Úvod » Eshop » Archiv časopisů » Cykloturistika » Cykloturistika: 7/2015

Cykloturistika: 7/2015

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

zahraniční region Francouzská Riviéra
Za sluncem a „hvězdami" do Nice

O pobřeží francouzské Riviéry se říká, že je jako krajíc slunce na ubrusu modrého moře. Slunce, které tu svítí až tři sta dní v roce, je tady opravdu tím hlavním tahounem, za kterým sem většina návštěvníků zavítá. Ale v Nice se k tomu ještě přidruží čisté moře a pláže, skvělá středomořská kuchyně a kultura na každém kroku. Díky stálému počasí se zde zabydleli také mnozí hvězdní cyklisté. Za všechny jmenujme například současného mistra světa Petera Sagana, vítěze letošní Tour de France Chrise Froomeho nebo známého Australana Richieho Porta. A nejen počasí tu drží závodníky světové špičky, ale i spousta malých silniček s nízkým provozem vinoucích se ve svazích nad Nice a celkově dobré vnímání cyklistů všemi obyvateli, včetně řidičů. Tak neváhejte, a jestli ještě nemáte tip na podzimní nebo jarní ježdění, vyrazte třeba sem. To, že tady potkáte na vyjížďce hvězdy cyklistického nebe, je více než pravděpodobné.

 

Nový seriál
Cyklisté v kreslených příbězích

Asi není příliš vzdálená doba, kdy se rozšíří monotematické komiksové publikace zabývající se určitou konkrétní tematikou napříč komiksovými žánry. Podobně jako jsou třeba filmové publikace přinášející výběr těch nejslavnějších a nejznámějších scén jednoho druhu z různých filmů – automobilové honičky, komické scény, kaskadérské výstupy, milostné scény a ještě leccos jiného. Ostatně některé takové komiksové sešity či alba v zahraničí existují již i dnes, například Kriminalistika v komiksech, Vandr trampským komiksem, Komiks a letectví nebo neposlední v řadě výběr z válečných komiksů, z takzvaných war comics nebo military comics. Tak pročne Komiks a cyklisté?

 

Komiks a cyklisté (1)
Lada a Sekora – klasikové českého komiksu

Dva umělci, kreslíři a spisovatelé zároveň, což je ideální spojení pro tvůrce kreslených seriálů, kteří stáli u zrodu českého komiksu, tehdy ještě spíše kresleného seriálu než plnokrevného komiksu – Josef Lada a Ondřej Sekora. Josef Lada se stal nejvýraznějším českým kreslířem obrázkových seriálů na počátku minulého století a toto postavení si udržel až do poloviny dvacátých let. Potom Ladu, silně ovlivněného jeho venkovským dětstvím, k němuž se hrdě hlásil, popularitou předčil modernější a na zahraniční komiksové podněty pružněji reagující Ondřej Sekora. Ladova tvorba již přežila celé století a Sekorovi do té stovky mnoho nechybí. A jejich díla jsou dodnes stále živá.

 

 

Eurobike ‒ veletržní ozvěny
Svět kol směřuje k dražším technologiím

Představte si krásné jezero v podhůří hor, u něj malé mezinárodní letiště se vším, co k němu patří, na druhé straně ranveje obrovský hangár a před ním stojící vzducholoď. A hned vedle pak haly s dřevěnou konstrukcí střech, které se nápadně podobají právě hangárům pro zeppelíny. A právě v nich je ukryto výstaviště ve Friedrichshafenu, ve kterém se poslední týden v srpnu konal již 24. ročník dnes již největšího veletrhu jízdních kol na světě, známý Eurobike. Hal, které můžete navštívit, je celkem 13 včetně již zmíněného hangáru pro vzducholoď, a ve všech jsou kola. Stovky a tisíce kol. Jednoduše obrovský zdroj informací. Něco z toho obrovského množství zajímavostí pro vás vybral Honza Galla.

