Kolo, pohyb, volnost, svoboda, cestování!

28.2.2017

Co nám dalo dvacet let svobody? Adidasky, CocaColu nebo satelitní televizní programy? Kdepak! Především svobodu, možnost volně cestovat, pohybovat se kam je libo. Jak lze jasněji definovat svobodu, než jako možnost volně cestovat! Leckteré formy svobody nám pořád nějak nejsou vlastní, neumíme nebo nechceme za ně přebírat odpovědnost, podívejme se jen na to, koho volíme jako své zákonné zástupce. Ale svobodu pohybu jsme urvali ze všech sil a nenecháváme si ji vzít, nenecháváme se v pohybu ničím omezovat.

Kolo je doslova symbolem pohybu a symbolem svobody. Ta slova jdou tak krásně dohromady – kolo, pohyb, volnost, svoboda, cestování! Nasednout na něj a jet, hledět do dálky, poznávat nové dálné kraje, nechat se jen tak unášet krajinou, vracet se na zamilovaná místa a bezpečně se vždy vrátit domů. Přejedeme hranice ani o tom nevíme, tam, kde se táhl plot s ostnatým drátem dnes vedou cyklostezky a tam, kde kdysi ozbrojená stráž kontrolovala výjezdní doložky a devizový příslib dnes není ani komu pokynout na pozdrav. Do zahraničí jezdíme jako na chalupu, jednou sem a podruhé jinam. Kde jsme to ještě nebyli? Pořád je tolik míst, která jsme chtěli navštívit, tolik míst, která jsme ještě nestihli.

Díky časopisům, knihám, cestopisům můžeme cestovat mnohem rychleji a mnohem dál, poznávat cizí kraje a hlavně sbírat inspiraci a posléze snít. V lepším případě pak sny zrealizovat. Sny se vyvíjejí s tím, jak je uskutečňujeme, nikdy nemají dost. Jeden nakrmíme a jiný, hladovější se objeví. Sedneme na kolo a jedeme za svými sny. Někdy sami, jindy pod vedením zkušených cestovatelů, pod křídly cestovní kanceláře, jíž jsme za jistotu maximálního prožitku v omezeném čase zaplatili. Říkávalo se to o filmovém průmyslu – že je to továrna na sny, to ale nejspíš platí z dob, kdy se tolik necestovalo. Továrna na sny je cestování, spíš továrna na plnění snů – svůj příběh můžeme prožít na vlastní kůži.
Čas dovolených je časem, kdy sny měníme ve skutečnost. Speciál měsíčníku Cykloturistika, který už roky vydáváme pod titulem Dovolená na kole, má za cíl přivést čtenáře do stavu slastného snění o prožité dovolené a také mu zamést cestu k uskutečnění svého snu. Dovolená na kole vám pomůže cíl a způsob trávení dovolené vybrat i se na něj správně vybavit a připravit. Pád železné opony byl snem, který se většina lidí ani neodvážila snít a podívejme se dnes… Žádný sen není dost velký, aby se nemohl stát, což pro ty cestovatelské a cyklistické platí obzvlášť. Krásnou dovolenou 2010.

Menu