Úvod » Eshop » Archiv časopisů » Cykloturistika » Cykloturistika: 6/2014

Cykloturistika: 6/2014

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 03.09.2014 Úvodník: Síla slov Ukázky z časopisu:

Popis

z jiného pohledu
S kajakem v zádech

Neuplyne snad měsíc, abychom nezaznamenali zprávu o klimatických změnách, o zhoršujícím se podnebí či o tom, jak jsou auta a letadla škodlivá pro naše životní prostředí. Ale dá se auto nahradit třeba při kajakářské expedici? Tři němečtí kamarádi si řekli, že ano. Minulý rok v květnu se postavili na start ve francouzském Cannes, sjeli osmnáct řek a svou ekologickou a dobrodružnou pouť zakončili v italských Benátkách.

 

zahraniční region Algarve
Poježdění na konci světa

O Algarve nejspíš víte, že je to zajímavý turistický region, objevující se v nabídkách cestovních kanceláří pro letní dovolenou. Že většinou patří k těm dražším v Evropě a nabízí překrásné mořské pobřeží, skály a útesy, hodně zeleně a nádhernou přírodu. Ale jezdit tu na kole by vás možná ani ve snu nenapadlo…

 

filmová místa
Prolog šumavského krále

Když se řekne Šumava a filmová místa, hned nám v hlavě naskočí film Král Šumavy. Nejznámějším převaděčem lidí přes blata a slatě byl Josef Hasil a v roce 2007 prý ještě žil na předměstí Chicaga. Bývalý pohraničník ve své době zachránil desítky lidí, které převedl na svobodný západ. Ano, propagandistický film, který natočil Karel Kachyňa v padesátých letech, byl o něm a točil se v okolí Klatov a v západní části Šumavy. Autor textu Martin Severa, ale začne cyklovýlet poněkud východněji ‒ na Churáňově. Právě tam, na Zadově, startuje každoročně závod seriálu Kolo pro život….

 

rozhovor
Třetí žena v cíli

Už čtvrtým rokem dáváme touto dobou prostor některému ze závodníků nejextrémnějšího ultramaratonu na starém kontinentu Craft 1000 Miles Adventure. Vloni to byl bavič a cykloturista Honza Vlasák, který vám vylíčil svým neotřelým způsobem své zážitky, letos jsme v lehkém protikladu oslovili zase ženu, spíše duší závodnici Lucii Otáhalovou. A to proto, že se svou účastí v závodě snažila podpořit dobrou věc – zviditelnit a objasnit, co to dnes znamená obchod s lidmi. Snahou o zorganizování sbírky pro oběti toho trestného činu dala svému závodění přesah a další rozměr. Navíc jako nováček dorazila do cíle závodu na skvělém třetím místě v mladší ženské kategorii

 

Příběh jízdního kola (164)
Opojná rychlost: na lyžařských svazích

Veřejnost udivovaly výkony, kterých dosahovali lyžaři při rychlostních závodech v letmém kilometru, při nichž šlo výhradně o překonání rekordu v rychlosti jízdy na lyžích. Lyžařský „letmý kilometr" měl již dlouhou tradici sahající až do předválečných let, později se již pořádal pravidelně. Rychlosti byly značně vyšší, než jakých dosahovali v 90. letech nejlepší bikeři ve sjezdech, například na pověstné trati Kamikaze v kalifornském Mammoth Lake v pohoří Sierra Nevada, která patřila k nejrychlejším. Bikeři s rychlostmi blížícími se hranici 100 km/h značně zaostávali za lyžaři, kteří v té době již pokořili magických 200 km/h. Což byla výzva, ale aby srovnání bikerů a lyžařů bylo co nejobjektivnější, museli se jezdci na bicyklech vydat na zasněžené pláně…

 

 

malý výlet s dětmi
S proudem Divoké Orlice

Hojný počet orlů, dle kterých prý dostala řeka Orlice své jméno, zde sice již dávno neuvidíte, zato velké množství historických i přírodních památek zcela určitě ano. Podorlicko, kterým si řeka klikatě hledá svoji cestu do rovinaté Orlické tabule východních Čech, je skvělým místem pro rodinnou dovolenou nebo výlety na kolech. Vybraná trasa navíc ideálně probíhá po celou dobu mírně z kopce nebo po rovince, je tedy vhodná i pro nejmenší děti, navíc ji můžete kdykoli přerušit a pro návrat využít vlakové spojení.

 

 

malý výlet s dětmi
Za drakem a do Pekla

Máchův kraj je význačnou turistickou a romantickou oblastí, do které nepatří jen všem dobře známé Máchovo jezero a hrad Bezděz. Najdete zde bezpočet historických zajímavostí, přírodních krás a chráněných oblastí. My se vydáme na západ od hráze Máchova jezera, ze Starých Splavů po proudu Robečského potoka na zříceninu skalního hradu. Z ptačí pozorovatelny budeme hledat chráněné ptáky a pokoušet se spočítat všech dvě stě druhů ptactva žijícího v chráněné oblasti, pozdravíte se s drakem a nakouknete do Pekla.

 

 

Opel Handy Cyklo Maraton
Závod pro všechny bez limitů a omezení

Dvacet devět smíšených týmů o více než dvou stech cyklistech odstartovalo ve středu 30. 7. V rámci Opel Handy Cyklo Maratonu ze Staroměstského náměstí v Praze. Po průjezdu tunelem Blanka, který byl pro cyklisty na to dopoledne zpřístupněn, čekalo na týmy pět dní a čtyři probdělé noci v sedlech. Nonstop závod napříč Českou a Slovenskou republikou v délce 2222 km měl jen málo omezení. To nejdůležitější – projet 24 povinných průjezdních bodů v limitu 111 hodin. Mnozí z účastníků si sáhli na dno svých sil. Ocitli se v situacích, které pro ně nejsou standardní. Ale právě v těchto momentech se ukázala síla kolektivu, kamarádství a odhodlání.

 

 

Počasí na cestách – 5. díl
Středozápadní Evropa

Vítr! Okamžitě se vám vybaví, když se řekne jedním dechem „koloazápadníEvropa". Naštěstí ne celá. Lokalitám, které patří k největrnějším, se jistě můžete vyhnout. Ale nepočítejte, že se při cestě ve stylu „wind off" vykoupete v Severním moři či přes La Manche spatříte nádherné bílé útesy Doverské. Sever Francie, Belgie, Nizozemsko, sever Německa a Dánsko – to jsou oblasti, kde fouká pořád. No, skoro pořád.

 

 

typologie zrcátek na kolo
Pohled zpět

Mnozí cyklisté mají jistý výčet doplňků, které by si na kolo nikdy nedali. Mohou mezi ně patřit třeba blatníky, nosič, zvonek, odrazky do výpletu nebo do pedálů. Ale mohou to být taky zrcátka. Přitom pokud hledáme způsob, jak dále vylepšit svou bezpečnost na kole, může být jednoduchý a pohotový pohled zpět tím dalším důležitým prvkem.

 

 

Kde vás dobře nakrmí?
Restaurace a farma Mitrovský dvůr

Na farmu Mitrovský dvůr, ležící na východním okraji Vysočiny, jsme dostali tip od domorodce z nedaleké Bystřice nad Pernštejnem. Na této farmě chovají od roku 2007 býčky a jalovice plemene Aberdeen Angus. Nejen jejich maso můžete ochutnat v přilehlé restauraci. Na jejích webových stránkách najdete výzvu: začněte svou cestu za dokonalým steakem právě zde. Jestli jsou jejich steaky opravdu dokonalé, jak na nás působil interiér, jak se o nás starala obsluha a jestli se opravdu v této restauraci dobře najíte, se dozvíte v občasném seriálu.

 

 

Celý měsíc v městském provozu Tern Node D8
Sportovní skládací žihadlo

Pevný, tvrdý, rychlý, sportovní, lehký… atributy, které se opakovaly z úst všech testovacích jezdců během testování v poměrně nestandardních podmínkách – v Holandsku. Zemi vodních kanálů, rovin a cyklostezek. Přesně sem toto kolo zapadá.

