Úvod » Eshop » Archiv časopisů » VELO » VELO: 10/2012

VELO: 10/2012

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 19.09.2012 Úvodník: Výzva je koření

Popis

VELO 10/2012
128 stran

 

TECHNIKA 2013
Hodně už toho bylo o novinkách a kolekcích roku 2013 řečeno a napsáno. Odtajnění i posledních novinek nám umožnilo probrat katalogy, položit správné otázky zainteresovaným osobám, poskládat střípky a utřídit informace. Můžeme vám tak předložit souhrnný pohled na dění v technice roku 2013.

 

TRENDY 2013
Hned za komplexním pohledem na rok 2013 následuje podrobnější rozbor podle nás silných trendů:
27,5" – nástup tohoto diametru je mnohem rychlejší, než tomu bylo v případě 29". Sortiment kol, rámů, plášťů, ráfků i vidlic je široký. Pátrali jsme i v historii a ptali se, proč se jeden ze základů MTB otřásá až v posledních letech. Bonus: rozhovor s manažerem Schwalbe.
Řazení – nezdá se to, ale mění se hodně. Vyčnívá jedenáctirychlostní MTB sada Sram XX1 s jediným převodníkem, ale velké změny se odehrály také na silnici – přepracován byl Sram Red i Shimano Dura-Ace, Campagnolo pustilo svou elektroniku EPS i ke spořivějším silničářům. Bonus: rozhovor s inženýrem Sramu.
Elektronicky asistované odpružení – elektronické řazení se definitivně zabydlelo u silničních kol, namísto očekávaného pokračování u kol horských se ale v MTB pokouší baterie a kabely prosadit jinde – u ovládání jednotek tlumení. Důkazem je nově Fox a RockShox, déle pak SR Suntour a RST. Bonus: rozhovor s inženýrem Ghostu (E:i Shock).
◘ Aerodynamická silniční kola – jinak také totální integrace. Trend patrný již o něco dříve nabírá na síle, lanka mizí v rámech, brzdy ve vidlicích a pod středy. Bonus: rozhovor s inženýrem Colnaga na téma kotoučové brzdy na silničních kolech.

 

 

 

TESTY 2013
27,5 vs. 29"Giant Trance X 29er jistě nenechá klidným hodně bikerů, střední proud pak v testu reprezentuje Norco se svým modelem Sight Killer B.
E:i Shock – do terénu jsme vzali dva různé modely kol vybavené žhavou novinkou v podobě elektronické asistence odpružení E:i Shock, a sice Ghost AMR Lector 9500 a Lapierre Zesty 914. A zkoušeli jsme manuální i automatické mody.
Silniční brzdy čtyřikrát jinak – poprvé jsme měli možnost v praxi porovnat různé typy silničních brzd. Proti klasice zastoupené inovovaným Shimanem Dura-Ace jsme postavili hydraulické ráfkové čelisti Magura, kotoučové brzdy Formula na Colnagu a brzdu integrovanou do vidlice 4ZA! Pouze u klasiky jsme neobjevili neduhy…

 

 

 

ROZHOVOR TEREZA HUŘÍKOVÁ – Prozření talentované bikerky aneb úplně jiná Tereza! Na mistrovství světa v Saalfeldenu šokovala sedmým místem a posléze překvapila otevřeným, sebekritickým pohledem na svou dosavadní kariéru. Talentovaná, nadějná, kdysi mimořádně úspěšná, posléze na samém sportovním dně, mnohými kritizovaná a zatracovaná, dnes opět s planoucí pochodní naděje. Je Tereza Huříková skutečně zpět?

 

 

NEOBVYKLÉ OHLÉDNUTÍ ZA OH V LONDÝNĚ OBJEKTIVEM FOTOGRAFKY MARKÉTY NAVRÁTILOVÉ. „Asi před rokem a půl mi v jedenáct hodin večer volal Jiří Koliš s orientačním dotazem, zda bych zcela hypoteticky nechtěla jet fotit s ním a Herbertem Slavíkem olympiádu do Londýna. Hlavním úkolem bylo společně vytvořit oficiální obrazovou publikaci z Her pro Český olympijský výbor. Bez váhání jsem řekla, že ano, položil telefon s tím, že se ozve později. Tu noc jsem usínala dlouho, ale s kocovinou jsem se nakonec neprobudila."

 

 

DIVÁKEM NA OLYMPIÁDĚ. „Mé rozhodnutí podívat se na olympijský závod v MTB padlo až v den konání závodu. Vstupenku na Hadleigh Farm, místo konání závodu, jsem neměl, vstupenky totiž byly již několik měsíců před začátkem vyprodané a servery nabízející je za 170 liber nepatřily mezi prověřené prodejce. Přesto jsem věděl, že i zážitek z větší dálky, zpoza oploceného areálu farmy by mi stačil. Nakonec jsem se ale dostal přímo na trať."

 

MS MTB Leogang/Saalfelden – DUHA NAD ALPAMI ANEB ZLATÁ ČESKÁ LÉTA NEKONČÍ! Když se přesně před deseti lety konalo naposledy v Rakousku, konkrétně na Kaprunu, mistrovství světa horských kol, stále jsme čekali na svého prvního nositele bikového duhového trikotu. Za těch deset šampionátů dokázali čeští reprezentanti nasbírat devět nejcennějších kovů. Kdo by si to byl tehdy v blátivém Kaprunu pomyslel, jak budeme moci v roce 2012 účtovat v nedalekých Leogangu a Saalfeldenu mimořádné desetiletí.

 

 

PREMIÉRA SAMOSTATNOSTI I JEJÍ DERNIÉROU? Letošní mistrovství světa tzv. gravity disciplín DH a 4X disciplín hostil jeden z nejznámějších evropských bikeparků, rakouský Leogang. Cross-country bylo letos poprvé od sjezdu a fourcrossu odděleno. Přineslo to pro některou z disciplín zásadní změnu?

 

Contador na Vueltě poslechl ďábla a udělal dobře: NEZLOMILI JSTE MNE! Na podiu, když mu naposledy oblékali la roja, červený dres, zase střílel prstem do vzduchu. Tak, jak má ve zvyku, když slaví. Jako pistolník. Možná měl Alberto Contador nabito ostrými a pálil na všechny ty, kteří ho odsoudili do dopingového pekla, obrali ho o výsledky, o čest. Z nejvyššího stupínku Vuelty, kterou podruhé a po krásném duelu dobyl, ale všem těm vzkázal: Nezlomili jste mě, znovu jsem nejlepší!

 

 

NEOBVYKLÉ VÝZVY
◘ KNOCK THE GLOCK
– Z Vídně na vrchol Grossglockneru nonstop. Trasa 477 km na silničním kole, poté na horském a v závěru v pohorkách na laně. To už chce silnou povahu!
◘ 7 BIKEPARKŮ ZA 7 DNŮ. Když máte sedm dnů dovolené a chcete je naplnit něčím výjimečným, můžete si naplánovat třeba cestu po sedmi evropských bikeparcích.

 

 

 

TESTY, TESTY, TESTY
◘ Souboj čtyř
– prověrka relativně dostupných endur. Cena 35 000-45 000 Kč, zdvihy 140-160 mm a čtveřice Felt Compulsion Rhythm, Haibike Q FS RC, Polygon Collosus AX 1.0 a Rock Machine Volcano FR50 (model roku 2013!)
◘ Technická zajímavost – tentokráte jsme pozvali lehoučký 29" hardtail FRM Anakin nesoucí jméno jedné z ústředních postav ságy Hvězdné války
◘ Rubrika Versus – pedály pro trail biking či enduro: Shimano XT a Crankbrothers Candy 2
◘ Rubrika Minitest – dlouhoprsté rukavice Author FFPro, computer VDO MC 2.0 WL, oválné převodníky Rotor Q-Ring MTB a kotouče XLC BR-X50

 

 

 

WALLRIDE, PRVEK LEHCE OBTÍŽNĚJŠÍ – na konec sezony, kdy se naše technika jízdy opět o něco zlepšila, přináší Velo škola jízdy trochu větší výzvu. Jmenuje se wallride, vyučuje Kamil Tatarkovič.

