Úvod » Eshop » Archiv časopisů » Cykloturistika » Cykloturistika: 1/2016

Cykloturistika: 1/2016

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

bikepacking
Skromný trend, nebo velká móda?

Na obzoru cyklistické krajiny se objevuje nový fenomén. Jak tomu v Evropě s novinkami bývá, za touto jitřní září musíme pohlédnout nikoli k východu, ale k západnímu horizontu. Bikepacking přichází přes Atlantik ze Spojených států, kde se před nedávnem zrodil, a jak se zdá, zapustil poměrně pevné kořeny. V článku se pokusíme přiblížit podstatu této nové „cykloturistické filozofie".

 

26" versus 27,5" versus 29"
Cykloturistům na velikosti nezáleží?

V současnosti probíhá patrně největší výměna cyklistické techniky od doby, kdy se během 80. let prosadilo horské kolo. Nese se ve znamení nových průměrů kol 27,5" a 29". V nabídce cykloobchodů už významně převažují, původní rozměr 26" najdeme spíše jen v nižších cenových kategoriích. Jakým způsobem se tyto změny dotýkají početné masy cykloturistů?

 

rozhovor
Světem po prašných cestách a venkovech

V čísle šest loňského roku jsme vám přinesli rozhovor se Zbyňkem Vintrem a Lucií Kratochvílovou. Zbyněk mě upozornil na další pár, který brázdí svět na kole. Michal Klímek a Zuzana Indruchová jsou prý „neskuteční a ty cesty, po kterých jedou, jsou velký extrém. Strašně doufá, že se jim podaří objet celou zemi, protože pak se z nich stanou legendy…" Oni sami o sobě říkají, že se spíše jeli mrknout do světa, jak žijí ostatní lidé, co dělají a čím se baví. Na cestě jsou už přes dva roky.

 

velká cesta
Bavlníkovým královstvím

Na nových horských kolech se známí cestovatelé Radim Jebavý a David Novotný na konci babího léta vydali do srdce Ferganského údolí ležícího na pomezí tří států – Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Tádžikistánu. Všechny tři země v tomto koutu světa spojuje nejen pěstování bavlny, ale především milí a pohostinní lidé. Ti si tu vystačí s málem, mají často hluboko do kapsy, ale radost ze setkání s upocenými cizinci na kolech je upřímná.

 

domácí výšlapy
Špičák a pramen Úhlavy

Na nějaký ten Špičák narazíte, kam se jen v našich kopcích pohnete; ten šumavský se dostal do popředí zájmu turistů někdy před rokem, když jeho vrchol ozdobila nová rozhledna…

 

 

 

příběh jízdního kola (173)
Dámská biková a čajová společnost Jacquie Phelanové

Jacquie Phelanová patřila k první generaci bikerů z konce sedmdesátých a začátku osmdesátých let, kdy žena byla v tehdy ještě nepočetné bikerské komunitě vzácností. Patřila ke spoluzakladatelům americké mountainbikové organizace NORBA (National Off-Road Bicycle Association), spolu s průkopníky nového trendu v cyklistice, k nimž patřil i její budoucí manžel Charlie Cunningham. Pod patronací této nově vzniklé organizace se od roku 1983 pořádaly americké národní šampionáty horských kol jako seriál závodů Norba National Championship Series a Jacquie Phelanová zvítězila mezi ženami v jeho prvních třech ročnících, v letech 1983 až 1985. Byla první profesionální bikerkou.

 

 

komiks a cyklisté (2)
Komiks v našich dětských časopisech

Komiks u nás dlouho zažíval špatné časy. Pro ideology tvrdě totalitních padesátých let byl komiks pokleslým žánrem importovaným do našich končin z „imperialistického Západu", nežádoucím projevem „amerického způsobu života", negativně dopadajícím na naši mládež i na smýšlení dospělých. Určité uvolnění v šedesátých letech brzy opět vystřídala normalizační sedmdesátá a osmdesátá léta, kdy na tom komiks zase nebyl dobře. Kupodivu i v těch špatných časech byly příběhy ve stylu komiks, tedy vyprávění pomocí sledu vzájemně navazujících obrázků, víceméně trpěny v dětských časopisech. A těch nebylo málo – Sluníčko, Mateřídouška, Pionýrské noviny, Sedmička, Větrník, Ohníček nebo ABC mladých techniků a přírodovědců.

 

 

výletní cíle
Slunce v stepi

Historie lidského vlivu na přírodu má dlouhou historii. Leckdy však končí zle i to, co dobře začalo. Naše stepi jsou typickým příkladem prostředí, které vzniklo přičiněním člověka a jehož časoprostorová dynamika byla na hospodaření přímo vázaná. Zachovala se tak mimořádně pestrá druhová rozmanitost stepní krajiny, do které drasticky zasáhl až konec 20. století masivním snížením stavů hospodářských zvířat. Následný zánik pastevectví dílo zkázy dokonal. My se dnes můžeme těšit už jen ze zbytků stepní krajiny, jejíž osobitost i atmosféra jsou zcela nevšední. Přinášíme tyto tipy na stepní cíle: Motýlí step, Vrch Pichce, Příbramsko;
Liščí vrch, Pálava, Mikulovsko; Vousatý Oblík, České středohoří, Lounsko; Sad orchidejí, Strabišov-Oulehla, Kroměřížsko; Stepní běžec, Špidláky, Hodonínsko; Zelené hadce, Borecká skalka, Chotěbořsko; Lesní step, Český kras, Berounsko; Máslovická stráň, Dolní Povltaví, Kralupsko

 

 

z jiného pohledu
Studentské závody techniky a síly

Nejen v USA, ale i v dalších zemích se jezdí několikrát ročně závody lidskou silou poháněných strojů. Jde většinou o tříkolky případně celokapotované aerodynamické stroje, které jsou konstruovány a stavěny studenty technických univerzit v rámci výuky. Cíl je jasný ‒ podpořit schopnost práce v týmu a dát studentům potřebnou praxi a zkušenosti. To vše v rámci závodů, které vyžadují nejen technické schopnosti, ale i fyzickou zdatnost alespoň několika lidí v týmu.

 

 

malý výlet s dětmi
Do muzea motyček

Když se řekne Kokořínsko, člověk si vmžiku představí hluboké lesy, pískovcové skály či hrad Kokořín. My se ale pojedeme podívat na rozhraní okresů Mělník a Mladá Boleslav, do míst, kde se místo lesů rozprostírají velké rovné lány, které protínají silničky, spojující malé vesničky, a stromy jsou povětšinou ukryté v hlubokých údolích. Věděli jste, že v Čechách existuje i muzeum motyček? A právě tady?

 

 

malý výlet s dětmi
Tady je Krakonošovo

Které dítě by neznalo večerníčkového Trautenberka, jak volá: „Anče, Kubo, hajnej…", a přitom vymýšlí nějaké kulišárny na samého pána hor Krakonoše. Náhoda tomu chtěla, že krátce před pobytem autorů v Krkonoších dávali v televizi sérii Krkonošských pohádek s Krakonošem. A tak se děti do Krkonoš těšily o to víc… A kupodivu zvládli bez problémů i ty kopce.

Jak si zajistit předplatné

Nejsnadnější způsob – web

V našem e-shopu vyberte požadované tituly, vyplňte základní osobní údaje a odešlete objednávku. Obratem Vám budou vygenerovány údaje pro bezhotovostní platbu, kterou provedete Vám obvyklým způsobem.

Přejít na výběr předplatných

Na Slovensku

Sjednání předplatného na Slovensko je možné pouze přes agenturu Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. (sjednání přes web ani poštovní složenkou nebude akceptováno). Kontaktujte prosím:

Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. oddelenie inej formy predaja
P. O. Box 183
Vajnorská 137 830 00 Bratislava 3
tel.: 00421 244 458 821, 16

bezplatná linka: 0800 188 826
f­ax/zázn.: 00421 244 45 88 19
e-mail: predplatne@abom­pkapa.sk
www.mediakapa.sk (predplatiteĺské a mailingové služby – ponúka titulov)

V případě nejasností – telefonicky

Zavolejte do redakce Lenku Blechovou na tel. 604 763 835 nebo mailujte na predplatne@vpress.cz

Právě v prodeji

CO SE DĚJE NA FACEBOOKU

17 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

O finálovém závodě letošního cyklokrosového poháru jsme vás informovali již dříve, zde přidáváme ještě pár pohyblivých obrázků...

CYKLOŠVEC
Velká cena města Kolína v cyklokrosu 1. David Van der Poel, 2. Diether Sweeck /oba na Stevens Bikes/, 3. Tomáš Paprstka, 5. Jan Nesvadba, 7. Emil Hekele /Stevens Bikes CZ - Emilio sport/
Ženy: 1. Nikola Nosková na Stevens
... VíceMéně

CYKLOŠVEC

22 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

Nastává doba bikesharingová. A s ní rostoucí počet bikeidiotů. Ano, ta kola jsou fakt těžká a ten schod byl fakt vysoký...

Cycling Porn
He had it coming.

Cyclorise
... VíceMéně

Cycling Porn

 

Comment on Facebook

Působí to na mě dojmem, že to snad takle chtěl... ? Protože nevim co by dělal, kdyby to nedej bože odjel. Na koupání totiž moc oblečenej není. 😀

Vsimli jste si ze to sharingove kolo se ani neponicilo a nic se s nim nestalo? 😀 Husty. 😀

Já vím člověk se nemá smát cizímu neštěstí, ale někdy se to prostě nedá vydržet😀

rozhodně mu ale nechyběla odvaha 🙂

ani nešlo o váhu jako o to, že se odrazil pozdě.

A helma mu sjela pri "nadzvednuti"..

To je tak kdyz přeskočíš fazy, kdy se ucis padat.

A co nejakej pud sebezachovy?ruce pred sebe ne??☺☺☺☺

Školácká chybka🙄

...a ta technika sjezdu fakt špatná 😀

Ale kolo, držák!! 😂

Alex Dichtl

Pavlo Duro uuuu

+ View more comments

23 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

A co si letos udělat hlad na kapra pořádnou slunovratovou vyjížďkou?

BJKZL Slunovrat Ride Volume IXProsinec 23, 2017, 5:00amBajkazylTentokrat je nutny jit rovnou k veci.
Dalsi slunovratova jizda po konci sveta.
Tunely, parky, mosty, nabrezi, centrum i blizka periferie.
Praha jak ji moc neznas v hodine, kdy zpravidla nejses venku.
Sejdeme se jako obvykle na schodech u Rudolfina,
tentokrat dva dny po nejdelsi noci v roce.
Sobota 23.12.
5,30 (rano)

Vychod slunce je hlasen na 7:59, casu mame tak akorat.
Pravidla jako obvykle - kazdej za sebe a vzdycky spolu.

START: RUDOLFINUM
CIL: ZIZKOV
Kampa, Petrin, Prikopy, Staromak, Karluv most,
Stromovka, Letna, Blanka, Troja, Karlin...
Trasa bude upresnena tady nebo na miste..
V cili BK_JS - azyl se vsim vsudy.
... VíceMéně

BJKZL Slunovrat Ride Volume IX
Load more