iVelo.cz Domácí servis kol Údržba zadního náboje, demontáž ořechu

Údržba zadního náboje, demontáž ořechu

Přímá údržba ložisek zadního náboje se od předního, kterému jsme se věnovali v minulém čísle, příliš neliší. Rozdíly však plynou z přítomnosti volnoběžného ořechu. Na jeho údržbu a promazání dojde až v některém z příštích čísel, nyní bude řeč pouze o jeho demontáži a zpětné montáži. Samostatnou kapitolou při údržbě nábojů jsou ty uložené na průmyslových ložiskách – jejich údržba je minimální, ovšem čas od času si zaslouží alespoň zběžně vyčistit a promazat, a tak je dobré vědět, jak se k ložiskům vůbec dostat.

Odstraníme prachovky, povolíme konusy 1. Stejně jako u předního náboje je i u údržby zadního prvním krokem odstranění prachovky, povolení konusů (s tím rozdílem, že je potřeba povolit konusy na levé straně náboje, nikoliv u ořechu, kde jsou špatně nebo vůbec přístupné) a vyjmutí osy.

Postup při uvolňování konusů Konusy povolíte tak, že klíč v pravé ruce putuje na vnější matku, klíč v levé na vnitřní a pak zabrat směrem dolů. V okamžiku, kdy je osa venku z náboje, není od věci zkontrolovat dotažení konusů na straně ořechu.

Vyjmeme kuličky ložisek 2. Proces vyjmutí kuliček, důkladné očisty jejich i osy, drah ložisek v náboji a konusů je rozdílný pouze v tom, že na pravé straně náboje jsou kuličky umístěny ne přímo v těle náboje, ale v těle volnoběžného ořechu. Postup je však zcela shodný - nejprve je potřeba demontovat krytky chránící kuličky.

Promazání ložiska 3. Následovat může buď důkladné promazání ložiska a zpětná montáž náboje, nebo demontáž volnoběžného ořechu. Při ní přijde řada na imbusový klíč (č. 12) a trochu síly. Pokud je ořech příliš utažen, pomůže násada (trubka apod.), která prodlouží páku klíče. Před nasazením ořechu zpět se vyplatí vyčistit závit jak v náboji, tak i na dříku ořechu.

Montáž osy, vymezení vůle ložisek 4. Celou operaci zakončí montáž osy a vymezení vůle ložisek. Osu protáhneme do náboje ze strany ořechu, nasadíme a přitáhneme konus na druhé straně tak, aby neměl vůli. Pak jej přidržíme klíčem a dotáhneme k němu kontramatku. Závěrečnou fází je stažení do sebe pomocí konusových klíčů - klíč v levé ruce na vnější misku, klíč v pravé na vnitřní a oběma utahovat směrem dolů.


Náboje vybavené průmyslovým zapouzdřeným ložiskem bývají někdy označovány jako bezúdržbové. I jejich ložiska však čas od času potřebují alespoň zběžně očistit a promazat. K tomu, stejně jako k demontáži osy, je potřeba odstranit „konus“ s krytkou bránící přístupu nečistot. Existuje několik variant:

Vyjmutí rychloupínáku 1. U některých kol (Marchisio, ZIP, atd.) je potřeba vyjmout rychloupínák a poté použít dva imbusové klíče - na jedné straně osy povolovat, na druhé přidržovat. Krytky jsou na ose našroubovány.

Mavic: speciální klíč 2. Mavic je typickým zástupcem výrobců, kteří k nábojům dodávají speciální klíč pro povolení krytky našroubované na ose. Krytka je proto vybavena odpovídajícími otvory.

Navlečená objímka s červem 3. Protože u nábojů uložených na průmyslových ložiskách není důležité vymezovat vůli, stačí mnohdy pro zajištění osy pouze navlečená objímka dotažená drobným šroubem („červem“). Ten stačí povolit a objímku stáhnout.

Bez kladívka se pravděpodobně neobejdete Po uvolnění os u všech tří variant je k její demontáži často potřeba kladívko, případně palička, stejně tak i k její montáži.

Připravil: Rudolf Hronza
Foto: Velo

Komentáře k „Údržba zadního náboje, demontáž ořechu“

 • Richard Richard
  28.09.2011 14:26 | trvalý odkaz

  demontáž volnoběžného ořechu - aké sú závity na poistnom prstenci a na somotnom orechu? Pokúšam sa to demtovať a nechce sa to ani pohnúť. Ďakujem za dobré rady, s pozdravom Richard

 • Kjubas Kjubas
  15.05.2012 21:42 | trvalý odkaz

  Nevím jak vy, ale já použil imbus č.10 dělal jsem tedy jen shimano deore a XT, ale řekl bych, že nebude rozdíl...

 • mr.biker mr.biker
  07.12.2012 04:51 | trvalý odkaz

  po kolika kilácích je třeba mazat a čistit? kolo pravidelně udržuji a nejezdím ve sračkách, na to mám starou hajtru

 • Lulda Lulda
  05.04.2013 15:43 | trvalý odkaz

  Zdravíčko. Povolil jsem konus na levé straně a celé se mě to rozhádalo. Nemůžu osu nastavit tak aby byla na střed a mohl ji dotáhnout. Větší část závitu mám v vlevo a v pravo mi nezůstal závit na uchycení na rám kola. Co stím? Dík

 • Radek Radek
  25.05.2013 20:32 | trvalý odkaz

  Dobrý den, je možné takto provádět údržbu náboje bez sundání kazety? Budu na to potřebovat speciální nářadí nebo mi stačí imbusy a stranové klíče?

 • Marián Marián
  16.08.2013 14:14 | trvalý odkaz

  Jaký náboj by jste doporučili. Měl jsem Shim. XT s center lock, ale nejspíš špatnou montáží předešlého majitele je zničen. Přemýšlím, že bych koupil raději náboj s průmyslovými ložisky. Který náboj s těmity ložisky se kvalitou vyrovna Shim. XT? Cena do 1500Kč.

 • Vlasta Vlasta
  28.05.2014 08:41 | trvalý odkaz

  Zdravím, a chci se zeptat jakou vazelínou mažete náby opatřené kotoučovou brzdou.Já je dosud mazal Mogulem G3, a po rozebrání byla strana kotouče suchá už po dvou měsících a cca 800 km.V cyklocentrech nejsou jednotní,či se nad tím napozastavují.Děkuji

Nový komentář: