Paříž-Nice: Krutá bonifikační vteřina odsunula Kreuzigera na 4. místo

15.3.2010
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2010-03-16T09:09:53 --> <p>V jednom z nejprestižnějších silničních etapových závodů planety po osmi dnech a několika náročných stoupáních připravila Romana Kreuzigera o pódiové umístění jediná vteřina, kterou na něj získal k dobru loňský vítěz Luis Leon Sanchez (Caisse d´Epargne) a předstihl tak v konečném hodnocení českého cyklistu.</p>

O všem rozhodl již 18,5. km nedělní závěrečné etapy (119 km). Na pořadu byl první bodovaný sprint a přestože tým Liquigas udělal pro svého lídra maximum, když držitel zeleného trikotu vedoucího muže bodovací soutěže Peter Sagan tuto prémii vyhrál a Bělorus Kuščinskij obsadil třetí místo, na druhé příčce figurovalo jediné jméno, které Kreuzigerovi nehrálo do karet – Luis Leon Sanchez. Získal díky tomu dvě bonifikační vteřiny a o jedinou se posunul na konečné třetí místo. V posledním těžkém stoupání na Col d´Eze ještě Španěl spolu s krajany, ve žlutém jedoucím Contadorem, Valverdem a Estoncem Taaramae Romanovi odskočil, ale ten ztrátu spolu s ostatními pronásledovateli smazal a v posledních kilometrech se ještě pokusil Sanchezovi nastoupit. Neúspěšně. O Kreuzigerově celkovém výsledku, který je i tak vynikající a vyšperkovaný bílým trikotem nejlepšího mladého jezdce, tak rozhodly spurtérské schopnosti Luise Leona Sancheze. Roman sice po poslední etapě do Nice přiznal, že Sanchez byl toho dne v kopcích lepší, ale o celém závodě se to tvrdit nedalo. Sanchez totiž získal jednu sekundu k dobru v prologu, ovšem Roman hned celých osm v kopcovitém dojezdu v Mende (4. etapa). Jazýček vteřinových vah se přiklonil na Španělovu stanu díky zisku celkem osmi bonifikačních sekund. Prohrát boj o podium v tak ceněném závodě o jednu vteřinu a tímto způsobem, to je opravdu pech. Zmírnit jeho zklamání může jistota, že na červencové Tour de France se mu něco podobného nepřihodí, neboť tam bonifikační výhodu pořadatelé nepřisuzují.
„Bohužel, v takovém závodě se musí umět i zaspurtovat, protože kopce nebyly až tak rozhodující, většinou to přijelo pohromadě,” přijal Kreuziger tento mrzutý fakt s nebývalou a o to sympatičtější pokorou. „Mrzí mě, že jsem neudržel podium, ale nedá se nic dělat, pořád je to můj nejlepší výsledek v tomhle závodě. Před sezonou bych nevěřil, že budu čtvrtý na Paříž-Nice, a navíc jsem získal bílý dres,” komentoval na svých webových stránkách. Už však myslí na další závody a dobrou formu může využít už v sobotní „Primaveře” Milán-San Remo, kde však bude hlavně chtít pomoci sprinterovi Bennatimu, který vyhrál páteční etapu na souběžně probíhajícím závodě Tirreno-Adriatico. „Třeba bych se ale mohl pokusit i o nějaký únik. A pak už mě čeká Katalánsko, kde bych se rád taky vešel do top desítky, možná i mezi nejlepších pět,” přiblížil nejbližší program a cíle.
Přes převahu týmu Caisse d´Epargne udržel žlutý trikot v Paříž-Nice Alberto Contador a uhájil těsně vedení před Valverdem a L. L. Sanchezem, ačkoli se musel v kritických pasážích obejít bez týmové podpory. Že se mu ulevilo, dal najevo zdviženýma rukama nad hlavou při průjezdu cílem v Nice. Jediný, kdo mohl na podiu narušit španělskou hegemonii, byl Kreuziger…
Contador tak dal zapomenout na svůj loňský výpadek a zopakoval prvenství z roku 2007, kdy pak poprvé ovládl i Tour de France. Závěrečnou etapu utržil král vrchařů letošní Paříž-Nice, domácí Amael Moinard (Cofidis) před krajanem Thomasem Voecklerem (Bbox Bouygues Telecom). Bodovací soutěž vyhrál dvacetiletý Peter Sagan, výrazný objev závodu (dvě vítězné etapy, jednou druhý a jednou třetí v etapě), u nějž se v závěrečném dějství už přece jen projevila únava a celkově se propadl na 17. místo. Bílý trikot patří rovněž italské stáji Liquigas v osobě Romana Kreuzigera (4. Sagan).
(kh)

Konečné pořadí Paříž-Nice 2010
1. Contador
, 2. Valverde –11, 3. L. L. Sanchez (vš. Šp) –25, 4. Kreuziger (ČR) –26, 5. S. Sacnhez (Šp.) –30, 6. Voigt (Něm.) –35, 7. Rodriguez (Šp.) –37, 8. Taaramae (Est.) –1:07,…17. Sagan (SR) –3:21