Úvod » Technika » Ptejte se redakce » Kdo maže, ten jede

Kdo maže, ten jede

Měl bych tři krátké dotazy 1. Mám vidlici Fox Talas RLC. Zajímá mne, zda něco pokazím, když na nohy vidlice (po umytí) aplikuji mazadlo WD-40? Může to nějak uškodit prachovkám nebo vnitřku vidlice, pokud by se tam část mazadla dostala? Nebo tím nic nezkazím? 2. Používám pračku řetězu a k praní používám naftu či benzín, jen na poslední propláchnutí použiji technický benzín a poté řetěz namažu. Zkazím běžným benzínem či naftou něco? 3. Třetí otázka je spíše o vkusu. Považujete také blatníky na MTB za cosi zcela nebikerského?

1. Mazivo WD-40 není zrovna ideální na odpružené vidlice vzhledem k lehce agresivnímu složení. Ideální je olej silikonový, který není problém koupit v jakém jakémkoliv obchodě s nářadím. Silikonový olej totiž ošetřuje všechny pryžové součásti, zejména pak stírací kroužky.
2. Z běžných prostředků na čištění řetězu je nejvíce doporučovaná nafta, jelikož například technický benzín řetěz až příliš vysuší. Poté je nutné ho opravdu řádně namazat, aby se mazivo dostalo i dovnitř čepů. Určitý problém je ale u těchto látek s likvidací. Například na láhvi s technickým benzínem najdete doporučení, že se nemá vylévat do odpadu apod. Částečně dražší, ale rozhodně k přírodě šetrnější je použití některého z moderních, biologicky snadno odbouratelných čistidel. Osvědčil se například český CycloStar, který navíc není drahý.
3. Blatník možná na horském kole nevypadá nijak úžasně, čistý obličej a suché sedlo při ježdění za mokra ale jsou dostatečně pádnými důvody pro jeho nasazení. Obecně se kloníme spíše k rychlonasazovacím krátkým verzím než k celoobvodovým blatníkům.
Štěpán Hájíček

oblast dotazuMTB technika

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře