Seřízení přehazovačky

7.3.2018

1. Svislé vodítko

Vodítko, jinak řečeno ramínko přehazovačky musí směřovat kolmo k zemi a rovnoběžně s osou jízdy. Pokud tomu tak není a směřuje k výpletu nebo případně od něj, nebo je-li jakkoli vychýleno od osy jízdy, problém hledejte především v patce rámu. S křivou patkou je téměř nemožné přehazovačku správně seřídit.

2. Profesionál­ní rovnák

Snadný způsob, jakým lze zjistit stav patky, je našroubovat do závitu místo přehazovačky rov­nák. Dlouhá páka v našem případě přesně ukázala, že stejné rameno, které se nahoře dotýká ráfku, na opačné straně už zasahuje do výpletu. S rovnákem není problém i malou silou patku dorovnat. Někdy ale je třeba ji demontovat a „předrovnat“ nap­říklad ve svěráku. Rovnání patky nelze provádět do nekonečna, vlásečnice na bocích umí naznačit, že se její životnost blíží konci a je třeba výměna za novou. Ostatně mít v nářadí i náhradní patku je moudré, i ta by ale měla být srovnána, často není z výroby rovná.

3. Rovnání patky multiklíčem

Nouzově lze patku narovnat i v terénu, na cestách, kdekoli, pokud máte příslušný nástroj, ve většině případů 5mm imbus. Imbusem nasazeným do šroubu přehazovačky se páčí proti směru zakřivení patky. S namontovanou přehazovačkou můžete páčit jen tehdy, má-li ocelový šroub. V případě hliníkového u některých nejvyšších sad riskujete zlomení šroubu nebo vytržení závitu.

4. Nové lanko

K seřízení přehazovačky přistupujeme nejčastěji po výměně lanka, jinak spíš dolaďujeme krok. Po protažení namazaným bovdenem a usazením do pozice utáhneme šroub a lanko uštípneme dva až tři centimetry za ním a „obohatíme“ o koncovku bránící roztřepení konce.

Mýtus

Přehazovačka Shimano XTR, případně Sram XX jako záruka perfektního řazení? Vůbec! Je to mýtus! Záleží především na kvalitním lanku a bovdenu a dobrém seřízení.

5. Inverzní rovná se naopak

Lanko je na místě, před seřizováním zařadíme nejmenší pastorek. Pokud vlastníte inverzní přehazovačku, platí pravidlo opačné, řetěz putuje na pastorek největší.

6. Dorazy

Aby řetěz nepadal mezi kazetu a výplet nebo na opačné straně mezi kazetu a rám, je třeba správně nastavit dorazy pomocí šroubků. Jde o dvojici šroubů označených písmeny L a H. H značí anglické High, tedy horní doraz přehazovačky zamezující spadnutí řetězu k rámu, což se stává jen zřídka, protože řada současných přehazovaček má v tomto místě svůj limit a samovolně už přehazovačka níž nejde. Je-li dorazový šroubek příliš zašroubovaný, můžete omezit rozsah pohybu přehazovačky, což se hodí jen v případě, že praskne lanko a dočasně potřebujete nastavit použitelný převod na cestu zpět. L jako Low je spodní doraz, ten, co nedovolí přehazovačce dostat se nebezpečně blízko výpletu a často i do něj, pokud se špatně nastaví.

7. Kroutit až do finále

Pokud je vše v pořádku, už při prvním zařazení na řadiči by přehazovačka měla zařadit na další převod. Drobné doladění „kroku“ přehazovačky pro přesné, rychlé a tiché řazení se provádí stavěcím šroubem na těle řazení (někdy na těle přehazovačky). Pozor: stavěcí šroub vyšroubujte pouze v rozsahu jednoho převodu. Pakliže by to nestačilo, raději posuňte lanko v přehazovačce a znovu seřizujte. Vyšroubujete-li seřizovací šroub více, hrozí, že se poškodí jeho závit nebo v horším případě závit v těle přehazovačky.

8. Třetí šroubek není lichý

Na těle přehazovačky najdete i stavěcí šroub ovlivňující vzdálenost horní kladky od pastorků kazety. Šroubujte s ním tak, aby kladka přímo nedosedala na pastorek a přitom byla velmi blízko, což má vliv především na snadné odřazování na těžší převod. Druhotný přínos je větší „opásání“ pastorků řetězem, čím více řetězu jede po pastorku, tím delší je jeho životnost.

9. Vnitřní nastavení přehazovačky

Kdo má sílu, odvahu a zkušenost, může se pustit do vnitřního nastavení přehazovačky. Tuto možnost mají spíše až dražší kusy, přesto stojí za to ukázat, za co si mimo jiné připlácíte. Dvě díry horního čepu dávají možnost dvou různých pozic pro pružinu, což se hodí při jejím opotřebení, vytahání. Stejné možnosti nabízí i druhý čep pro předepnutí síly ramínka. Nutno podotknout, že síly pružin působí proti sobě, dodržte rovnováhu, každou změnu nastavení vyzkoušejte v plném rozsahu kazety, aby řazení fungovalo, jak má. Toto platí pro starší modely přehazovaček od Shimana. U přehazovaček Sram a Shimano Shadow není v horním čepu pružina, takže stačí seřídit pouze odklon od pastorků a předpětí napínacího ramínka přehazovačky je již nastaveno od výrobce. U modelu Shadow+ lze zvýšit odpor čepu napínacího ramínka, což zamezuje jeho nadměrnému „pohupování“ a snižuje se tím možnost padání řetězu především ve sjezdech.

6 komentářů

Klikněte zde pro vložení komentáře

 1. Dave (kdojinemujamukopa@***) napsal:

  Oceňuji článek, jen škoda, že neobsahuje obrazové přílohy

  1. Stuka (stuka@***) napsal:

   Obrazový materiál se pravděpodobně ztratil při přesunu stránek, brzy doplníme.

   1. Marek (fisimaro@***) napsal:

    3 roky a stále nic? :))

    1. Stuka (petr.stuka@***) napsal:

     dobré téma k zamyšlení, zapracujeme na tom!

 2. Honza (jan.basek@***) napsal:

  Obrázky stále nejsou, což je u tak pěkného článku škoda.

 3. Richard (rtlapka@***) napsal:

  dobré informace, ovšem u starého typu označení šroubků nenajdete, pokud nadále chybí obrázek, je dobré označit obvyklé umístění šroubků, třeba přední a zadní /nebo vnitřní a vnější s popisem, co který seřizuje. Nastavení lze nastavit nadivoko tak, že přeřadíte doprostřed, vyberete si jeden šroubek a dotáhnete ho o několik otočení. Pak zkusíte, řazením, co se stalo. Pokud již nejde řadit na menší kolečko, seřizuje tento směr, pokud se skoro nic nic nestalo, seřizuje řazení konce na největší kolečko, aby řetěz nevletěl do drátů. Po chvilce ladění se to povede a jde se na druhý šroubek.

Menu