Salcbursko – Ráj silniční cyklistiky

13.12.2021

Kopcovité požitkářské túry, sportovní maratonské etapy nebo strmé silnice vedoucí horskými průsmyky? Od rovinatého severu s mnoha jezery až k pohoří Hohe Tauern na jihu s jeho spoustou třítisícových vrcholů se napříč Salcburskem rozbíhá nespočet túr pro silniční cyklistiku. Milovníci této disciplíny zde mohou zapomenout na své všednodenní starosti a přiblížit se přírodě. I mimo zpevněné silnice je v Salcbursku co dělat, a to nejen na horském kole, ale i na gravel biku. Sportovci mohou objevovat skvěle vystavěnou síť tras se štěrkovým povrchem a horské cesty.

Salcbursko je jako dělané pro nás milovníky silniční cyklistiky. Impozantní vysokohorské alpské průsmyky a horské silnice se spoustou zatáček se zábavně střídají s břehy jezer, úchvatnými cyklostezkami podél říčních toků a kopcovitými, prosluněnými venkovskými silnicemi vedoucími kolem rozkvetlých luk.

Je jedno, zda má člověk náladu na pohodovou, spíš lehčí odpolední túru zpestřenou skokem do tmavomodrého jezera, zda se připravuje na nejdůležitější závod v silniční cyklistice nebo triatlon celého roku, případně chce překonat sám sebe a zdolat vícedenní okruh zahrnující třešničku na dortu v podobě Grossglocknerské vysokohorské silnice, po níž vystoupá k Edelweißspitze (2572 m) – tady se plní všechna cyklistická přání.

Silniční cyklistika se v Salcbursku těší dlouhé tradici. V roce 2006 se před branami města Salcburk setkala světová elita v rámci mistrovství světa v silniční cyklistice UCI a region se proslavil jako jeden z evropských hotspotů silniční cyklistiky. Tohle mistrovství světa už je sice dávno minulostí, ale nespočet túr pro silniční kola a silnice vedoucí horskými průsmyky zůstaly. A ještě lépe, nabídka se neustále rozšiřuje a Salcbursko dodnes přesvědčuje o svých kompetencích v oblasti sportovní silniční cyklistiky

Zkuste zahájit sezonu tady!

Od Glockneru až po Wolfgangsee, Krimmelské vodopády a jezerní oblast Salzburger Seenland a od města Radstadt až po Mozartovo město – sotva nás zima opustí ze svých ledových spárů a přijde jaro, začne sezóna silniční cyklistiky. Sportovci vykreslí své oblouky po celém cyklistickém regionu, který patří mezi ty nejkrásnější na světě, a na silnice tak přenesou eleganci a ladnost. Region oplývá rozmanitostí, krásnou přírodou, sportovními výzvami a perfektními podmínkami pro trénink i závody. Právě díky tomu je naše země stejně oblíbená jak u rekreačních sportovců, tak i u profesionálů. Ale i triatlon je v posledních letech na velkém vzestupu a tahle působivá kombinace plavání, běhu a cyklistiky neodmyslitelně patří ke sportovnímu dění v zemi. Skočte na silniční kolo a udělejte oblouk přes Salcbursko. 

Jednou zdolat Glockner!

Ta možnost tu je vždy v červnu. Přejezd Großglockneru patří k největším výzvám pro všechny příznivce silniční cyklistiky a zároveň k nejklasičtějším trasám, které můžete v Alpách absolvovat. Trasa zahrnuje přesně 18 táhlých zatáček, 27,3 kilometru, stálé stoupání pohybující se mezi 9 a 15 % od kilometru 14,5 a 1671 metrů převýšení, které oddělí zrno od plev. Tohle všechno a také spousta pevné vůle a náročný fyzický výkon ambiciózních sportovců leží mezi startem trasy a jejím cílem, sedlem Fuscher Törl ve výšce 2428 metrů nad mořem. Už po čtvrt století láká závod Glocknerkönig rok co rok pestrý zástup hobby sportovců i profesionálních cyklistů z Rakouska i ze zahraničí. Ti všichni se zde snaží překonat sami sebe a vystoupat k nejvyššímu vrcholu Rakouska.

Na start se může postavit každý, kdo si troufne na výšlap Grossglocknerské vysokohorské silnice, a sice bez automobilové dopravy, vzhůru k nejvyššímu vrcholu Rakouska. Start kategorií Classic a Ultra se nachází v obci Bruck an der Großglocknerstraße. Odsud se jede přes Fusch zpět na konec údolí u mýtnice Ferleiten, kde se utkají jezdci lehké kategorie. Zatímco závodníci tříd Classic a Light najdou svůj cíl u sedla Fuscher Törl, třída Ultra pokračuje ještě výše. Tahle náročná trasa se na Großglockneru jezdí od roku 2018 a ti nejlepší sportovci pod sluncem se na ní vydávají na nejvyšší horu Alp, na kterou se dá na kole vyjet, kterou je Edelweißspitze s výškou 2572 m. Dalších sedm náročných zatáček, 143 výškových metrů a neustálé převýšení 15 %, dlažební kostky a stále řidší vzduch představují všechno možné, jen ne ideální podmínky pro silniční cyklistiku. Na vrcholu se sportovci dočkají odměny v podobě panoramatického výhledu na moře třítisícových vrcholů Národního parku Hohe Tauern.

