Cykloturistika č. 3/2020

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

rozhovor

S Mapy.cz objedete celý svět

Jen asi málokdo z našich čtenářů nepoužívá – nebo nikdy nepoužil – internetovou či mobilní aplikaci Mapy.cz. Spíše bych řekla, že většina z nás si už nedovede bez této aplikace představit nejen putování na kole či pěšky, ale ani život. Používáme ji prakticky denně. Málokdo si také uvědomuje, jak velký posun nastal v tom, které detaily a informace můžeme z těchto map vyčíst oproti její první verzi z roku 1998. Restaurace, penziony, kempy, autobusové i vlakové zastávky, turistické značky, úřady, knihovny, rozcestníky, cyklotrasy, vyhlídková místa, všechny typy zajímavostí, pumpy, divadla, obchody, druh parkovacích zón, popisná čísla domů a kdoví co ještě. Skoro bychom mohli říci každý patník, a to po celém světě. V posledních měsících se na tomto portálu díky pandemii začala objevovat i srdíčka. Ta se týmu asi nezanášela s lehkou myslí, ale k němu rozhodně patří. Zdá se, že jsou to totiž srdcaři. S jedním z nich, Jakubem Faiferem jsme si trošku popovídali.

 

 

 

celý měsíc v městském provozu                                                     Author Aura XR6

Energie symbiózy

Značka Author od svých prvních krůčků v devadesátých letech dokáže vyrobit a uvést na trh kvalitní kola pro hobby cyklisty v již prošlapaných odvětvích cyklistiky. Nejinak je tomu i v kategorii gravel biků, a tak na premiérového ocelového Ronina z roku 2016 teď navazuje hliníko-karbonová Aura XR6

 

 

ženy a bicykly v zrcadle času

Na závodním kole se rtěnkou a lakem na nehty

(Blanka Battagliová)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

 

 

Psalo se o ní téměř vždy pouze v souvislosti s jejím bratrem Christianem, legendárním cyklistou. Životy obou sourozenců byly velmi propojené. Byli to potomci italského šlechtického rodu Terme di Battaglia z Padovy, proslulého vojenskou udatností, jehož jedna větev se usídlila v jižních Čechách na zámku v Bratronicích nedaleko Blatné.

Blanka byla o tři roky starší než Christian, takže na kole jezdila dříve než on. Naučila se to poměrně brzy na maminčině kole značky Waffenrad, výrobku zbrojovky Steyr v rakouském Grazu. Ta dodávala kola především armádě, která neměla zájem o pestrobarevné velocipedy, a tak černé bylo i dámské kolo, na němž se Blanka vydávala na první vyjížďky po vesnicích kolem Bratronic. Většinou sama, protože byla fyzicky zdatná a žádná její vrstevnice z okolí by jejímu tempu nestačila. Navíc ve třicátých letech ještě nebyla sportovní jízda na kole dívek či žen příliš rozšířená. A koneckonců ta osamělost ji nijak zvlášť netížila, možná i vyhovovala. Cyklistická vytrvalost však nebyla jedinou její silnou stránkou, nechyběla jí ani gymnastická šikovnost a zručnost (k jejím parádním číslům patřilo chození na rukách)….

 

 

 

kolem vlasti

Hory svatých mučedníků a potopené město

text a foto Vladimír Pustina

 

Krušné hory sice vděčí za svůj název především těžbě nezměrného nerostného bohatství, ale v přeneseném slova smyslu byl na naší straně hranic krušný i jejich osud v době moderní. Na svědomí to měl poválečný odsun německých obyvatel, který sice radikálně vyřešil tisíciletý problém neschopnosti soužití dvou národů v jednom státě, ale nesmazatelně se podepsal na tváři krajiny táhlých horských plání i dlouhých údolí, svažujících se do podhůří, zdevastovaného pro změnu obřími povrchovými doly.

 

malý výlet s dětmi

Dv

 

text a foto Petr Růžička

 

Nádherné počasí na samém sklonku léta nám orámovalo skvostný příhraniční cyklovýlet. Na více než třicetikilometrovém okruhu se nám podařilo zavítat do dvou zemí a tří krajů. Začali jsme u nás v Jihomoravském kraji, pokračovali Jihočeským, a nakonec jsme zavítali do Dolního Rakouska u jižních sousedů.

