VELO: 12/2000

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Dva na jedno téma: Zimní příprava

Popis

VŠEOBECNÁ NEBO SPECIÁLNÍ? Nad podstatou zimní přípravy se zamýšlejí dva bývalí reprezentanti, aktivní cyklisté i ve veteránském věku a lidé s bohatými trenérskými zkušenostmi na silnici, v MTB i v cyklokrosu. Stanislav Bambula a Libor Matějka se “utkali” v rubrice Dva na jedno téma – zimní příprava, k níž oba přistupují poněkud odlišně. Přikloníte se na stranu posilování, běžkování, bruslení, plavání a dalších aktivit nebo strávíte celou zimu na kole, případně na trenažeru?

JAK JSME NA TOM. Prakticky kompletní obsazení redakce se vydalo do sportovně-medicínské laboratoře, aby zjistilo nejen svůj aktuální zdravotní stav, funkční parametry a kondici, ale aby navíc získalo co nejvíce informací, jak zapracovat na své tělesné schránce a eliminovat slabá místa. Že jsme si přes dobrovolné mučení užili dost legrace, je nasnadě. Výsledky jsou však navýsost seriózní.

ZAČNĚTE HNED. K odstraňování neduhů nabízíme hned několik variant. Dozvíte se, jaké svalové partie potřebuje posilovat cyklista, nabídneme vám konkrétní tréninkové tipy na trenažeru včetně s nadsázkou pojatých televizních intervalů od politických debat po komiksové seriály (přece jen minuty na stacionárním kole ubíhají před obrazovkou rychleji). Zkušený lyžař Radim Nyč poradí, jak správně využít běžeckého lyžování, prozradí rámcovou skladbu běžeckého tréninku i pro víkendové či dovolenkové lyžaře a nechá nahlédnout do základů voskové alchymie mazání skluznic. A kdo by hledal opravdu něco nového, je tu spinning. V Evropě prožívá tento “aerobik na kole” boom, také k nám dorazila vlna spinmánie. My jsme byli opět u toho a vyzkoušeli si lekci skupinového otáčení pedály za rytmů reprodukované hudby na vlastní kůži.

VŠECHNO NENÍ NEJ NA LEDĚ. Také v zimnívch měsících je třeba dbát na doplňování tekutin, a to má v chladném počasí svá specifika. Víte, že vychlazené pivo ani horký čaj není v tomto období to pravé? A tušíte proč? Naši odborní poradci vás nenechají ve štychu a náš testovací tým zase nenenechal nic náhodě a přímo v praxi vyzkoušel termoizolační vlastnosti několika variant uchování teploty nápoje během jízdy. Zajímá vás, jak dopadlo srovníní hliníkové termoláhve s plastovou nebo zatepleného vaku na tekutiny s tím umístěným pod zimní bundou? Výsledky redakční zkoušky vás možná překvapí…

DVOJJEDINÁ ROLE. Také se vám někdy zdá, že vystupujete jako dvojí osobnost, jednou v sedle kola a podruhé za volantem automobilu? Nejste sami. Zamýšlíme se nad věčným konfliktem cyklistů a motoristů, respektive aut a kol. V našem hledání nám pomůže i psycholog, ale především osobní zkušenosti. Boj o prostor na silnici připomíná boj o přežití, ale ruku na srdce, nemůžeme si my cyklisté za tento válečný stav někdy sami…?

TO SE TO KLUBE. Klubový, či chcete-li spolkový, život u nás rozhodně neutichl, ba naopak. Stačí se rozhlédnout kolem sebe při maratonech. Dresy nejroztodivnějších designů i názvů jsou dokladem toho, že přes krizi oficiální klubové základny mají cyklisté stále touhu se sdružovat a žít v pospolitosti. Většina klubového života se dnes odbývá kolem cyklistických prodejen. Zkoumáme kořeny tohoto stavu a rozprávíme se dvěma z největších osobností domácího klubismu, kteří kolem sebe dokázali vyburcovat aktivitu spousty nadšenců.

TESTUJEME. Ani tentokrát jsme nezapomněli na redakční testy. Na první pohled přehlížená a nepodstatná součástka kola jako jsou paprsky výpletů se stala předmětem našeho podrobného zkoumání. Nejde jen o to, kolik dráty vydrží, ale i o to, kde je jejich slabé místo, o kolik se působením síly natáhnout (jak jsou tedy pružné), jak jsou zapleteny apod. Svět paprsků, to určitě není okrajová záležitost, když si uvědomíme, jak nás nekvalitní či nevhodně zvolené dráty pro určitý výplet či způsob jízdy mohou vytrestat. Domácí kutily potěší odkaz na podrobný návod výpočtu délky drátů pro všechny možné výplety.

K nejatraktivnější skupině horských kol patří ta vybavená sériově oběma diskovými brzdami. Když k tomu ještě přidáme cenově dostupné modely na mechanických kotoučích v relaci 20 – 40 000 Kč, zajímavost takového testu MTB není třeba příliš zdůrazňovat. Očekávaní lídrové tentokrát neoslnili, naopak outsideři se derou dopředu… Tomáš Taich si vybral do svého testování Na kost dva retro modely a rubrika Představujeme usokojí vyznavače bikrosu nebo ty, kteří se o této disciplíně chtějí dozvědět víc. Zabrousili jsme do oblasti závodních BMX speciálů. ZA PĚT PRSTŮ. Někdy taky za tři. Není rukavice jako rukavice, jejich typlogii ozřejmujeme v redakčním výčtu doplněném jejich určením a užitím podle ročních období od tříprstých až po dokonalé, dvouvrstvé drtiče mrazu.

NAJDĚTE SE! Bezmála kompletní výsledky Velosérie vás vyzvou k hledání svého jména mezi účastníky. Ti, kteří startovali alespoň ve třech závodech VELO Marathon MTB série se mohou ucházet o kolo Gary Fisher Sugar 3, jehož držitel vzejde z losování, které proběhne v rámci výstavy Vysočina Bike 30. listopadu ve Žďáru nad Sázavou.

TELECÍ KREV JAKO DOPING? Totální úpadek nebo jen smyšlená senzace? Říjen a listopad byl plný nejrůznějších odhalení, nařčení i seriózních zpráv souvisejících s dopingem v cyklistice. Ty nejdrsnější informace vyvolávají mráz na zádech i u těch otrlejších…

GIRO I TOUR 2001 ODHALENY. Kdo by si chtěl jarní či letní dovolenou na kole zpestřit zhlédnutím profesionálů na vlastní oči, má možnost rozhodnout podle itineráře dvou největších silničních etapových podniků.

Menu