Region silniční cyklistikySolná komora v Salcbursku

Tady prostě všechno sedí! Mezi jezery, která patří mezi nejkrásnější v Rakousku, zelenými kopci alpského podhůří a strmými vrcholy centrální části Alp leží právě tento region. Od chvíle, kdy došlo ke spojení šesti top destinací zasvěcených silniční cyklistice, kterými jsou Fuschlsee, Attersee, Mondsee, Dachstein Salzkammergut, Eugendorf a Salzburger Seenland, patří oblast k nejlepším a nejoblíbenějším cílům milovníků silniční cyklistiky. Jak hobby sportovcům a amatérům, tak i profesionálům nabízí ideální infrastrukturu a skvělé tréninkové podmínky. Celkem 22 perfektně propracovaných túr nejrůznějších úrovní obtížnosti protíná krajinu, ve které se střídá voda, skály, rozlehlé lesy a krásné vesničky. Díky tomu je kromě sportovního aspektu zaručena i skvělá zábava. Nuda rozhodně nehrozí. Jedenáct vybraných hotelů se zaměřením na silniční cyklistiku reprezentuje skvělou nabídku pro tuhle disciplínu a také pohostinnost, na kterou se v regionu můžete těšit. Z každého pobytu se stane nezapomenutelný zážitek.

Radstadt – hotspot silniční cyklistiky

Pro příznivce silniční cyklistiky je Radstadt v srdci regionu Salzburger Sportwelt ideálním výchozím bodem, díky němuž si svou oblíbenou sportovní disciplínu užijí plnými doušky. Rekreační cyklisté mohou své okruhy kreslit kolem úžasných údolí sousedních regionů, ambiciózní jezdci se zase vydají vzhůru, vstříc horským průsmykům nacházejícím se v okolí. Na své si v Radstadtu každoročně přijdou i soutěživí sportovci.

Závod s názvem Amadé Radmarathon patří k největším cyklistickým událostem celého Salcburska. V délce 146 a 95 kilometrů se jede z města Radstadt přes dvě velké smyčky po trase vedoucí přes Pongau, Tennengau a sousední Štýrsko.

Profesionální cyklisté by měli být v Radstadtu zase k vidění i v roce 2022. A to v době, kdy se bude konat legendární závod Kolem Rakouska, neboli Österreich-Rundfahrt. Je totiž v plánu, že královská etapa směřující vzhůru na Großglockner bude startovat právě ve městě Radstadt.

Od cyklistického mistrovství světa po Eddyho Merckxe

Legenda sportovní cyklistiky se před mnoha lety do cyklistické země, kterou je Salcbursko, naprosto zamilovala a teď se pravidelně vrací na návštěvu a projet si své oblíbené trasy. Eddy Merckx je na scéně sportovní cyklistiky velkým jménem a v posledních letech je se Salcburskem neodmyslitelně spjat. Eddy Merckx Classic, maraton konající se v severní části Salcburska, je už po více než deset let vrcholem scény cyklistických maratonů a zajímavý je především díky své jedinečné kulise regionů Salzburger Seenland a Solná komora.

Region silniční cyklistiky Solná komora v Salcbursku, patřící mezi salcburské hotspoty, nabízí 22 překrásných túr, a tak díky rozsáhlé škále vyhoví potřebám sportovcům všech úrovní. Velká část túr vede kolem nejkrásnějších jezer, přes spoustu zelených luk a skrze hluboké lesy, které v létě osvěží chládkem ve stínu. Pořádné výšlapy vzhůru k oblasti Postalm či na Gaisberg potěší všechny příznivce sportovní silniční cyklistiky. Součástí perfektní infrastruktury jsou specializované hotely, které svým hostům se silničním kolem splní, co jim na očích vidí.

V rekreačním či sportovním tempu?

Nabídka silniční cyklistiky v regionu Salzburger Sportwelt zahrnuje 21 túr. Požitkářské etapy podél řek Enns či Salzach je možné kombinovat se sportovními výšlapy směrem k Dachsteinu nebo Hochkönigu. Kdo už má v nohách dostatek kilometrů, ten je dostatečně vybaven na Amadé Radmarathon. Závod patří k největším sportovním událostem v Salcbursku a představuje neodmyslitelnou součást cyklomaratonového kalendáře. Na obou trasách dlouhých 146 a 95 kilometrů se jede z města Radstadt a pokračuje se k nejkrásnějším silnicím v regionu a Salcbursko obkrouží ve dvou obloucích.

Země triatlonuSalcbursko

V uplynulých letech se ze Salcburska stalo centrum triatlonu. Vrcholem rozhodně bylo mistrovství světa 2015 Ironman 70.3 v Zell am See-Kaprun. Na sportovce totiž v mnoha regionech této spolkové země čekají ideální podmínky k trojboji skládajícímu se z plavání, cyklistiky a běhu. Díky tomu se zde své sportovní disciplíně mohou věnovat naplno.

Velké oblibě se těší i Trumer Triathlon, který v červenci promění region Salzburger Seenland v centrum domácí triatlonové scény. Po dobu tří dnů tady budou k vidění ti nejlepší závodníci v kategoriích krátká a středně dlouhá vzdálenost, sprint, dětský triatlon a fun triatlon – včetně bohatého doprovodného programu.

 

Na gravel bike do Salcburska

Z asfaltu na štěrk a obráceně – zážitkům na gravel biku se v Salcbursku téměř žádné meze nekladou. Gravel bike je novým trendem na scéně sportovní cyklistiky. „Silniční kolo“ s pláštěm s hrubším vzorkem má všestranné využití a osvědčí se i na lehčích trasách pro horská kola.

Velmi dobře propracovaná síť cyklotras a úseků pro horská kola, kterou Salcbursko nabízí, je tedy ideálním hřištěm pro všechny, kdo chtějí gravel bike vyzkoušet.

Gravel bikeři jsou v Salcbursku vítanými hosty. Některé regiony už svou nabídku přizpůsobily dobrodružství v podobě offroadu a nabízejí trasy pro gravel bike. K tomu jim pomáhá už dávno skvěle propracovaná infrastruktura. Gravel bikeři zde aktuálně najdou už 20 tras všech úrovní obtížnosti. Jejich přehled včetně odkazů na všechny túry naleznete na www.gravelbike.salzburgerland.com

 

 

Gravel bike v největším rakouském regionu horské cyklistiky

Rovné pasáže okruhu Steinbergrunde nebo ty na nově vzniklé cyklostezce údolím Glemmtal je možné skvěle propojit se sítí tras pro horskou cyklistiku v největším rakouském regionu horské cyklistiky, kterým je Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn. Výsledkem jsou gravel trasy od lehkých po náročné a znělá označení jako „Gravel-Devil“ nebo „Dusty Ride“. Gravel bikeři by se ale v tomhle rozlehlém bikerském regionu měli rozhlédnout ještě o něco víc a vzít v potaz i túry k jezeru Zeller See nebo směrem ke Grossglocknerské vysokohorské silnici. Aktuálně gravel bikeři na interaktivní mapě regionu najdou celkem osm tras. S trochou dobrodružné nálady a chuti objevovat je toho v oblastech Saalbach Hinterglemm a Saalfelden Leogang spousta, co stojí za prozkoumání.

Túra „Grimmige Acht“

Region Salcburský Saalachtal je pro gravel bike jako dělaný. Spoustu nenáročných tras pro horská kola je z velké části možné projet i na gravel biku, navíc se zde nachází pestrá škála tradičních horských chat, které zvou k zasloužené zastávce. Kromě toho regionem Salcburský Saalachtal prochází cyklostezka, která ještě o něco rozšiřuje akční rádius milovníků gravel biku. Jedna z nejkrásnějších túr se jmenuje „Grimmige Acht“. Je dlouhá 55 kilometrů, překonává převýšení 1360 metrů a jako denní túra vede z Loferu do Salcburského Saalachtalu a přes sedlo Aschauersattel až k sousedům do obce Schneizlreuth. Na cestě zpátky se v Reit jede na Obermayrberg, odkud se pokračuje dále k Hundalm, až se cyklisté přes St. Martin vrátí zpět do Loferu.

Zábava na štěrku v regionu Národního parku Hohe Tauern

Spousta štěrkových a lesních cest v regionu Oberpinzgau tvoří ideální hřiště pro gravel bikery. Kromě toho se zde nacházejí vysoké hory pohoří Hohe Tauern, které nabízejí perfektní podmínky pro výlety na gravel kolech směrem do alpské krajiny na jihu Salcburska. Gravel bikeři si mohou kolem města Mittersill vybrat ze sedmi oficiálních gravel tras. Túra do údolí Hollersbachtal vede do srdce národního parku a návštěvníky okouzlí dechberoucím panoramatickým výhledem na nejvyšší vrcholky pohoří Hohe Tauern. Okolí města Mittersill a obcí Hollersbach a Stuhlfelden navíc skrývá náročné gravel trasy, které se klikatí údolím Salzachtal až vysoko do hor a sportovce odmění překrásným výhledem daleko za hranice regionu.