 

 

Světové dědictví UNESCO
Pohodový Bern ‒ ideální město pro život

Hlavní město Švýcarska se sídlem parlamentu, plné historických památek, unikátních muzeí a galerií i velkoryse pojatých parků a zahrad. Multikulturní oáza uprostřed Evropy s prestižním centrem malíře Paula Kleho i s moderním stadionem Wankdorf. Místo vstřícné k cyklistům na cyklotrase sledující řeku Aare od Grimselpassu až k jejímu ústí do Rýna. Součástí světového dědictví UNESCO je již od roku 1983.

 

Výletní cíle
Stromy jako poklady

V osudech stromů a osudech lidí je určitá podobnost. V lidovém podání byla od dávných kultur zakořeněna představa o totožnosti lidské bytosti a stromu, věk pak býval uctíván jak u lidí, tak u stromů. Ale vyprávějte o tom dnešním seniorům… stromy jsou na tom zhusta lépe – ty, co už něco pamatují, stát „chrání". A které stromy jsme vybrali do výběru? Knížecí duby, Peruc, Lounsko; Pamětník husitů, Želiv, Pelhřimovsko; Smrk ztepilý, Otův Dvůr, Jihlavsko, Strom oběšenců, Branišov, Českobudějovicko; Osamělá borovice, Filipovské Chaloupky, Polensko; Strom veterán, Mikulovice, Klášterecko; Jablůňka, Kunkovice, Kroměřížsko

 

Jak si zajistit předplatné

Nejsnadnější způsob – web

V našem e-shopu vyberte požadované tituly, vyplňte základní osobní údaje a odešlete objednávku. Obratem Vám budou vygenerovány údaje pro bezhotovostní platbu, kterou provedete Vám obvyklým způsobem.

Přejít na výběr předplatných

Na Slovensku

Sjednání předplatného na Slovensko je možné pouze přes agenturu Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. (sjednání přes web ani poštovní složenkou nebude akceptováno). Kontaktujte prosím:

Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. oddelenie inej formy predaja
P. O. Box 183
Vajnorská 137 830 00 Bratislava 3
tel.: 00421 244 458 821, 16

bezplatná linka: 0800 188 826
f­ax/zázn.: 00421 244 45 88 19
e-mail: predplatne@abom­pkapa.sk
www.mediakapa.sk (predplatiteĺské a mailingové služby – ponúka titulov)

V případě nejasností – telefonicky

Zavolejte do redakce Lenku Blechovou na tel. 604 763 835 nebo mailujte na predplatne@vpress.cz

Právě v prodeji

CO SE DĚJE NA FACEBOOKU

Generální manažer týmu Astana Alexander Vinokurov si nalepil knírek, vzal paruku a přidal ke svému břichu pár dalších kil. A to vše proto, aby si olympijský vítěz z roku 2012 mohl jako vitální stařík vystřelil ze svých kolegů ze stáje, na jednom z tréninkových stoupání. ... VíceMéně

Zobrazit na Facebooku

 

Comment on Facebook

Kokain, feferonka, františkánka, kupte bombu!!!😂

excellent !!!! toujours en forme VINOKOUROV...

A co si šlehnul víme?

Starej pes prohnal mládež 😂

😂😂🤣🏅

+ View more comments

Když žijete na hraně, nebo se o to pokoušíte, musíte mít to nejlepší 👍 ... VíceMéně

Když žijete na hraně, nebo se o to pokoušíte, musíte mít to nejlepší 👍

 

Comment on Facebook

Kde se dá sehnat takový držák ? 😉

By mě zajímalo, pokud má přední kolo v autě, kam dá helmu a tretry:) Misto spolujezdce? 🙂

www.ebay.com/itm/2-Bike-Fork-Mount-Roof-Car-Rack-With-2-Rear-Wheel-Straps-Universal-For-Offroad/2... není to přímo ono ale technologicky stejný nosič na kola 🙂

😂😂😂😂😂👍😁😁😁👍👍👍👍

Trénink správné aerodynamické pozice v podání Sepa Vanmarckeho z týmu LottoNL-Jumbo. ... VíceMéně

Aero
Load more