Úvod » Eshop » Archiv časopisů » Cykloturistika » Cykloturistika: 2/2013

Cykloturistika: 2/2013

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

velká cesta
S mačetou na kole Portoriko

Lucie a Michal Jonovi se vydali do Portorika. Jejich vyprávění o rozsáhlých pevnostech San Cristóbal a San Felipe del Morro vybudovaných Španěly v 16. století k obraně ostrova před Angličany a Holanďany, o jeskyních, kde se ukrývali dlouhou dobu domorodí indiáni (Taínové), o palírnách, kde vzniká pověstný rum Bacardi, o cestě džunglí, o bělostných plážích na severu ostrova, o tom jak skončila jejich snaha naučit se tanec salza, jak bojovali se psi „lýtkaři" bude na korunováno barvitým líčením o prosekávání se mačetou neprostupnou džunglí po staré cestě, která byla zničena díky sesuvům půdy.

 

údržba a skladování oděvů
Bláto, pot i voda

Ano, samozřejmě, potkáváme na cestách i cyklisty v bavlněném tričku. Proč ne… Za určitých klimatických podmínek má svoji platnost, a určitě se najdou i tací, co „ujíždějí" na bavlně za každých podmínek. Sláva hrdinům! Kdo však podlehl kouzlu moderních, nebo dokonce chytrých textilií, bude se k bavlně jen těžko vracet. Technologie výroby oděvů pro cyklistiku udělala totiž pořádný skok vpřed. Jen neznalec by se bránil možnosti nevypadat jako splavený hřebec, o něco déle nesmrdět nebo se prostě jen cítit mnohem lépe. Má to však nepatrný háček – užitnou hodnotu „vyspělých" oděvů můžeme doslova pohřbít nevhodným ošetřováním a skladováním.

 

rozhovor
V kopcích jako v chrámech

Nedávno se nám dostala do ruky kniha Martina Vítka Pod koly se zvedá Evropa. Martin je zkušený cestovatel, který ve velkých horách často musel překonávat nástrahy, ale všechno mu vynahradila příroda, jejíž krásu a panenskost líčí v detailech s opravdu vybraným slovníkem. Velmi mile nás překvapila netuctovost tohoto cestopisu. Martinova filosofie cestování, hloubka myšlenek, pokora k přírodě, úcta k historickým událostem nás oslovily natolik, že jsme ho požádali o rozhovor.

 

celý měsíc v městském provozu
Doktor, nikoliv z hor

Máte na cestě do práce rádi pohodlí krátkého posedu, vadí vám při dešti a sněhu černý šmír na ráfcích, o který se při zamykání kola vždycky umažete? A máte pocit, že každé druhé městské kolo je sice pohodlné, ale rozjet jej je fuška a starý favorit je proti němu raketa? Pak máme dobrý tip. Jmenuje se Kona Dr. Fine. Kolega Petr Štěpánek ho měsíc testoval.

 

malý výlet s dětmi
Údolím Krounky a Novohradky

Ještě než přijedete od severu z Polabské nížiny k prvním výběžkům Českomoravské vysočiny, narazíte na členité území mikroregionu Toulovcovy Maštale. Oblast spojuje velké množství historicky zajímavých památek, turisticky lákavých přírodních útvarů a pro cyklisty příjemné zvlněné krajiny. Rozmanitost Maštalí je mj. dána také údolími říček Krounky a Novohradky, podél kterých se vydáme tentokrát s dětmi na výlet na kolech.

 

Za zlínskými zvířátky
Zlínský kraj je jeden z nejvýchodněji položených krajů naší země. Pro cykloturistu jsou na jeho území nejvděčnější oblasti známých kopčisek, jako jsou především Moravskoslezské Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty nebo Chřiby. Samotné centrum kraje, město Zlín, se nachází v údolí mezi Hostýnskými a Vizovickými vrchy s rozmanitými lesy a poli. Zlín poskytuje svým návštěvníkům různé možnosti vyžití. Cílem cesty bude tentokrát Zoologická zahrada Zlín Lešná, patřící mezi nejkrásnější a nejoblíbenější v České republice.

 

Jak se jezdí do nebe Forca di Presta 1536 m
Apeniny poprvé – a hned cykloturistika, jak má být!

Poprvé se v seriálu podíváme na Apeninský poloostrov. Kdo by neznal jeho tvar, tzv. italskou botu? Málokdo však ví, že jsou zde jedinečná místa. Na své si přijdou příznivci historických památek i divoké přírody. A kupodivu do Apenin civilizace ještě tak moc nedosáhla. A to poznáte hlavně na kole…

 

Jak vybrat dobrou mapu?
aneb O provedení tištěných map

Kvalitu mapy nelze posuzovat jenom podle jejího kartografického zpracování. Neméně významné je také to, z čeho a jak je vyrobena, jak je praktická pro používání ke svému účelu, jaké pokrývá území nebo i co všechno obsahuje navíc. I zdánlivé maličkosti v provedení se mohou ukázat v terénu výhodou, nebo naopak překážkou. Vše v devátém dílu tohoto seriálu.

 

Sedlácký výletník
Pro výletní cíle s tématem sedláctví, rolnictví jsme vybrali tyto tipy:
Muzeum vidlí v Krnovsku, Špýchar křižovníků na Příbramsku, Boučkův statek u Malé Skály, Humna a záhumenky na Slovácku, Sbírku motyček na Kokořínsku, Poplužní dvůr v Posázaví, Rolnické muzeum na Jaroměřicku.

 

Na slovíčko s Davidem Seifertem
Cesta za zákonem

Dětské vozíky za kola byly před necelým rokem propírány médii, která o nich pramálo věděla, horem dolem, a společností se šířila panika, že budou zakázány. Zajímalo nás, jaká je situace půl roku po nafouknutí oné umělé bubliny, a využili jsme k tomu příjemné příležitosti ‒ srazu dětských vozíků na Šumavě.

 

Výlet se SHOCartem
Oderskými meandry ke dřevěnému kostelíku

Bohumín pro mnohé znamená konečnou stanici mnoha rychlíků z Prahy na Ostravu. V jeho okolí je ale možné navštívit jak přírodní zajímavosti, tak historické památky. Tentokrát se projedeme podél chráněných meandrů řeky Odry a prohlédneme si prastarý dřevěný kostelík v polské Łazisce.

 

příběh jízdního kola (153)
Shimano a aerodynamika

Měření odporu vzduchu v aerodynamických tunelech se dlouhá léta spojovalo výlučně s vývojem a stavbou letadel. Dnes se bez větrného tunelu, ať již vlastního, nebo častěji pouze zapůjčeného k provedení zkoušek, neobejde žádná světová automobilka. Na liniích jízdních kol a oblečení cyklistů, včetně jejich přileb, se aerodynamická hlediska promítla až v osmdesátých letech. Pořízení aerodynamického, přesněji větrného, tunelu, poměrně složitého zařízení, představovalo nákladnou investici. Asi jako jediný si tento přepych dopřál japonský komponentový gigant Shimano, ostatní výrobci kol a jejich komponentů, pokud vůbec k aerodynamickým měřením přistoupili, se museli spokojit s externím využitím na krátkou dobu pronajatých tunelů.

Jak si zajistit předplatné

Nejsnadnější způsob – web

V našem e-shopu vyberte požadované tituly, vyplňte základní osobní údaje a odešlete objednávku. Obratem Vám budou vygenerovány údaje pro bezhotovostní platbu, kterou provedete Vám obvyklým způsobem.

Přejít na výběr předplatných

Na Slovensku

Sjednání předplatného na Slovensko je možné pouze přes agenturu Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. (sjednání přes web ani poštovní složenkou nebude akceptováno). Kontaktujte prosím:

Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. oddelenie inej formy predaja
P. O. Box 183
Vajnorská 137 830 00 Bratislava 3
tel.: 00421 244 458 821, 16

bezplatná linka: 0800 188 826
f­ax/zázn.: 00421 244 45 88 19
e-mail: predplatne@abom­pkapa.sk
www.mediakapa.sk (predplatiteĺské a mailingové služby – ponúka titulov)

V případě nejasností – telefonicky

Zavolejte do redakce Lenku Blechovou na tel. 604 763 835 nebo mailujte na predplatne@vpress.cz

Právě v prodeji

CO SE DĚJE NA FACEBOOKU

15 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

O finálovém závodě letošního cyklokrosového poháru jsme vás informovali již dříve, zde přidáváme ještě pár pohyblivých obrázků...

CYKLOŠVEC
Velká cena města Kolína v cyklokrosu 1. David Van der Poel, 2. Diether Sweeck /oba na Stevens Bikes/, 3. Tomáš Paprstka, 5. Jan Nesvadba, 7. Emil Hekele /Stevens Bikes CZ - Emilio sport/
Ženy: 1. Nikola Nosková na Stevens
... VíceMéně

CYKLOŠVEC

20 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

Nastává doba bikesharingová. A s ní rostoucí počet bikeidiotů. Ano, ta kola jsou fakt těžká a ten schod byl fakt vysoký...

Cycling Porn
He had it coming.

Cyclorise
... VíceMéně

Cycling Porn

 

Comment on Facebook

Působí to na mě dojmem, že to snad takle chtěl... ? Protože nevim co by dělal, kdyby to nedej bože odjel. Na koupání totiž moc oblečenej není. 😀

Vsimli jste si ze to sharingove kolo se ani neponicilo a nic se s nim nestalo? 😀 Husty. 😀

Já vím člověk se nemá smát cizímu neštěstí, ale někdy se to prostě nedá vydržet😀

rozhodně mu ale nechyběla odvaha 🙂

ani nešlo o váhu jako o to, že se odrazil pozdě.

A helma mu sjela pri "nadzvednuti"..

To je tak kdyz přeskočíš fazy, kdy se ucis padat.

A co nejakej pud sebezachovy?ruce pred sebe ne??☺☺☺☺

Školácká chybka🙄

...a ta technika sjezdu fakt špatná 😀

Ale kolo, držák!! 😂

Alex Dichtl

Pavlo Duro uuuu

+ View more comments

21 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

A co si letos udělat hlad na kapra pořádnou slunovratovou vyjížďkou?

BJKZL Slunovrat Ride Volume IXProsinec 23, 2017, 5:00amBajkazylTentokrat je nutny jit rovnou k veci.
Dalsi slunovratova jizda po konci sveta.
Tunely, parky, mosty, nabrezi, centrum i blizka periferie.
Praha jak ji moc neznas v hodine, kdy zpravidla nejses venku.
Sejdeme se jako obvykle na schodech u Rudolfina,
tentokrat dva dny po nejdelsi noci v roce.
Sobota 23.12.
5,30 (rano)

Vychod slunce je hlasen na 7:59, casu mame tak akorat.
Pravidla jako obvykle - kazdej za sebe a vzdycky spolu.

START: RUDOLFINUM
CIL: ZIZKOV
Kampa, Petrin, Prikopy, Staromak, Karluv most,
Stromovka, Letna, Blanka, Troja, Karlin...
Trasa bude upresnena tady nebo na miste..
V cili BK_JS - azyl se vsim vsudy.
... VíceMéně

BJKZL Slunovrat Ride Volume IX
Load more