 

Jiné končiny české země Ašsko
Až za Aš a ještě kousek

Onehdá působil obrys naší republiky jako jakýsi odpočívající tvor. Hlavu strkal na východ, ocásek na západ. V dřívějších dobách určitě ideologicky vhodné. Po rozdělení ČR/SR se pomyslný tvor nejen zmenšil, ale i evidentně otočil. Záď máme nyní vystrčenu na východ, původní oháňka, nyní snad čumák, je vsunuta do tolik obdivovaného „západu". Jak to tam doopravdy je, o tom se vyjel osobně přesvědčit autor článku Jiří Juřík první srpnový víkend.

 

malý výlet s dětmi
Za koníčky krajem okolo Cidliny a Labe

Chlumce na Cidlinou vedou odsud četné cyklostezky mírně zvlněným terénem, přes pole a lesy. Můžete se ubytovat na koupališti v dřevěných chatičkách nebo v novém penzionu přímo pod „tím chlumeckém zámkem", který určitě znáte z písničky. Další možností je ranč Alwin, kde najdete i ovčí stádo, které může být i milou kratochvílí pro vaše nejmenší. Dobrá volba je také Rodinný pivovar U Vacků, vaří se tu Sedlák a další pivní pochoutky.

 

malý výlet s dětmi
Po stopách Pyšné princezny

Na jižním okraji Lužických hor se nachází romantický čedičový útvar s malým jezírkem zvaný Varhany (oficiální název – národní přírodní památka Panská skála), které většina z nás zná z pohádky Pyšná princezna. A od Varhan je to už jen, co by kamenem dohodil na cyklostezku vedoucí z Kamenického Šenova do České Lípy po bývalé železniční trati. Nechte se svézt 17 km z kopce po cyklostezce Varhany.

 

 

Počasí na cestách – 13. díl (7/15)
Britské ostrovy a Island

Návštěva kuchyně evropského počasí – takový podtitul můžeme dát naší cestě na Island. A vlastně i na britské ostrovy. Proč? Je skutečně počasí na Islandu tak proměnlivé, jak se o něm říká? Jediný recept, jak si cestu užít, zní: „Připravte se na změnu!" Na Islandu i britských ostrovech je totiž obrat jak k horšímu, tak k lepšímu počasí dílem okamžiku. Mimochodem i typické mírné oceánské podnebí britských ostrovů si umí nachystat pěkná překvapení.

 

přeprava kol v MHD
Kde to jde a kde ne?

Možná se to někdy stalo i vám. Jeli jste ke kamarádovi na kole na druhou stranu města a cestou zpět vás navzdory všem předpovědím meteorologů, kteří na dnešní den hlásili slunečno, zastihl silný déšť. Pak jste buď zalezli někam do průjezdu či pod most a čekali, až se studená sprcha přežene, nebo jste pokračovali dál a domů dojeli mokří na kost. Anebo se vám naskytla ještě třetí možnost – nastoupili jste do autobusu či tramvaje a domů dojeli pěkně v suchu. Nástup s jízdním kolem do prostředků MHD však nepovolují všechny dopravní podniky – ze čtrnácti krajských měst a Hlavního města Prahy jde zhruba o dvě třetiny případů. A to je občas ještě nutné počítat s určitými omezeními. Hlavním logické upřednostňování dětských kočárků či invalidních vozíků, jimž primárně je plošina, na které jinak kola lze přepravovat, určena, dalším bývá možnost přepravy bicyklů pouze o víkendech a ve dnech pracovního klidu. V některých městech však můžete s kolem cestovat i ve všední dny.

 

 

 

Celý měsíc v městském provozu
Na skládačce cestou necestou Tern Verge S27

Pokud vaše cesta do práce obsahuje úsek veřejnou dopravou nebo autem, pak je skládačka optimálním řešením. V dnešní době tolerují skládačku prakticky všichni dopravci. A pokud vaše cesta do práce zahrnuje také neasfaltované či nedlážděné úseky, pak je optimálním řešením Tern Vergw S27h. Test této skládačky pro vás připravil Petr Štěpánek.

 

 

 

Světové dědictví UNESCO
Malta – kamenný skvost Středomoří

Zajímavá historie, tajuplné stavby starší než egyptské pyramidy, skvostné chrámy a křesťanské katedrály, opevnění a paláce po maltézských rytířích. Megalitické stavby, podzemní pohřebiště Hypogeum a historické centrum hlavního města Valletty s Velkým přístavem, součást světového dědictví UNESCO, mohou být cílem vaší návštěvy Maltského souostroví.