Ráj gravel kol Tennengau

Region ležící jižně od města Salcburk je tajným tipem pro milovníky gravel biků. Hory zde nejsou tak strmé a velké množství lesních a štěrkových cest nadchne každého vyznavače této disciplíny. Naprosto neobyčejná maratonská túra vede z Abtenau přes masiv Osterhorngruppe až k salaši Genneralm a k Postalm. V největší rakouské oblasti horských pastvin čeká na každém rohu nějaká nová, ještě neobjevená přírodní podívaná. Hluboké lesy, bublající potoky nebo tradiční horské chaty, na cyklovýletech se vyplatí navštívit spoustu krásných míst i mimo trasu. Dalším tajným tipem je túra k idylickému jezeru Seewaldsee. V nejvyšším bodě okruhu si gravel bikeři mohou dopřát osvěžující vykoupání. Pak cesta vede zpátky směrem do Abtenau.

Info: www.gravelbike.salzburgerland.com

 

Kolo jako dělané pro region Oberpinzgau

 

Než z garáže vytáhnete zaprášené horské kolo a naložíte jej na auto, doporučujeme, abyste si ušetřili místo a přímo v regionu si vypůjčili gravel bike. Jak už napovídá jeho název, tohle kolo se skvěle hodí na jízdu po lesních a štěrkových cestách. Spojuje to nejlepší ze světa horských a silničních kol a každá túra po štěrku se díky němu promění ve flow zážitek. Přesně taková bude i vyjížďka k jezeru Hintersee v údolí Felbertal či o něco náročnější túra do oblasti Hollersbachtal.

Vzhůru do výšin panoramatickou lanovkou

V zásadě platí: kdo si chce užít jízdu z kopce, ten musí nejdřív nahoru – pro vášnivé bikery žádný problém, pro rekreační cyklisty to ale občas může představovat nepřekonatelnou výzvu. Ani to nejlepší vybavení totiž nejede samo od sebe. Ale i na tuhle překážku máme v regionu Oberpinzgau elegantní řešení: v kabince panoramatické lanovky se dají vrcholy Kitzbühelských Alp zdolat i bez toho, abyste si zničili lýtka, zkrátka naprosto bez potu a námahy.

Bez hranic po cyklostezce Tauernradweg

Co v regionu Pinzgau v zimě slibují stopy pro běžkaře, to v létě nabízí cyklostezka Tauernradweg. Vede krajinou Salcburska z Krimmlu do Zell am See, přes Salcburk až do německého Pasova. S oblastí se na ní seznámíte ze zcela nové perspektivy. Kdyby vám po cestě náhodou došla síla nebo motivace, můžete kolo jednoduše vyměnit za regionální vlak Pinzgauer Lokalbahn – je rychlejší a výhled z něj je skoro stejný jako z kola.

Saalbach – největší region horské cyklistiky v Rakousku!

Lajny a traily tak rozmanité, jako i samotné obce, které jsou jimi spojeny, síť tras pro horskou cyklistiku, jejíž jediné hranice tvoří vaše vlastní kondice, i alpské gravel trasy, které díky své rozmanitosti sotva najdou konkurenci. To je největší region horské cyklistiky v Rakousku!

Tři střediska Saalbach Hinterglemm, Saalfelden Leogang a Fieberbrunn už dlouho vystupující v zimním období jako Skicircus se v roce 2020 k sobě přiblížila i v létě. Milovníkům horské cyklistiky a gravel biku nabízejí více než 80 kilometrů trailů, devět lanovek na sedmi horách, společný bike ticket a nekonečné množství štěrkových a asfaltových kilometrů, díky čemuž je zde možné zažít nespočet možností na dvou kolech všeho druhu.

 

Gravel kola v Alpách

Kola s označením gravel jsou spíš životní styl než disciplína. Ať už cykloturistika, offroad okruhy na trasách se štěrkovým povrchem a na lesních cestách nebo pohodové túry za objevováním regionu: gravel kola slibují nezapomenutelný zážitek. Region, který byl doposud známý jako destinace horské cyklistiky, se nyní proměnil v absolutní tajný tip pro tenhle trendy druh sportu. A co vlastně odlišuje gravel od silniční cyklistiky? Zatímco na silničním kole je člověk odkázán na asfaltové silnice, gravel bike díky méně agresivní geometrii a profilu poskytuje svobodu, zábavu z jízdy, dobrodružství a zážitek z přírody, a to všechno mimo frekventované silnice. Kolem oblasti Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn se skrývá naprostý ráj štěrkovitých tras s libovolně variabilními možnostmi túr.

Autoři fotografií:

Heiko Mandl, Markus Greber, Andreas Meyer, Daniel Kogler, Bjoern Haenssler, Bruck Fuchs

(komerční prezentace)

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu