Úvod » Zprávy » Hlavní zprávy » 22. ročník Drásala se jede již tento víkend, „Obří“ trasa se pojede podruhé
Hlavní zprávy

22. ročník Drásala se jede již tento víkend, „Obří“ trasa se pojede podruhé

Nesmrtelná MTB legenda mezi českými závody – Drásal, za jehož zrodem stojí Jaroslav Bachner a Jaromír Ondrušák, už předloni v Holešově křepce přeskočil dvacítku. Loni organizační tým J + J omládl díky zapojení Ondry a Honzy Fojtíkových, což se projevilo zajímavým pokusem zařadit na bikerské menu totální novinku, OBR Drásala na 175 km. Tenhle „nejvýživnější chod“ se hned napoprvé setkal s velkou odezvou, okamžitě se zaháčkoval a nejdelší závodní maratonská trasa u nás se pojede i v letošním 22. ročníku Bikemaraton Drásal České spořitelny.

Zveme tedy všechny majitele horských kol, aby si přijeli první prázdninovou sobotu 4. 7. 2015 vybrat jednu z tras nejkultovnějšího bikerského závodu a užít si parádní den s Kolem pro život do krajiny na rozmezí Hané a Valašska. Závod je pořádán pod záštitou starosty města Holešov, Mgr. Rudolfa Seiferta.

Na závodě KPŽ s pořadovým číslem 8 si můžete vybrat z tolika tratí, že určitě stojí za to si je podrobněji představit. Ne každý má přeci chuť absolvovat téměř 200 km „ kládu“ závodním tempem. Vybrat si můžete od nejméně náročné trasy na 10 km až po extrémního Obra.

Trasa D (Fitness jízda) měří pouhopouhých 10 km, což je nejkratší vzdálenost z celého fitkového výběru KPŽ 2015. Cesta určená zájemcům o tuto distanci vede nejbližším okolím holešovského zázemí, je lehoulinká a bez jakýchkoliv stoupání či klesání, pěkně po rovince. Převýšení 150 m mluví za vše. Tohle ujede i úplný začátečník, který nechce závodit, nechce se nikam honit ani se potit, chce si jen pohodovým tempem vyjet na kole a protáhnout plícemi čerstvý vzduch. Pokud se od začátku roku ještě pořád rozhodujete, jestli Fitku zkusit nebo ne, Holešov je to správné místo. Trasa je ideální pro rodiny s dětmi i pro starší, netrénované ročníky. Start je v 13:00 v zámecké zahradě.

Druhá nejkratší trasa C je určena vám, kteří se z různých důvodů necítíte na drásalovské klasiky 115 nebo 53 km. Bude mít délku 38 km s převýšením 1150 m a lze ji charakterizovat jako středně lehkou. Povede na Rusavu po trase B, potom odbočí vpravo ve směru na Ráztoku, kde se novým úsekem z předloňska v délce cca 2,7 km připojí k trase A a B, se kterými povede až do cíle. Start trasy C bude v 11:55 z náměstí Dr. E. Beneše.

Klasická padesátka, tedy trasa B, donedávna „Krátký Drásal“ měří přesně 53 km a má převýšení 1500 m. Startuje stejně jako céčko z náměstí, ale o 25 minut dříve, tedy v 11:30.

Kultovka „Dlouhý Drásal“, trasa A na 115 km, byla ještě předloni největší chloubou pořadatelů a jezdilo se sem právě na ni. To jí neubírá na atraktivitě ani letos. POZOR! Prezence na tuto distanci je možná na místě pouze v pátek 3. 7. Kvůli své délce startuje už v 7:45 z náměstí E. Beneše. Časový limit je 18:00 Pořádné převýšení 3200 m napoví, že byste měli uvážit svoje možnosti, tady se s bikery moravské vrchy nebudou mazlit.

Začátek a konec trasy B a A je společný. Obě trasy využívají Přírodního parku Hostýnské vrchy, kde je spousta zajímavých míst s nádhernými výhledy na Vizovické a Vsetínké vrchy, Beskydy a Javorníky. Obě trasy patří ve svých kategoriích k nejtěžším u nás, přesto se dají za dobrého počasí celé jet, na většině míst umožňují předjíždění a při dobré přípravě přinášejí závodníkům radost a uspokojení. Kratší varianta vede z větší části po trase dlouhé. Propojení je v údolí Bystřičky pod Holým vrchem. Dlouhá trasa vede vlevo na Tesák, krátká vpravo do sedla Klapinov, odtud je závěr znovu shodný s dlouhou trasou. Na trase je pět výraznějších stoupání – Poschlá, Hostýn, Pardus, Ondřejovsko a Hrubá Malíková. I béčková varianta Drásala patří v Kole pro život k nejtěžším, především díky značnému převýšení.

Loňská novinka OBR Drásal na 175 km s převýšením 5088 m je určena pouze pro velmi dobře trénované jedince, vytrvalce. Start je kvůli mega dlouhé trati pouze pro ranní ptáčata, v 5:30. Je proto pochopitelné, že ani na trasu OBRa se nelze prezentovat v sobotu, ale pouze v pátek mezi 16:00 a 20:00 v prezenčním přívěsu KPŽ v zámecké zahradě.

Je jasné, že Janu Jobánkovi už nikdo historicky první vítězství na OBRovi v roce 2014 nevezme, ale jsou tu další ročníky, další závodníci s touhou být nejlepší na nejtěžší trati. Kdo pro sebe ukořistí zlato na 175 km trase letos? Přihlášený je mimo jiné vítěz Šely a Malevilu Filip Adel (Superior MTB) i domácí Jan Fojtík (Symbio+ Cannondale)… Na trasu A jsou přihlášeni i Džobr (Superior MTB), obhájce loňského vítězství na trasa A, Pavel Boudný (Česká spořitelna Accolade) nebo Jirka Hudeček ze Symbio+ Cannondale.

Pořadatelé všem odvážným bikerům na všech trasách drží palce a jsou zvědaví na jméno dalšího vítěze nejdelší trasy, který stejně jako ostatní finisheři OBR Drásala obdrží speciální účastnické polo tričko.

Na Drásala jsou zvány už tradičně děti všech věkových a výkonnostních kategorií na dopolední dětské závody. Obrovský zájem o sérii Junior Trophy rok od roku i tady v Holešově stoupá. Trasa pro nejmenší závodníky bude opět vykolíkována v zámeckém parku.

Pořadatelé lákají kromě perfektně připravených závodů i na doprovodný program v tradičním místě zázemí závodu, v rozlehlém parku. Všichni účastníci se mohou těšit nejen na pohodový den s kolem, ale i na bohatou tombolu pro děti i dospělé a prodejní a doprovodné akce partnerů, výborné občerstvení. Po celý den funguje v areálu Dětský klub se spoustou her, malováním a občerstvením… Pro děti bude možnost zakoupení oběda za zvýhodněnou cenu 30 Kč. Všichni závodnici navíc dostanou volný vstup na koupaliště, což určitě s dlouhodobou předpovědí (31stupňů) přijde vhod! Letošní ročník uzavře večerní živý koncert Metallica revival Beroun a diskotéka rádia KISS. Prostě zábava pro celou rodinu není v tomto případě jen reklamním heslem a vyplatí se vydržet až do večera.

Drásal Team Holešov se na všechny účastníky těší spolu s městem Holešov, které je stabilním partnerem závodu a věří, že se i letos podaří překonat účastnický rekord, který se loni vyšplhal na celkový počet bezmála 2000 závodníků.

(tz)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře