VELO: 5/2010

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

BEZ TRESTU I BEZ POCITU VINY – PRAVIDLA POHYBU CYKLISTŮ ČESKOU KRAJINOU, ALE I BAJKOVÁNÍ V PŘÍHRANIČNÍCH ZEMÍCH (Slovensko, Německo, Rakousko a Polsko). Český terén je bajkerům poměrně nakloněný, co se volnosti pohybu v něm týká. Aby to tak zůstalo, je dobré si nyní, na začátku sezony, připomenout pravidla týkající se především CHKO, NP a podobných lokalit. Navrch k nim přidáme i stručné seznámení s terénním provozem cyklistů v zemích sousedících s Českou republikou – to když se vám třeba v zápalu boje podaří překročit hranice.

Velo 5/2010 = 182 stran!
úvodník | ukázka: Ze střechy do sklepa | ukázka: rozhovor s Petrou Fuxovou, vítězkou soutěže (z)hubněte s Velem | ukázka: Velostars: Cannondale Flash HI-MOD 2

U ZRODU ČESKÉHO ODPRUŽENÍ. Stejně jako světové mělo i české odpružení svůj vývoj, svůj začátek. A právě k němu jsme namířili, ke třem pionýrům, k triu prvních počinů na poli domácího plného odpružení. Sami uznáte, jaký potenciál se v českých hlavách skrýval a skrývá. Historie moderního českého odpružení se s největší pravděpodobností začala psát už v roce 1994 ve strakonické továrně ČZ!

KAMERA, KLAPKA, JEDEM! aneb NATOČTE SE V SEDLE. Vše o tvorbě a zpracování vlastního cyklistického videa – ať jde o vzpomínku na dovolenou nebo akční dostaveníčko. Nechybí tipy pro výběr odpovídajícího zařízení, porovnání softwaru pro střih videa a jeho ozvučení atd. Několik ukázek v naší aktualitě.

DH Z NEBE DO PEKLA. Dvě velmi originální sjezdové akce se odehrály v různých koutech planety krátce po sobě: Urge Nepal v Himálajích a Solny Downhill v polských solných dolech. Úvod článku nejdete v první ukázce.

VĚK NEOŠÁLÍŠ. Cyklistika a cyklistický trénink starších sportovců žádá rozumný přístup, může totiž jít o zdraví… Stárnoucí tělo regeneruje stále pomaleji a každých deset let potřebuje o půl dne delší pauzu po maximálním fyzickém výkonu. Z poměru tréninku a odpočinku 3:1 je pak třeba přejít na poměr 2:1. To je jen jedna z rad obsažených v článku.

SELLA RONDA – NÁDHERNÉ BIKOVÁNÍ OKOLO JEDNÉ HORY uprostřed italských Dolomit. Nádherné to tu ale není jen na biku – stejně tak si užijete na silnici, nebo třeba při lezení po ferátách, v zimě pak na běžkách i sjezdovkách. I tyto tipy najdete v článku lákajícím vás na povedenou dovolenou s kolem.

Video: Trailer ke článku SELLA RONDA – NÁDHERNÉ BIKOVÁNÍ OKOLO JEDNÉ HORY

KRAJ NEJEN LEZCŮM ZASLÍBENÝ – na biku Českým rájem.

FABIAN CANCELLARA – MUŽ, CO VYMAZAL SOUPEŘE. Přezdívají mu Spartakus. Legendární postava thrákijského gladiátora v římském otroctví proslula nejen svou silou a odvahou, ale také mazaností, jíž dokázal jako vůdce povstání otroků oklamat Římany. Přesně takový je Fabian Cancellara, novověký cyklistický gladiátor. Mimochodem, víte co znamená v italštině (přestože pochází z německy mluvícího švýcarského kantonu) cancellare? Zlikvidovat, smazat, vygumovat, vyškrtnout, zrušit. Jak příznačné. Nomen omen.

TESTY, TESTY, TESTY

 • FRANCOUZSKY ŠMRNCOVNÍCH 140 MM
  exkluzivní souboj dvou galských all mountain biků: Lapierre Zesty 314 a Sunn Kern S2
 • OBLÍBENÍ TVRĎÁCI
  Souboj čtyř a hardtaily v ceně 30 000-35 000 Kč: Author Revolt, Kellys Majestic, Kona Kula a Trek 6700
 • CANNONDALE FLASH jako člen Velo stars 2010
  nepřehlédnutelný a pekelně dobrý i ve verzi Hi-Mod 2 (ochutnávka s fotogalerií v třetí ukázce)
 • KOTOUČOVKY NA KOST!
  dlouhodobý test Hayes Stroker Trail a Magura Louise
 • MINITESTY: batoh ERGON BC3, dlouhoprsté rukavice PROGRIP 4011, vidlice SR SUNTOUR Epicon RLD, MTB plášť SCHWALBE Nobby Nic 2,25" Black-Skin a volné kraťasy ENDURA MT500 Spray Baggy Shorts
 • VERSUS: MTB řídítka Bontrager Rhythm Pro 9D Bend vs. Ritchey WCS 100 Flat Mountain, dresy s dlouhým rukávem GIORDANA TB Silverline E693 vs. PELL´S Seven

KÁMEN, NEBO ŽVEJKAČKA? Rady a tipy pro správné huštění MTB i silničních plášťů.

DISKOFILIE, DÍL DRUHÝ. Téma kotoučových brzd jsme velmi podrobně otevřeli v dubnovém Velu, kde jsme se věnovali jejich konstrukci a odlišnostem v ní. Nyní následuje stejně podrobně pojatý článek zaměřený na správný výběr, montáž a údržbu kotoučovek.

ROZHOVORY

 • NOVÁ ÉRA TV PŘENOSŮ ZAČÍNÁ V ČECHÁCH
  jeden z nejlepších domácích sportovních režisérů ČT Karel Jonák o možnostech zpracování TV přenosů z MTB XC, o tom, že i tato disciplína by mohla být pro TV zajímavá, kdyby…
 • DVACET LET ZA KORMIDLEM A DOST
  Petr Marek, ústřední osobnost českého bikingu, zasloužil se o zrod organizované horské cyklistiky na našem území. Po 20 letech se rozhodl odejít.
 • DOČKAL SE V PĚTATŘICETI
  Milan Kadlec bronzový na MS na dráze. Sen o medaili se naplnil. Zaslouženě.
 • S AUTOREM AUTHORA O NOVÉ ZNAČCE AGANG
  Martin Havlena, majitel Universe Agency, odpovídal nejen na otázky týkající se zavedení nové značky v nelehké době
Menu