 

 

Mechanická ochrana kola

Fólie jako základ

text Martin Raufer a Petr Štuka

foto Petr Štuka a archiv časopisu Cykloturistika

 

Škrábance, rány, které se nezahojí. Má cenu chránit rám i součástky před poškrábáním, anebo je zub času, který se zahryzne do materiálu, přirozenou a někdy docela žádanou patinou? Takový zrasovaný rám určitě méně láká nenechavce, o čemž by městští kurýři i zkušení cestovatelé mohli vyprávět dlouhé příběhy. Naší přirozeností ale určitě bude své kolo chránit, vždyť jsme jej většinou vybírali na oči, podle barvy a vkusu. Nebo ne?

 

 

pohledem fyzioterapeutky

Odvrácená strana beder

 

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

 

Bederní páteř jsme v posledních dvou číslech prozkoumali zprava zleva, zepředu zezadu. Avšak jedna část příběhu vám zatím zůstala skryta. Dalo by se o ní poeticky mluvit jako o odvrácené straně Měsíce, která zůstává v pozadí, dokud se na ni nepodíváme z úplně jiného úhlu. Dnes se tedy budeme znovu bavit o bolestech beder, ale příčinu nebudeme hledat v páteři, nýbrž v břiše. Protože stejně jako láska prochází žaludkem, i bolest má v dutině břišní řadu cestiček a možností, kudy může putovat.

 

 

výběr cestovních skládaček

Ve skládání je budoucnost

text a foto Honza Galla

 

Není to ještě tak dávno, co byla skládací kola téměř neznámým druhem, a lidé si je u nás spojovali především s Eskou, jejíž skládání většinou nikdo nepoužíval. Anebo se neodvažoval používat. Doba se ale změnila. Lidé hledají způsoby, jak by se nejen po městě mohli pohybovat efektivněji a jak by mohli mít kolo snadněji u sebe i na dovolenkových výpravách. A proto se skládací kola vrátila zpátky na výsluní a postupně se objevila v nabídce mnoha cyklistických značek. Je však na světě také několik firem, které se věnují pouze skládacím kolům a jsou tím pádem ve svém oboru vskutku odborníky. A stejně jako ostatní odvětví cyklistiky zaplavila elektrokola, tak i mezi skládačkami se tento fenomén projevil v plné síle. Modelů je v nabídkách firem spousta. Jak elektrických, tak i neelektrických. Jsou mezi nimi relativně obyčejná kola, ale i vyloženě unikátní kousky.

 

 

zahraniční cyklotrasa

Balkánská terapie

text Radim Jebavý, foto autor a David Novotný

 

Výprava na balkánskou půdu v druhé polovině září měla pro nás zvláštní význam. Brali jsme ji jako testovací akci pro nová kola i jako druh terapie. Oba jsme letos prošli náročnými životními situacemi, které člověk musí někde ventilovat. Já přišel před nedávnem o mámu a David se po návratu z léčebny dostal do kolotoče životních změn. Lepší medicína než nekonečné balkánské kopce na to snad ani být nemohla!

 

 

Na kole i s kolem (nejen po Alpách) Rakousko – Tyrolsko, Východní Tyrolsko

Poklady pod střechou Rakouska

text a foto Alena Zárybnická

 

Je jen málo míst na světě, kde je krajina tak rozmanitá jako ve Východním Tyrolsku. Od majestátných vrcholů Vysokých Taur, přes vápencové štíty Lienzských Dolomit až po palmy na slunečném náměstí v Lienzi – to všechno nabízí na svém relativně malém území Osttirol. V regionu je víc než 500 km oficiálních cyklotras – od jednoduchých podél Drávy až po těžké přejezdy přes vysokohorská sedla. Každopádně, ať pojedete kudykoliv, můžete se těšit víc než parádními panoramaty. Aby ne, když je kolem víc než 250 třítisícových vrcholů. Jeden hezčí než druhý!

 

 

Menu