Seřízení přesmykače

14.12.2020
Dva vojáci v poli, jeden spoléhající na druhého. Nefunguje-li jeden, je práce druhého téměř zbytečná. Vojáci – to vlastně není až tak vypovídající označení. Lépe by se hodilo „výkonní praporčíci“ přijímající rozkazy od důstojníků na řídítkách. Základem pro jejich nerušený výkon je dobře seřízený řadící systém. V minulém díle Domácí dílny jsme se věnovali seřízení přehazovačky, nyní téměř zákonitě přijde řeč na přesmykač.

1. Před montáží přesmykače na rám je dobré obě styčné plochy očistit zejména od hrubých nečistot.

2. První na řadě je nasazení řetězu do vodítka. K tomu slouží malý šroubek spojující čelisti vodítka. Povolit, rozevřít, nasadit řetěz a opět stáhnout. U některých přesmykačů mohou být ramínka spojena nýtem, pak nezbývá než rozpojit řetěz.

3. Přesmykač vyžaduje mimo nastavení dorazů také nastavení správné výšky. Výškový rozdíl vnějšího ramene vodítka a velkého převodníku by se měl pohybovat v rozmezí 1 až 3 mm. Například nové přesmykače Shimano jsou vždy vybaveny praktickou samolepkou pro přesné nastavení.

4. Druhým důležitým měřítkem je boční výklon přesmykače. Jeho vodítko by mělo být rovnoběžné s převodníky.

Tip: Pokud se při nastavování spodního dorazu lanko povolilo a museli byste příliš vytočit stavěcí šroub na páce, bude lepší zopakovat krok z bodu 6 a lanko znovu dotáhnout.

5. Instalaci lanka k přesmykači předcházejí dva kroky – za prvé povolení stavěcího šroubu na páce tak, abychom získali dostatečný prostor pro manipulaci s napětím lanka. Stavěcí šroub není vhodné povolit úplně – při seřizování přesmykače budeme potřebovat lanko nejen utahovat, ale i povolovat. A za druhé – vyplatí se zhruba nastavit spodní doraz. Při zařazení nejmenšího převodníku a největšího pastorku by řetěz neměl škrtat o spodní ramínko vodítka.

6. Vlastní montáž lanka k přesmykači je jednoduchou záležitostí – lanko provléci drážkou pod šroub, napnout a utáhnout.

7. Následuje doladění spodního dorazu. Vodítko přesmykače musí být v takové poloze, aby přesmykač dobře shazoval řetěz na nejmenší převodník a nepřehazoval jej za něj. Pokud řetěz z převodníku spadává, je třeba doraz přitáhnout. Když se řetězu na malý převodník nechce, nezbývá než doraz trochu povolit. Pozor na přepnuté lanko! Kvůli nadměrnému napnutí lanka budete marně zkoušet povolit spodní doraz – stavěcí šroub nebude přesmykači bránit v cestě dolů, napnuté lanko ano.

8. Po zkušebním přeřazení na větší převodník se ukáže, zda je lanko správně napnuté. Pokud řetěz špatně nabíhá na větší převodník, bude nutné lanko přitáhnout. Pokud řetěz naopak hůře spadává z většího převodníku na menší, musíte napětí lanka snížit.

9. Zbývá nastavit horní doraz přesmykače. Opět jednoduché základní pravidlo – zařazení největšího převodníku a nejmenšího pastorku nesmí provázet kontakt řetězu s vodítkem přesmykače. A dále – pokud bude doraz příliš přitažený, bude přesmykač špatně přehazovat na největší převodník. Pokud bude příliš povolený, řetěz může z největšího převodníku přepadávat. Pozor – při montáži ve stojanu se doraz může zdát dobře seřízený, ale je potřeba počítat s tím, že klika chtě nechtě při záběru pracuje. Při jízdě tak vše může vypadat jinak, vyplatí se kolo krátce projet.

10. V historii Domácí dílny se heslo „vše, co se chystáme seřídit, by mělo být čisté a promazané“ již stalo téměř otřepanou frází. Nicméně, i zde má svou platnost. Takže – vyčistit, promazat čepy, lanko ve vodítku pod středem a nezapomenout vyčistit vodítko řetězu. Často jsou pouze tyto maličkosti překážkou pro správnou funkci řazení.

 

11. Nakonec bude dobré stejně jako u přehazovačky vytáhnout i lanka přesmykáče, aby si dokonale sedla a my jsme mohli případné problémy ihned odstranit.

Připravil: Rudolf Hronza Foto: Velo

oblast dotazu

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu