27,5“– a co?

28.2.2017

Těšme se, další zajímavá hra začíná. Dvacet sedm a půl palce. Už to nejsou jen zákulisní šepty, slova o této číslovce jsou čím dál veřejnější a je zřejmé, že nás defi nitivně čeká příchod třetího rozměru kol v MTB. Historicky už je pátý či šestý (26“, 24“, 29“, 26/29“ či 32“ z bikové alternativní scény). Nadchází další období očekávání, úvah, diskuzí. A také spekulací a pokusů o prognózy. 

Jisté je, že nový parametr nebude mít snadnou pozici, jak by se mohlo zdát. Stejně jako ji neměly devětadvacítky. Pokud se někdo domnívá, že ony přece jen větším než standardním kolům trochu prošlapaly cestu, budu mu oponovat. Jsme v období, kdy cyklisté sotva přijali 29“ biky, porozuměli jejich výhodám a řada z nich na ně přešla. Jiné pak 29“ naopak utvrdilo ve výhodách 26“. Jaká bude ochota cyklistů nyní znovu přemýšlet o rozdílu v palcích, anebo dokonce ochota v krátkém čase znovu měnit kolo, byť by opodstatnění pro tento čin bylo silné? A ono rozhodně nebude, střední proud v podobě 27,5“ už nepřináší tak výrazné rozdíly jako tři palce, jen drobnější. Cesta k zákazníkovi tedy může být naopak velmi složitá. A to nemluvím o možné „cyklistické politice“ – některé silné značky s velkým objemem výroby možná budou mít důvod přibrzdit svou lobby u výrobců komponentů všechny snahy o rychlé zavedení 27,5“. To už je ale možná víc než spekulace. 

Z jiného soudku je otázka, proč vlastně nastupuje 27,5“. Kvůli lidem, bikerům, jejich potřebám a požadavkům? Kvůli nevýhodám obou stávajících parametrů? Anebo kvůli tomu, že 29“ se ukazuje jako omezení pro konstruktéry u vyšších zdvihů? Nebo snad jen proto, že je potřeba silné impulzy, aby se lidově řečeno prodávalo? Na každou otázku lze stejně dobře odpovědět ano i ne, a stejně tak lze nalézt otázky další. 

Že se parametru jako první „z velkých“ chytil Scott, fi rma z naprosté technologické špičky, na jejímž kole Nino Schurter získal historicky první skalp závodu Světového poháru pro 27,5“, si lze vyložit dvěma způsoby. Ten první je právě jeho vyspělost a schopnost i síla měnit zaběhlé. Ten druhý pak, že zaspal s 29“. Zvyklý být vpředu najednou musel dohánět. Nino Schurter je silná marketingová zbraň, stejně jako Jarda Kulhavý pro 29“. 

Přijměme tedy fakt, že 27,5“ přijde. Co přinese nebo může přinést? Odpovědí je více: 

  • 1) šanci těm, kdo věří ve větší průměr kol, ale stále se obávají skokové změny; 
  • 2) ve vzdálenější budoucnosti konec jednoho ze stávajících parametrů, přičemž bych se nebál vsadit na 26“ (vzhledem k tomu, jaké úsilí některé značky věnují vývoji a propagaci 29“ a jak tento parametr posouvají krok za krokem k vyšším zdvihům, bych se nedivil, kdyby už brzy omezily svou nabídku kol právě a jen na něj – bylo by to odvážné, ale současně logické); 
  • 3) snazší práci konstruktérům, kteří bojují s užitím 29“ u vyšších zdvihů; 
  • 4) větší zátěž a riziko pro výrobce, kteří budou chtít, či dokonce muset obsáhnout všechny tři rozměry; 
  • 5) obří zátěž pro obchodníky, kteří už nevystačí například s nabídkou vzorků a šíří plášťů, ale budou je muset držet skladem ve třech průměrech (stejně tak vidlice); 
  • 6) složitější rozhodování bikerů při volbě nového kola; 
  • 7) větší nespokojenost zákazníků, kteří ne ve všech obchodech najdou očekávaně širokou nabídku kol i náhradních dílů „svého“ rozměru. 

Anebo také přijde jen zjištění, že to je slepá cesta, že tři průměry kol už jsou prostě moc a stávající dvojice má proti svým způsobem nerozhodné střední cestě navrch. Kdo ví. Každopádně stejně jako je pro MTB důležitý zdvih fullu, je i parametr kola vcelku zásadním faktorem. Pokud má obor pocit, že to běžný biker potřebuje, ať to tedy prostě zkusí. Bude to právě on, kdo rozhodne. Budeme to my všichni. 

Menu