 

 

 

Aleje ‒ výletní cíle
Vertikálně horizontální

Stejnost, jaká provází dlouhou řadu stromů, se může jevit nudně. Prvek překvapení se v jednotvárnosti ztrácí. Alej tu působí jako záclona, která znemožňuje pohled, jenž by mohl být zajímavější. Oproti tomu symetrie, poutající pozornost k palácům, kaplím a jiným stavbám, jako by vnímání místa umocňovala. Už dávno nejde jen o pohodlí poutníků, koní či obživu vojáků. Alej jako stálice kulturní krajiny je i záležitost estetiky a duchovního dědictví. Jednota v souladu s okolím a jistý náznak spirituality mi prostě působí potěšení.
My jsme vybrali tyto aleje: Lipový dvůr, Plandry, Jihlavsko; Zde slavná, Lemberk, Liberecko; Knížecí stromořadí , Světce, Tachovsko; Františkova alej, Mšeno, Kokořínsko; Habrový páchník, Zahrádky, Českolipsko; Stromková cesta, Rohov, Opavsko; Kaštanový piknik, Lužná, Rakovnicko; Výjimečná borová, Zámecký park, Moravskokrumlovsko

 

 

 

z jiného pohledu
Medvědí holka na kole

Polka Kamila je jedním z těch lidí, které kdybyste potkali na ulici, tak vás ani nenapadne, že by mohla sednout na kolo a projet Kamčatku či Yukon Territory v zimě. A přesto se může chlubit těžko uvěřitelným seznamem dlouhých výprav především v severních oblastech. Svojí zálibou pro tyto kraje, přírodu a zvířata si vysloužila přezdívku Bear Girl. V listopadu bude hlavním hostem veletrhu Sport Life v Brně a tamního festivalu Cyklocestování, a proto bylo nasnadě ji vyzpovídat a tím vás pozvat na její přednášku.

 

 

Příběh jízdního kola (172)

Bikerky, které razily cestu

Do předsevzetí přinést v těch několika dílech Příběhu kola věnovaných mountainbikingu něco méně známého a ilustrace většinou, pokud možno, dosud u nás nepublikované, dobře zapadají dvě po sobě jdoucí vyprávění o prvních bikerkách, průkopnicích ženského mountainbikingu, které razily cestu těm ostatním. V pojednáních o historii horských kol bývá každé z nich věnováno všehovšudy pár vět, pokud jsou vůbec zmiňovány, takže nyní trochu podrobněji.

 

Vyleťte si nad oblaka II

Výsledky poznávací soutěže
o let ultralehkým letadlem

 

Vážení čtenáři, byli jsme velmi potěšeni vaším zájmem o tuto soutěž. I přesto, že byla poměrně těžká, se soutěže zúčastnilo více než sto čtenářů, kteří nad odpověďmi strávili hodně času a vynaložili velké úsilí, aby poznali snímky z ptačí perspektivy. Asi nejtěžší bylo pro vás určit obrázek číslo osm. Je to naprosto pochopitelné. Místo totiž leží ve Vojenském výcvikovém prostoru Jince, který bude oficiálně přístupný až od 1. ledna 2016. Mnoho z vás mylně určovalo, že se tyto bunkry nacházejí v Orlických nebo Jizerských horách. Ale byli i tací, kteří objekty poznali. Berte tedy i tento snímek jako výzvu a pozvánku na nadcházející cyklistickou sezonu, kdy už se sami budete moci na tuto planinu s bunkrem a dopadovou plochou Jordán na vrcholu Houpáku podívat. Jako malou ochutnávku pro tento výlet berte i recenzi knihy Brdy opět otevřené na str. 19 a také článek Tajemné Brdy na str. 46‒47. Druhým nejméně identifikovatelným byl obrázek číslo šest. Meandry Ploučnice už jsme jednou do této soutěže zařadili, tedy rozhodně jsme se nechtěli opakovat. A těch meandrů řek je v naší republice požehnaně, tedy opět klobouk dolů těm, kteří jste poznali, že je to Lužnice. Všem, kteří se zúčastnili, děkujeme a obdivujeme, že jste se pustili někdy až do rozsáhlého pátrání.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak si zajistit předplatné

Nejsnadnější způsob – web

V našem e-shopu vyberte požadované tituly, vyplňte základní osobní údaje a odešlete objednávku. Obratem Vám budou vygenerovány údaje pro bezhotovostní platbu, kterou provedete Vám obvyklým způsobem.

Přejít na výběr předplatných

Na Slovensku

Sjednání předplatného na Slovensko je možné pouze přes agenturu Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. (sjednání přes web ani poštovní složenkou nebude akceptováno). Kontaktujte prosím:

Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. oddelenie inej formy predaja
P. O. Box 183
Vajnorská 137 830 00 Bratislava 3
tel.: 00421 244 458 821, 16

bezplatná linka: 0800 188 826
f­ax/zázn.: 00421 244 45 88 19
e-mail: predplatne@abom­pkapa.sk
www.mediakapa.sk (predplatiteĺské a mailingové služby – ponúka titulov)

V případě nejasností – telefonicky

Zavolejte do redakce Lenku Blechovou na tel. 604 763 835 nebo mailujte na predplatne@vpress.cz

Právě v prodeji

CO SE DĚJE NA FACEBOOKU

10 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

O finálovém závodě letošního cyklokrosového poháru jsme vás informovali již dříve, zde přidáváme ještě pár pohyblivých obrázků...

CYKLOŠVEC
Velká cena města Kolína v cyklokrosu 1. David Van der Poel, 2. Diether Sweeck /oba na Stevens Bikes/, 3. Tomáš Paprstka, 5. Jan Nesvadba, 7. Emil Hekele /Stevens Bikes CZ - Emilio sport/
Ženy: 1. Nikola Nosková na Stevens
... VíceMéně

CYKLOŠVEC

16 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

Nastává doba bikesharingová. A s ní rostoucí počet bikeidiotů. Ano, ta kola jsou fakt těžká a ten schod byl fakt vysoký...

Cycling Porn
He had it coming.

Cyclorise
... VíceMéně

Cycling Porn

 

Comment on Facebook

Působí to na mě dojmem, že to snad takle chtěl... ? Protože nevim co by dělal, kdyby to nedej bože odjel. Na koupání totiž moc oblečenej není. 😀

Vsimli jste si ze to sharingove kolo se ani neponicilo a nic se s nim nestalo? 😀 Husty. 😀

Já vím člověk se nemá smát cizímu neštěstí, ale někdy se to prostě nedá vydržet😀

rozhodně mu ale nechyběla odvaha 🙂

ani nešlo o váhu jako o to, že se odrazil pozdě.

A helma mu sjela pri "nadzvednuti"..

To je tak kdyz přeskočíš fazy, kdy se ucis padat.

A co nejakej pud sebezachovy?ruce pred sebe ne??☺☺☺☺

Školácká chybka🙄

...a ta technika sjezdu fakt špatná 😀

Ale kolo, držák!! 😂

Alex Dichtl

Pavlo Duro uuuu

+ View more comments

17 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

A co si letos udělat hlad na kapra pořádnou slunovratovou vyjížďkou?

BJKZL Slunovrat Ride Volume IXProsinec 23, 2017, 5:00amBajkazylTentokrat je nutny jit rovnou k veci.
Dalsi slunovratova jizda po konci sveta.
Tunely, parky, mosty, nabrezi, centrum i blizka periferie.
Praha jak ji moc neznas v hodine, kdy zpravidla nejses venku.
Sejdeme se jako obvykle na schodech u Rudolfina,
tentokrat dva dny po nejdelsi noci v roce.
Sobota 23.12.
5,30 (rano)

Vychod slunce je hlasen na 7:59, casu mame tak akorat.
Pravidla jako obvykle - kazdej za sebe a vzdycky spolu.

START: RUDOLFINUM
CIL: ZIZKOV
Kampa, Petrin, Prikopy, Staromak, Karluv most,
Stromovka, Letna, Blanka, Troja, Karlin...
Trasa bude upresnena tady nebo na miste..
V cili BK_JS - azyl se vsim vsudy.
... VíceMéně

BJKZL Slunovrat Ride Volume IX
Load more