 

 

S VELEM NA DOMÁCÍCH TRAILECH
Seriál Zapomenuté příběhy českých hor přináší velmi silný příběh hraničářů
Ostravsko na pozvání čtenáře
Virtual Cup – tentokrát jsme prověřili olomouckou trasu, bohužel na nás čekal pouze asfalt

 

 

 

OBDOBÍ VOLNA A ROZKOŠE? Tréninkový rádce přináší návod na říjen, kdy na některé z nás bude čekat spíše volnější režim jako příprava na další sezonu.

 

 

KOMENTÁŘE, POSTŘEHY
nejde o to dostat Armstrongovu hlavu stůj co stůj… Kauza Lance Armstrong
Vuelta populárnější než OH a redhoti! – alespoň dle českých internetových vyhledávačů
Vývoj, nebo marketing? Hranice je velmi tenká
Převody nejsou chleba, aneb Berou nám a my to ještě kvitujeme! Převodníky ubývají, převodové rozsahy se zmenšují a nám to nevadí.

 

VELO V PRODEJI TAKÉ V ELEKTRONICKÉ PODOBĚ: https://cs.publero.com/title/velo/10-2012 a http://www.floowie.com/cs/zobrazeni/velo-10-2012

Jak si zajistit předplatné

Nejsnadnější způsob – web

V našem e-shopu vyberte požadované tituly, vyplňte základní osobní údaje a odešlete objednávku. Obratem Vám budou vygenerovány údaje pro bezhotovostní platbu, kterou provedete Vám obvyklým způsobem.

Přejít na výběr předplatných

Na Slovensku

Sjednání předplatného na Slovensko je možné pouze přes agenturu Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. (sjednání přes web ani poštovní složenkou nebude akceptováno). Kontaktujte prosím:

Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. oddelenie inej formy predaja
P. O. Box 183
Vajnorská 137 830 00 Bratislava 3
tel.: 00421 244 458 821, 16

bezplatná linka: 0800 188 826
f­ax/zázn.: 00421 244 45 88 19
e-mail: predplatne@abom­pkapa.sk
www.mediakapa.sk (predplatiteĺské a mailingové služby – ponúka titulov)

V případě nejasností – telefonicky

Zavolejte do redakce Lenku Blechovou na tel. 604 763 835 nebo mailujte na predplatne@vpress.cz

Právě v prodeji

CO SE DĚJE NA FACEBOOKU

Chris Froome během Vuelty neprošel dopingovou zkouškou a dvojnásobně překročil povolený limit léků na astma. Hrozí mu tak odebrání vítězství na Vueltě a zákaz startů na dalších závodech.

Aktualizace: Dle prohlášení UCI mají oba kontolní vzorky 'A' i 'B' překročen limit na lék Salbutamol.

Lídr elitní stáje Sky v prohlášení uvedl, že si není vědom porušení dopingových pravidel.
„Jak je dobře známo, mám astma a vím přesně, jaká jsou pravidla. Používám inhalátor ke zvládnutí příznaků (vždy v rámci povolených mezí) a vím jistě, že budu testován každý den, pokud budu v dresu lídra,“ uvedl Froome.
„Astma se mi během Vuelty zhoršilo, proto jsem na doporučení lékaře zvýšil dávku salbutamolu. Jako vždy jsem se s nejvyšší péčí ujišťoval, že jsem neužil vyšší než přípustnou dávku,“
... VíceMéně

Chris Froome během Vuelty neprošel dopingovou zkouškou a dvojnásobně překročil povolený limit léků na astma. Hrozí mu tak odebrání vítězství na Vueltě a zákaz startů na dalších závodech.

Aktualizace: Dle prohlášení UCI mají oba kontolní vzorky A i B překročen limit na lék Salbutamol.

Lídr elitní stáje Sky v prohlášení uvedl, že si není vědom porušení dopingových pravidel.
„Jak je dobře známo, mám astma a vím přesně, jaká jsou pravidla. Používám inhalátor ke zvládnutí příznaků (vždy v rámci povolených mezí) a vím jistě, že budu testován každý den, pokud budu v dresu lídra,“ uvedl Froome.
„Astma se mi během Vuelty zhoršilo, proto jsem na doporučení lékaře zvýšil dávku salbutamolu. Jako vždy jsem se s nejvyšší péčí ujišťoval, že jsem neužil vyšší než přípustnou dávku,“

 

Comment on Facebook

Astmatik a alergik by asi vůbec neměl vrcholově sportovat.Bez léků by nebyl schopen podat výkon.Je to jen můj názor,ale profesionální sportovec by měl být člověk zdravý a ne si pomáhat léky a foukátkem.

Jsem tak strašně překvapený...😂. Ten horký vzduch ve Španělsku mu způsobil záchvat astmatu. Já myslel, že to je záležitost zimy a znečištění (smog), ale vidím, že se to prostě nevyhne ani sportovcům, kteří jedou v teple, v horách nebo u moře....kam ten svět spěje, když nelze dýcha bez fetu. Ale určitě mi tady nějaký "věřící" cyklista odpoví ve smyslu, že jenom nevím, o čem ta cyklistika je. 😂

Ja mam astmatika doma a vim co to snim dela bez inhalatoru neudela ani nakup,to co rika Frome a Sky je hovadina na teto urovni by astmatik ty kopce nevyjel po 2km by odpadl a umrel,kdo to nema jenom cinta nesmysly inhalator je posledni lecba latky jsou tam silnejsi nez tablety,a vim co to dela semnou v praci,sportovci to maj kriti dopingumel 2000 nad povolenou normu to jsou 4inhalatory,1 inhalator ma 250microgramu ucinych latek,nema smysl to tady popisovat proste kecaj.

Že by to přehnal s Kenacortem? 😂 Ostatně ve Sky už byl podezříván Bradley Wiggins z úmyslného využití při TdF v letech 2011 a 2012...

Moje babi má astma skoro nevyjde jedny schody. Více jak polovina profiků jsou astmatici! Byli ,jsou v tom všichni sorry ako 😋

A ono se čekalo něco jiného? Tomuto léta i z uší. Na Túr ukázat že to v klidu i zaběhne.

On tam jezdí někdo bez dopingu ?

Sky to za nej vylobuje 😃

verím a fandím mu, dúfam, že nesklame

U takého športovca je astma 🐷. To hoci čím neutlmíš.

😂😂🤘

+ View more comments

5 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

Kdybyste nevěděli, co vám chybí do Sagana, tak tady je malá nápověda... a taky tip pro české mládežnické trenéry...

Peter Sagan
Doing some core training in Palma de Mallorca, Motus style!
... VíceMéně

Peter Sagan

 

Comment on Facebook

Dobrej je ten týpek na konci vzadu. Jakoby říkal..."Hele, hele, kdo ho sem pustil?"

Ne říkal, koukněte se,takhle to má vypadat... 🙂

Peťo 👏👌👍

V devadesátkách se děly šílený věci....skoro jak z filmu Oheň, led a dynamit. ... VíceMéně

Snow

 

Comment on Facebook

A pak cyklisté objevili LYŽE, jenže lyže neměly řídítka, tak se zkusili vrátit ke kolům.

tyyjo masakr ... to je pro tebe místo lyží!! 😀 Jiří Korabečný

Load more