Výměna středové osy

14.12.2020
Vůle u člověka je potřebná vlastnost, u středové osy už tolik ne. Osy nejsou komponentem, který by bylo nutné měnit v krátkých intervalech jako některé komponenty spotřební. Přesto – středová ložiska toho při jízdě napracují mnoho, takže se není co divit vůli, která se může objevit. U většiny zapouzdřených středů nezbývá než středovou osu vyměnit.

1. K výměně středové osy je zapotřebí více nářadí, které se však vyplatí mít doma po ruce – imbusový klíč č. 8 (event. 14/15 ořech pro starší a laciné středové složení), ploché klíče, stahovák na kliky a klíč na povolení středových misek.

2. Celou montáž zahajuje povolení a demontáž šroubu, kterým je klika utažena na ose. V některých případech jsou na tomto místě použity tzv. samostahovací šrouby – prachovka je vyrobena z pevného materiálu, takže šroub se o ni při povolování opírá, a tím stahuje kliku z osy. POZOR – pokud je nutné použít ke stažení kliky tímto způsobem velkou sílu, snadno může dojít k vytržení závitu z kliky. Proto je lépe používat klasický stahovák.

3. Stahovák na kliky by měl jít do závitu lehce natočit rukou. Pokud došlo ke ztrátě prachovky ze šroubu, je ideální závit nejprve vyčistit. Stahovák je nutné natočit do celého závitu v klice a v závěrečné fázi přitáhnout klíčem, jinak opět hrozí vytržení závitu v klice.

4. Ke slovu přichází šroub stahováku. Jeho utahováním stáhneme kliky.

5a. Kliky jsou dole, řada přichází na osu. Nejprve vždy povolujeme levou misku. Důležité je přesné usazení speciálního klíče do drážek, od věci není ani jeho přitažení šroubem. S italským závitem (ITA) se už téměř nesetkáte, při povolování anglického závitu (BSA) otáčíme klíčem u obou misek dopředu směrem k přednímu kolu. Po levé misce přijde na řadu pravá.

5b.

6. Montáži nové osy by mělo předcházet vyčistění závitu v rámu (stačí suchý hadřík) a také jeho promazání. Promazat vazelínou lze i celé středové pouzdro v rámu. Tělo osy sice za svou životnost nestihne proreznout, ale jeho konzervace také není od věci, předejde korozi povrchu. V případě podezření na poškozený závit přenechte raději montáž odbornému servisu, který má ve výbavě sadu závitníků, jinak riskujete poškození celého rámu.

7. Při montáži osy do rámu začínáme vždy od pravé misky. Pozor na správné umístění osy – její tělo bývá většinou označeno – pravá a levá strana (orientovat se často lze i podle misek, ta napevno připevněná k ose vždy patří na pravou stranu, pod převodníky). Pokud označena není a obě misky jsou demontovatelné, na pravou stranu patří vždy delší část osy.

8. Montáž levé misky následuje až po dokonalém dotažení pravé.

9. TIP: Pro větší jistotu správného nasazení pravé misky do závitu je možné zčásti natočit do rámu levou misku, montáž je pak snazší. Ale POZOR – levou misku nedotahovat!

Posledním krokem je nasazení klik. U systémů Octalink a ISIS se kontaktní plochy mažou vazelínou, promazání čtyřhranu před montáží kliky je trochu kontroverzní, záleží na konkrétním jezdci (ti, kdo mažou, zdůrazňují možnost „srůstu“ kliky s osou a následné obtížné stažení, ti, kdo nemažou, oponují tím, že šikmé dosedací plochy musí být suché, aby klika dobře držela). V redakci patříme mezi „mazače“.

10. Po nasazení klik zbývá poslední krok – jejich dotažení šrouby. Závit šroubu potřeme vazelínou a šroub silou dotáhneme. Dotažení šroubů je dobré kontrolovat nejen po ujetí prvních zhruba 100 kilometrů po montáži osy, ale také v pravidelných intervalech.

Připravil: Rudolf Hronza Foto: Velo

7 komentářů

Klikněte zde pro vložení komentáře

  1. pavel janoušek (pavel-janousek@***) napsal:

    pomohlo mi to a tímto děkuji Rudolfovi

  2. Láďa Sos (ladasos1234@***) napsal:

    Dobrý den,koupil jsem kolo Olpran a po cca.20 km.se mně povolí šroub levé kliky s pedálem.Klika je umístěna na čtyřhranu.Dotáhnul jsem šroub a stalo se to samé.Už nevím co s tím.Ještě bych chtěl vědět jestli klika má být zaražena na celou plochu.

    1. Stuka (petr.stuka@***) napsal:

      Dobrý den, pokud se povolil šroub, doporučíme odmastit závit a použít modrý loctite, aby se spoj nepovoloval. Klika má být naražena tak, aby neměla vůli, postupným vymačkáváním materiálu se při dotažení dostává blíže středu, až styčná plocha přestane stačit a musí se koupit nové kliky neb prostor nějak vymezit.

    2. Šaman (pp@***) napsal:

      Jestli je při utahování šroubu cítit doraz, tak už prolezl čtyřhran klikou a není kam ho dál dotáhnout. To je vidět po odšroubování šroubu. Pak buď kliky vyhodit, nebo sundat kliku (pokud nedržela, stačí ji zezadu vyrazit) a zkrátit čtyřhran asi o 2mm hrubým pilníkem nebo rozbruškou. Zkontrolovat, jestli se do čtyřhranu stále ještě vejde šroub, jinak ho taky o těch 2mm zkrátit. Nasadit a normálně dotáhnout.

  3. PetrK (kakacpet@***) napsal:

    Dobrý den, jakým utahovacim momentem dotáhnout misky?
    Děkuji moc.

    1. Stuka (petr.stuka@***) napsal:

      Rozhodně bych se řídil výrobcem, přiloženým manuálem, obecně jde o 30-50 inch/lbs

  4. Pavel (pisec1@***) napsal:

    Děkuji skvěle popsáno uz necvakám

Menu