Campagnolo Ultra Torque

21.6.2007
Uvažuji o nákupu nových klik. Vzhledem k tomu, že mám na kole kompletní sadu Chorus, tak bych rád zůstal této značce, resp. sadě věrný. Nikde jsem však zatím nečetl žádnou recenzi těchto klik. (V současnosti mám hliníkové Chorus 2006). Mám na mysli, zda se mi přechod na nový systém Ultra Torque „vyplatí“? Jinými slovy – je nová koncepce opravdu přínosem? Váha je nižší, tuhost údajně vyšší… lze však zvýšení tuhosti opravdu poznat? Další otázkou je tření ložisek. Ty jsou větší a tudíž je jejich tření větší (četl jsem test tření v jednotlivých stř. složeních v americkém časopisu VeloNews, nejhůře dopadly kliky od Shimana s technologií Hollowtech II, Ultra torque měl jednou větší tření než původní systém se čtyřhranem, ovšem i tak stále obrovský náskok na Dura Ace HollowtechII).

Začnu od konce, ložiska mohou mít sice větší tření, daleko důležitější je jejich umístění vně středové spojky. Síly které tak na ně působí nejsou násobeny délkou páky mezi uložením ložiska a koncem osy.

Dále pokud máte Alu kliky Chorus 2006, tak rozdíl jistě poznáte – toto provedení je jedním z nejměkčích na trhu. Více o testu Chorus klik najdete ve Velu 5/2007.

oblast dotazuSilniční technika

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu