Mýty se bortí, ale Tour je nesmrtelná

28.2.2017

Co se to děje s naší starou dobrou Tour, ptají se Francouzi. Biker s dráhařem, jemuž jsme jako první dali šanci živit se cyklistikou právě my, si předávají korunu krále Grand Boucle, v Keni narozený cyklista je největší hrozbou pro lídra ve stejném dresu a poprvé za 109 let existence závodu vítězí Brit, nedosti na tom, že Angličané právě letos pořádají olympijské hry v Londýně, které při kandidatuře ukradli naší Paříži. Oh la la…
Padl tak poslední mýtus, totiž že cyklista z Velké Británie nemůže Tour de France nikdy vyhrát. Bylo toho dost, s čím se museli domácí a nejen oni vypořádat. Tým Sky z letošního ročníku udělal poněkud jednotvárnou podívanou, ale kdo chtěl, našel si v závodě svá menší i větší dramata. Lechtivou otázku, jestli Froome do puntíku vyplní svou roli domestika, co zase v cíli předvede Sagan, jestli Nibali nastoupí a zda opět odjede Voeckler. Mnohá dramata se skrývají uvnitř a zůstávají divákům utajena. Jedno takové, tvořící rámec dominance Sky v časovce, jsme pro vás poodhalili.
„Trik je v tom, že musíme u soupeřů vzbudit dojem, že jsme v pohodě. Prostě aby to vypadalo, že je pro nás kontrolování závodu snadné, ačkoli to tak jednoduché vůbec nebylo," naznačil sportovní ředitel britského týmu Sean Yates podstatu cyklistické války zvané Tour de France, která zůstane navždy nesmrtelná, ať už je její průběh pro diváka více či méně uspokojivý.
Někomu vadí, že Wiggins kromě vítězství v časovkách nic nepředvedl. Že šampionovi by slušela nějaká sólově ovládnutá horská etapa. Ale Wiggo něco takového neměl zapotřebí. Tour je pro něj závodem, v němž chce být v každém z jednadvaceti dní v konstantní formě, nemít špatné, ale ani super dny. Trochu nuda.
Tu rozhodně neprožívá tým RadioShack. Vnitřní turbulence už není možné zakrýt a těžko bude někdo slepovat narušené spojení, které bylo křehké už v době svého vzniku po sloučení příliš nesourodých částí. Becca vs. Bruyneel, Bruyneel vs. Schleckové, Schleckové vs. Becca. Vyberte si. A ke všemu pozitivní nález Fränka na zapomenuté diuretikum. Ale nelze tak „elegantně" odůvodnit nevyplácenou mzdu?
Dosti temných úvah. Wiggins má být nejčistším vítězem Tour de France tohoto milénia a ani já nemám důvod o tom pochybovat. Ale mesiášem závodu a cyklistiky vůbec je pro mě jednoznačně Peter Sagan. Nejlepší na tom všem humbuku kolem něj je, že on úlohu spasitele a baviče publika bere tak nějak samozřejmě a přirozeně. „Veď prečo pretekám na bicykli, nie…"
A přece proč děláme tenhle časopis? Abychom vás čtenáře potěšili. Příjemnou zábavu.
Kamil Hofman
(autor je na snímku při rozhovoru s Peterem Velitsem před startem etapy v Albertville)
Foto: Rudolf Hronza

Menu