VELO: 6/2002

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Diagnóza: FS revmatismus

Popis

DIRT. Tohle slůvko se stalo tak trochu zaklínadlem pro dnešní mladou generaci holdující dvěma kolům. Každý si však pod tímto pojmem může představit ledacos. Mapujeme celou oblast dirtbikingu a pro lepší orientaci nabízíme přehlednou typologii disciplín i k nim určených kol – dirt jump, vert, BMX, flatland, dual, bikercross, 4X, speedtrial, biketrial… Malá kola, střední i ta větší.
Jistě největší personou dirtové scény je u nás Michal Prokop, bikový všeuměl, který přičichl snad ke každé z dirt disciplín. Strávili jsme s ním jeden den, nahlédli do jeho soukromí, navštívili ho ve škole, objevili tajné tréninkové trejlsy a zpovídali a zpovídali. Mnohé jste ještě o Michalovi určitě nevěděli. Součástí 14 stran věnovaných tématu Dirt je také test dirtbiků (na 26″ kolech) kalendář nejzajímavějších akcí a závodů a speciální rubrika produktů Na trhu “Dirt”.

PO STOPÁCH ZROZENÍ. Taková cesta do Kalifornie je velkou studnicí inspirace, z níž se dá čerpat týdny. Náš reportér Martin Raufer se po návratu ze Sea Otter Classic (viz. reportáž ve Velu 5/02) ponořil do svých zážitků z míst, kudy kráčela biková historie. Stačí přivřít oči a možná i před vámi se rozevře panorama všech posvátných míst mountainbikingu při pohledu z hory Mt. Tamalpais.
Opravdovou lahůdkou je návštěva u jednoho z nejuznávanějších guru horské cyklistiky v celém jejím čtvrstoletí existence – Tom Ritchye. Přivítal Velo ve svém sídle, v rozdrbaných botech a v pracovním oblečení, ponořený do své práce v dílně. Ale nebyla jen řeč o svařování rámů a nových komponentech, o velkém byznysu. Základem všecho je víra…

TEST PREMIÉRY. Náhoda tomu chtěla, že jsme mohli americké stránky vyšperkovat dvěma exkluzivními testovacími premiérami. Poprvé se tak v našich končinách objevuje původní test Cannondalu Scalpel 1000. Tohle kolo jsme sice již měli na operačním sále, důkladná zkouška přímo v terénu ale proběhla až nyní. Ještě větším zámořským bonbónkem je totální premiéra obletovaného a dnes již kultovního stroje – Intense – v podání modelu Uzzi SLX. Hltači testů kol si v červnovém čísle vůbec přijdou na své. Kromě testu dirtů a skupiny hardtailů v cenové relaci 25 000 – 30 000 korun jsme si vzali do parády také dva biky celoodpružené, určené pro cross-country, a opět se nejedná o žádnou bikovou “konfekci”. Ojediněle řešený český příspěvek du full suspension diskuse – jednočepový Duratec Sendic F 10 s asymetrickou zadní stavbou – a proti němu americký čtyřrameňák Kona Bear Dee Lux. Celkem 19 kol ve všech cenových i typologických úrovních, které jsme testovali pro vás. To už je o čem přemýšlet, nemyslíte?

VELO CAMP POTŘETÍ. Byla to pohodička (jako vždycky) a taky skoro nepršelo (to není pravidlem). Předloni 30 lidí, loni 150, letos bezmála 300. Tomu se říká skokový nárůst. Když bude pokračovat, za dva roky už nenajdeme v republice místo, kam bychom se všichni vešli a zůstali při tom pohomadě. Je řeč o Velo campu, který letos opět objevoval krásy České Kanady. V lesích mezi Jindřichovým Hradcem, Telčí a Slavonicemi bylo poslední dubnový víkend rozseto na tři stovky bikerů, kteří nepřijeli závodit, ale dobře si zajezdit v nádherném terénu a také se pobavit. Myslíme, že se to povedlo…

EXOTIKA ALTIPLANO. O bikování v nejvyšších na kole dostupných místech Himálaje jsme již psali, náhorní plošina Altiplano v Jižní Americe, to je však úplně jiná exotika. Česká expedice strávila několik týdnů v sedle ve výšce od 3500 do 5000 metrů nad mořem. Autentická reportáž je protkána osobními prožitky, za vše hovoří vyvedené fotografie. Vzhůru k nebesům!

