2011 ZMĚN K LEPŠÍMU

28.2.2017

Byť správný cyklista jezdí celý rok, jeho sezona má svá období. Začíná podzimem, kdy nám počasí i kratší dny častěji vezmou šanci vyjet. Není to ale špatně, odpočineme si, získáme čas vše v klidu vstřebat – mimo jiné třeba novinky z techniky a cyklistického vybavení, jež jsou právě na konci léta nejmohutněji odhalovány. Ještě výraznější prostor pro podobnou činnost získáme v zimě, kdy se na novou sezonu připravujeme především teoreticky – co se výbavy i fyzičky týká. Na jaře se pak představy většinou zhmotní, abychom si co nejlépe užili léto. 

S jen minimálním odstupem od hlavního odhalení produktů pro rok 2011 na významných světových veletrzích vám opět přinášíme ucelený přehled toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, co nám výrobci předložili. Činíme tak prostřednictvím časopisu Velo technika 2011, spe ciálního vydání časopisu Velo. Informace a podklady jsme vstřebávali především na veletrhu Eurobike, mezi téměř 700 stánky a vystavovateli, mezi tisícovkami produktů. Naše poznání doplnily rozhovory i postřehy lidí z branže, výrobců, konstruktérů, ale i obchodníků – každý z nich se na nové kolekce dívá z trochu jiného úhlu pohledu. 

Již během roku vykrystalizovaly hlavní trendy a změny v cyklistickém vybavení. Rok 2011 se ponese ve znamení desetirychlostních MTB systémů pracujících převážně se dvěma, ale i třemi převodníky. Značky Sram i Shimano je pustily až do velmi dostupných řad, možnost vlastnit je se tak dotkne skoro každého z nás. Posílil karbon, posílily 29“ biky, zcela nečekaný a silný je nástup sportovních terénních elektrobiků. Mnohé se ale událo i v detailech, jakými jsou delší a širší zadní osy, montáž kotoučových třmenů k rámu systémem PostMount, napojování patek k zadní stavbě, konické hlavové trubky a krky vidlic. Na místě nepřešlapují silniční kola a komponenty, taktéž ani oblečení a další a další produktové druhy. Je toho opět mnoho, co stojí za chvilku pozornosti, informování se, zvážení pro a proti. 

Předkládáme vám tedy nyní tento přehled všeho důležitého a zajímavého, co se událo v technice a cyklistickém vybavení pro rok 2011. Přijměte jej jako inspiraci, jako průvodce a pomocníka při výběru nové výbavy. Vstřebávejte ale informace s nadhledem, s vědomím, že nejdůležitější a nejkrásnější na kole je vždy jízda sama. Zážitky z ní neovlivní „nemoderní“ vybavení ani „už“ dva roky staré kolo či komponenty. 

Součástí tohoto vydání opět jsou také testy kol z kolekcí roku 2011. Díky testovacímu dnu Demo Day v rámci veletrhu Eurobike jsme mohli lehce prověřit v terénu jak kola, která ještě nejsou či na konci srpna nebyla k dispozici na českém trhu, tak i ta, s nimiž se v naší domovině často nebo vůbec nesetkáme. 

Menu