Úvod » Eshop » Archiv časopisů » Cykloturistika » Cykloturistika: 5/2012

Cykloturistika: 5/2012

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 27.06.2012 Úvodník: Zpomal Ukázky z časopisu:

Popis

domácí cyklotrasa
Povltavská inspirace

I když jsem v regionu Brdy-Vltava dá se říci trochu náplava z Jizerských hor a strání, prošmejdila jsem už na kole kdejaký kout této od Prahy nepříliš vzdálené oblasti. Jedna část ‒ západně od Nového Knína ‒ mi přeci jen trochu unikala a už dlouho jsem plánovala, že se tam rozjedu. A tak jsem uvítala výtečný impulz, kterým byla informace o bývalé Drtinově rozhledně na vrchu Besedná nedaleko Chotilska. Hned jsem začala pátrat, kde to přesně je, proč už tam rozhledna není a jestli třeba znovu nebude…

 

příběh jízdního kola (149)
Aby brzdění bylo účinnější

V posledních desetiletích minulého století byla věnována zvýšená pozornost brzdám, které mají zásadní vliv na bezpečnost cyklistů. Vedlo k tomu zjištění, že tehdejší ráfkové brzdy jízdních kol byly málo účinné, vyčítala se jim „rozbředlost" brzdění a navíc brzdné dráhy se neúnosně prodlužovaly při brzdění za mokra, což jednoznačně prokázaly prováděné zkoušky účinnosti brzd. Bylo třeba zlepšit funkci mechanických ráfkových brzd jejich inovacemi a zároveň k nim hledat vhodné alternativy, jakými byly třeba hydraulicky ovládané brzdy a zejména brzdy kotoučové (diskové), jejichž nástup urychlilo rozšíření horských kol. Pozornosti se dostalo i detailům, materiálům brzdových špalíků a jejich kombinacím s materiály ráfků.

malý výlet s dětmi
Berou? Jasně, a jak!

Nikdy se už vaše děti nebudou těšit na výlet na kolech jako na tento. Kolikrát jim můžete slíbit, že si vlastnoručně chytnou pstruha a potom si ho mohou hned i sníst?! Přesně takové je lákadlo několika restaurací s vlastními chovnými rybníčky v polském pohraničním městečku Kudowa Zdrój, kam vede krásná cyklostezka z Náchoda.

malý výlet s dětmi
Jak jsme objevili záhady doktora Kittla

Krajem perel, skla, bižuterie a záhadného Kittla vede výlet kolem Pěnčína pod Černostudničním hřebenem. Z Pěnčína je nejen krásný výhled na Krkonoše, ale hlavně je tu od roku 2003 dětský výletní areál s kozí farmou a výrobnou skleněných perel.

QR kódy
Skutečnou krajinou s virtuálním průvodcem

Projížďku do přírody lze pojmout jako sportovní výkon, jako meditaci nebo jako zdroj poučení. Právě onomu poslednímu přístupu se budeme věnovat poněkud podrobněji, a to z pohledu technologického, přímo internetového. Objasníme vám, co to znamená 2D grafický kód, QR kód nebo BeeTagg a jak je můžete využít na výletech na kole.

 

rozhovor
Cyklodovolenkování

Většina z nás si představuje, že na pořádnou cyklocestu, na které bychom něco zažili a viděli, na které bychom zdolali kus světa a naučili se něco pořádného o životě, je potřeba pořádných pár měsíců. Minimálně. Proto se možná mnozí, ač jim v žilách koluje dobrodružná a neklidná krev, nikdy na takovou cestu nevypraví, protože na to přece dovolená, kterou by dostali v práci, rozhodně nestačí. Proto je důležité povídat si se zkušenými lidmi. Po rozhovoru s panem Milanem Martincem už vím, že řádné zaměstnání nemusí být překážkou dobrodružství a že i s více či méně řádnou dovolenou se dají dělat cestovatelské divy.

 

s mapou na cestách – 5. díl
Jak se vyznat v mapě

aneb Mapu netvoří jenom značky
Mapa na první pohled vypadá jednoduše jako soubor přesně uspořádaných znaků, které dohromady tvoří popis reálné krajiny. Jenže není znak jako znak a samotnou mapu netvoří jenom znaky. V mapě je spousta dalších informací, bez nichž by mapa byla neúplná a které ke správné mapě nerozlučně patří.
Minulý díl byl věnován základním pravidlům pro vytváření kartografických znaků, jakési abecedy mapy. Na příkladu znaků místopisu a jejich popisu jsem vysvětlil, jak tato „abeceda" mapy vzniká, a také pravidla pro fyzické umístění znaků do mapy. V tomto díle je čas podívat se podrobněji na to, jaké znaky vlastně existují a jaký je jejich význam. Dostávám se tedy k jejich „výkladovému slovníku" – legendě.

 

výpravy s dětmi
Velká cesta malou alpskou zemí

Velikost cesty rodiny Bílých určitě nespočívala v počtu ujetých kilometrů ani ve zdolaných výškových metrech. Jejich cesta byla velká především z pohledu malých dětí (Káťa 3, Fanda 5 a Terezka 7 roků), které na takovou expedici vyrazily poprvé. Cíl cesty byl dopředu daný. Chtěli dojet na kolech k moři ve Slovinsku.

 

celý měsíc v městském provozu
Po městě i přírodou

Nedávno jsme čtenářům představili univerzální trekkingové kolo vhodné k dojíždění po městě i mimo něj pod deset tisíc korun. Kolo se do vyhlédnuté částky vešlo díky mixu generických komponentů. Tentokrát jsme se poohlédli po kole s co nejúplnější značkovou sadou za přijatelnou cenu a představujeme Maxbike Maas se sadou Deore za cenu těsně pod patnáct tisíc korun.

 

Světové dědictví UNESCO
Hradozámecké letní inspirace
Nadcházející čas dovolených slibuje příjemné vybočení z každodenní všednosti, sportovní zážitky a cesty za poznáváním. Pokud ještě nejste stoprocentně rozhodnuti, kam se vydat, zajeďte si během letních měsíců pro inspiraci do dvou národních památek Středočeského kraje – na zámek v Mníšku pod Brdy nebo na hrad Křivoklát.

 

výletní cíle

Po toku potoků
„Zde spočiň jen v pokorný okamžik, kdy líp se dýchá, kde žádnou věc na světě bys neměnil za tenhle pětník ticha." Jak hravě vystihují slova potulného básníka mimořádně cenné životní prostředí potoků a malých toků vůbec. Ať už potok lesní, lužní, nebo horský, inspirativní je pro poutníka bez rozdílu. Duše romantické jej pak mohou shledat dokonce až smyslným. Všechny zde uvedené však mají jedno společné: každý z nich je jiný: Struha, Polabí; Safírový potok -Jizerské hory; Potok Smutný – Jižní Čechy; Rosošný potok a Moštěnka – Hostýnské vrchy; Hamerský potok – Šumava; Studenecký potok – Krušné hory; Bulovský potok – Frýdlantský výběžek; Loděnický potok – Český kras

 

zahraniční cyklotrasa Švýcarsko
Ze střechy k jezerům

Ve Švýcarsku existuje neskutečné množství značených cyklotras. Devět národních tras celou zemi protíná křížem krážem (o trasách č. 7 a 9 jsme psali v Cykloturistice 6/2010, resp. 7‒8/2010), desítky dalších vyznačených cyklotras jsou regionální a typické červenobílé cykloznačení cyklisty provází i na dalších místních trasách. Na kole se ve Švýcarsku dostane člověk kamkoliv. My jsme si ale vybrali ty s čísly jedna a dvě. Rhônská národní cyklotrasa značená jako č. 1 vás dovede z Andermattu přes nezapomenutelné sedlo Furkapass do širokého údolí Rhôny, podél ní k Ženevskému jezeru a po jeho severním břehu do Ženevy.
Úvodní část dlouhé Rýnské cyklotrasy vede na švýcarském území, úsek Andermatt-Basilej je ve Švýcarsku značený jako trasa č. 2. a měří 424 kilometrů. Z Basileje parádní cyklostezka pokračuje stále podél Rýna až do Rotterdamu u Severního moře.

 

Jak si zajistit předplatné

Nejsnadnější způsob – web

V našem e-shopu vyberte požadované tituly, vyplňte základní osobní údaje a odešlete objednávku. Obratem Vám budou vygenerovány údaje pro bezhotovostní platbu, kterou provedete Vám obvyklým způsobem.

Přejít na výběr předplatných

Na Slovensku

Sjednání předplatného na Slovensko je možné pouze přes agenturu Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. (sjednání přes web ani poštovní složenkou nebude akceptováno). Kontaktujte prosím:

Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. oddelenie inej formy predaja
P. O. Box 183
Vajnorská 137 830 00 Bratislava 3
tel.: 00421 244 458 821, 16

bezplatná linka: 0800 188 826
f­ax/zázn.: 00421 244 45 88 19
e-mail: predplatne@abom­pkapa.sk
www.mediakapa.sk (predplatiteĺské a mailingové služby – ponúka titulov)

V případě nejasností – telefonicky

Zavolejte do redakce Lenku Blechovou na tel. 604 763 835 nebo mailujte na predplatne@vpress.cz

Právě v prodeji

CO SE DĚJE NA FACEBOOKU

A sakra... ... VíceMéně

A sakra...

 

Comment on Facebook

aneb jak se z cykloturistického zájezdu stal rázem turistický

Do teďka jsem si myslel, že nejhorší je převrácená cisterna s pivem 😲

Určitě je cestovka pojištěna, za přepravu a naložení kol nám odpovídali průvodci. Byl jsem s jednou v Černé hoře, při jednom přejezdu se mi v přívěsu prodřel plášť (zrovna novej za litr) a nebyl problém. Naštěstí jsem měl s sebou náhradní, takže pohoda.

chtěl bych tam mít kolo za sto litrů

To znám. Měla jsem rok staré kolo 😀

By mě jeblo.....

Chudák most

Luboš Brant nejsi v tom sám 😉

👎👎👎👎👎👎👎👎

Karel Karlos Votava Písek? 😂

+ View more comments

Load more