SÁZKA NA JEDNU KARTU. Shimano si s námi v posledních měsících tak trochu zahrálo na slepou bábu a vytvořilo totální chaos v otázce zveřejňování novinek na příští rok. Přes tyto nonsenci čtenáře zajímá jediné – jak bude fungovat revoluční řazení v brzdových pákách, překvapivý to krok vývojářů z Japonska. Na seriózní odpověď si budeme muset počkat až na skutečný test (možná to nebude dlouho trvat), ale už nyní nabízíme odpovědi přímo od zdroje na některé ožehavé otázky. Je to vůbec při současné funkčnosti a spolehlivosti řadících páček či otočných rukojetí nezbytné řešení? Ať tak či onak, Shimano vsadilo na jedinou kartu a sadu XTR bude do budoucna nabízet již pouze s technologií Dual Control. Je to správný krok?

PÉČE O KLOUBY. Ne, tentokrát nebude řeč o bolestech našeho těla, nýbrž o kloubních potížích našich biků. Počet majitelů odpružených kol roste, vědí však, jak o složité zadní stavby svých fullů pečovat? Nabízíme poradnu, jak předcházet kloubnímu full suspension revmatizmu…
V jiné údržbové rubrice “Domácí dílna” se zabýváme záležitostí mnohem triviálnější, která patří mezi základní dovednosti. Ověřte si, zda umíte správně nandat a sundat plášť a vyměnit duši, možná budete překvapeni.

KONEC PŘEHLÍŽENÍ. Něžnější polovina lidstva se hlásí o svoje práva. Specificky designovaná kola pro ženy nejsou dnes už ničím výjimečným a ani výsadou několika málo firem. Podrobné listování v katalozích nás dovedlo k závěru, že nastává doba cyklistické emancipace a že dobře prosperují firmy, které se specializují jen na kola pro ženy. Závdavkem k článku o ženských kolech jsme přidali i konfrontaci dvou speciálních dámských kraťasů v rubrice Versus Lady.

MALEVIL KONTRA ŠELA. Když jsme u konfrontace, úvodní dva podniky letošní Velo MTB série přímo vybízely ke srovnání. Z přehledných údajů i osobních poznatků si každý může udělat svůj obrázek. Podstatné však je, že včetně domácího pohárové klání v XC se první májový víkend na třech různých místech v závodním nasazení představilo na tři tisíce bikerů!

TISSOT CUP – KONEČNĚ! Na čas si dali letos se zahájením mezinárodní sezony bikeři v rámci Světového poháru. Napětí bylo umocněno očekáváním úrovně vrcholného cross-country po odchodu několika hvězd a v éře utahování opasků. Výsledek je potěšující – závodní MTB žije dál, i když skromněji.

NOVINKA S ROZPAKY. Zvědavi jsme byli na premiéru nové disciplíny – 4X – v rámci Českého poháru, která se konala v Litoměřicích. Potvrdilo se, že těm nejlepším dualistům se bude dařit i ve “Four Crossu” a že tato discioplína přiláká více bikrosařů. Po organizační stránce je však co zlepšovat.

VE STÍNU. Zdaleka nejen o sportovních výkonech se diskutovalo při dvou nejsledovanějších silničářských podnicích května – ve světě na Giro d’Italia a u nás na Závodě míru. Skandálky, aféry, intriky vyplavaly na povrch v nebývalé míře.

Menu