Valašská 24

28.7.2008
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2008-07-28T10:50:05 --> <p>Ve dnech 12. 7.-13. 7. 2008 hostovala obec Bystřička druhý ze seriálu dvacetičtyřho­dinových maratonů na horských kolech – VALAŠSKOU 24. Závod je součástí seriálu Grand Prix 24 hours MTB SPACE (<a href="http://www.postovnisporitelnaMTB.cz">www.postovnisporitelnaMTB.cz</a>), jehož jednotlivé závody se jedou v Liberci, Bystřičce, Berouně a Jistebnici.</p>

Na startu Valašské 24 se objevilo 140 borců v kategoriích singl muži, singl ženy, dvojice muži, dvojice mix, čtveřice muži a čtveřice veteráni. Po odjeté liberecké i4wifi 24hours MTB se na startovní listině objevovala jména, která dávala tušit, že na Bystřičku přijedou borci s ambicemi sbírat body do celého seriálu. V elitní kategorii singl mužů se na startovní čáru postavili z Liberce druhý Pavel Kozlík spolu s třetím Andrzejem Kuchmistrzem, potrápit se je chystal Václav Utínek – vítěz loňského závodu na Bystřičce. V ženách pak liberecká vítězka Daniela Chlíbková, v jednotlivých kategoriích týmů vítězové prvního závodu dvojic Rock Cafe Praha, čtveřice mužů Bikestore.cz, a také čtveřice mužů nad 35 let pod názvem Valašská 24.
Jezdce čekalo 24 hodin kroužení po trati, jejíž jeden okruh měří necelých osm kilometrů a převýšení přesahuje 170 m. Ve 12 hodin v sobotu závodníci odstartovali stylem Le Mans a peloton začal kroužit po skvěle zabezpečeném okruhu. Odpolední třicetistupňová vedra sebou večer přinesla dvě silné bouřky s přívalovými dešti, přičemž ta druhá byla vytrvalejšího rázu a trať proměnila k nepoznání. Už v 16 hodin skončil velký favorit – Polák Andrzej Kuchmistrz, který měl hned z kraje závodu defekt, a jak se snažil ztrátu dohnat, tak se doslova uvařil. Po následných průtržích mračen, kdy oblohu křižovaly blesky a v kempu vítr odnášel stany, přicházely na všechny závodníky problémy s technikou. Kola zanesená blátem a pískem jen stěží řadila a brzdila. I v těchto podmínkách nepřestávali borci kroužit po náročném okruhu a prokazovali skutečně silný morál. S přibývající tmou se závodníci začali vybavovat speciálním osvětlením, které umožňuje jízdu v noci. Nejvíce zářili borci se světly Blackburn Systém X8. Dovozcee této značky, a zároveň sponzor celého seriálu, Progress Cycle, poskytl několik sad světel k zapůjčení.
Na ty, kteří prošli docela jemným sítem, které vytvořila nepřízeň počasí v nočních hodinách, čekalo mlhavé svítání. Trať vydržela utopená v blátě až do desáté hodiny dopolední, ale s přibývajícím sluníčkem začala přece jen mírně osychat. V této chvíli byl již závod ve většině kategorií rozhodnutý. Ve dvojicích-mixech a dvojicích mužů se ale bojovalo do posledního metru a před nedělní 12. hodinou nebylo nic jasné.
A jak to celé dopadlo? V elitní kategorii jednotlivců zvítězil favorizovaný Pavel Kozlík (350 km), v ženách zvítězila Zdenka Kozielová (270 km), dvojice mužů vyhrálo duo SACHASPORT ve složení Rábl, Konvička (408 km), duo mixy Rock Cafe Praha – Hanzlík, Zrnová (379 km) , čtveřice muži tým Bikestore.cz – Vitvar, Benda, Janočko a Černý (467 km) a čtveřice mužů nad 35 let místní Valašská 24 – Anděl, Korytář, Solař a Synek (416 km).
Bystřička svojí Valašskou 24 opět ukázala, že se pořadatelsky dokáže poprat i s takovou výzvou, jakou dvě průtrže mračen bezesporu byly, a pořadatelé se těší na další, již pátý ročník náročného, ale férového závodu na horských kolech.