Úvod » Eshop » Archiv časopisů » Cykloturistika » Cykloturistika: 3/2012

Cykloturistika: 3/2012

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

domácí výšlap
Pepř nad zlato

Královské horní město Jílové bylo za časů panování Karla IV. nejbohatším zlatonosným nalezištěm ve střední Evropě. Dnes tu s pánví u potoka natrefíte jen občas nějakého romanticky založeného trempíře. Vzpomínky na zašlou slávu ale můžete oživit ve zdejším muzeu a celý zlatonosný kraj si pak prohlédnout z výšky díky rozhledně na kopci Pepř.

příběh jízdního kola (147)
Sériově vyráběné měniče převodů

Po podrobném seznámení s trendy amerického trhu s jízdními koly v desetiletích kolem poloviny minulého století, kterým bylo věnováno několik předcházejících pokračování Příběhu, se vraťme zpět k dění v Evropě. V evropských zemích se výrobci kol nezabývali tolik jejich vnějším vzhledem, nekladli tak velký důraz na jejich design jako v USA, ale zaměřovali se spíše na technické zdokonalování jejich komponentů. Nejlepším příkladem může být vývoj měničů převodů, který byl čistě evropskou záležitostí, a Amerika, i při své vysoké technické vyspělosti, byla dlouhá léta závislá na jejich dovozu, především z Itálie a Francie.

malý výlet s dětmi
V kraji hrdých Chodů

Zvolání „Lomikare, Lomikare. Do roka a do dne zvu tě, Lomikare, na Boží súd" je díky Aloisi Jiráskovi jednou z nejotřepanějších frází klasické české literatury, kterou znají snad všechny školou povinné děti. Pojďme se vypravit do kraje nepoddajného chodského sedláka Jana Sladkého Koziny, do míst, kde Český les přechází Všerubskou vrchovinou v Šumavu.

malý výlet s dětmi
Po Zlaté stezce kolem Stožce

V místech, kde se Studená a Teplá Vltava k sobě přibližují, aby se mohly spojit v nejdelší český tok, jim v cestě stojí Stožec. Tento výrazný, 1065 metrů vysoký vrchol, je poslední překážkou, kterou obě říčky před společným soutokem obtékají. Při tomto výletě se budete pohybovat v samém srdci Šumavy, pojedete po části historické Zlaté stezky a navštívíte také Stožeckou kapli.

Kde vás dobře nakrmí? Restaurace U Sumečka
Jihočeské rybí hody ve Staňkově

„Pojedeme do Staňkova, je tam dobrej rybí stánek." Tímto začal kamarád plánovat náš další cyklogurmánský výlet. Namísto návštěvy klasické restaurace jsme se tentokrát vydali poznat něco trošku jiného.

rozhovor
Bambukolo

láska na první pohled
Dva, co předtím jezdili na kole jen po městě, se na něm vydali do Jižní Ameriky. A rovnou na tři měsíce. A ještě k tomu na dopravním prostředku, který by mnozí z vás jistě hledali možná tak v muzeu kuriozit. Jenže bambusová kola v posledních několika letech naprosto ohromují cyklistický svět a je docela dobře možné, že jakmile ho jednou vyzkoušíte, budete ho chtít taky, stejně jako se to přihodilo Markétě Čeřenové, se kterou si povídala o cestování na bambukole Argentinou, Bolívií a Brazílií naše externí autorka Tereza Šírová.

S mapou na cestách – 3. Díl
Jak je to daleko?
aneb Měření vzdáleností na mapách

Jednou z nejdůležitějších znalostí práce s mapou je správné odečtení vzdálenosti mezi dvěma místy. Většinou nás ovšem nezajímá vzdušná vzdálenost, ale vzdálenost po trase, kterou musíme absolvovat. Existuje několik osvědčených způsobů, jak správnou vzdálenost v mapách změřit. Vyplatí se jich naučit více, protože podle použité mapy i situace je možné použít nějakou konkrétní metodu anebo jeden způsob zjištění vzdálenosti ověřit druhým.

cyklostojánky
Aby kolo stálo

Jízdní kolo, jak už název napovídá, je určeno především k jízdě a pohybu, ale často se stává, že je nutné s ním někde zastavit a nechat jej stát. Ono když se to tak vezme, tak většinu svého života kolo někde stojí, visí nebo je opřeno. Proto se není čemu divit, že mnozí z nás řeší ten správný cyklostojánek.

Světové dědictví UNESCO
Za skvosty švýcarského kantonu Graubünden

Z celkem deseti švýcarských zápisů na prestižním Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO se nacházejí čtyři v kantonu Graubünden. Rozmanitostí odpovídají charakteru země, zahrnují přírodní krásy, technické památky i kulturní historii. Všechny jsou dostupné po cyklostezkách, pěšky, vlakem nebo poštovním autobusem a mohou být báječným cílem vaší aktivní poznávací dovolené.

zahraniční cyklotrasa řeka Sára – Francie a Německo
Cyklostezka se čtyřmi hvězdičkami

Na výpravách po sousedním Německu jste si už zvykli, že snad téměř všude vedou úžasné cyklostezky, a nejen podél každé řeky či trošku většího potoka. Velmi často na sebe stezky navazují, křižují se či mezi nimi stačí překonat několikakilometrový úsek po vedlejší silnici, a tak lze trasy donekonečna kombinovat a vymýšlet si kratší či delší okruhy. Možnosti jsou neomezené a netýkají se jen samotného Německa. Jedním z regionů napěchovaných cyklostezkami a značenými cyklotrasami je pomezí Lucemburska, Francie a Německa.
Při jednom z výpadů za poznáváním zahraničních cyklostezek Evropy se cyklocestovatelé Lucka Kovaříková a Michal Jon vydali k trojmezí u Schengenu, kde je čekala cyklostezka podél řeky Sáry.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak si zajistit předplatné

Nejsnadnější způsob – web

V našem e-shopu vyberte požadované tituly, vyplňte základní osobní údaje a odešlete objednávku. Obratem Vám budou vygenerovány údaje pro bezhotovostní platbu, kterou provedete Vám obvyklým způsobem.

Přejít na výběr předplatných

Na Slovensku

Sjednání předplatného na Slovensko je možné pouze přes agenturu Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. (sjednání přes web ani poštovní složenkou nebude akceptováno). Kontaktujte prosím:

Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. oddelenie inej formy predaja
P. O. Box 183
Vajnorská 137 830 00 Bratislava 3
tel.: 00421 244 458 821, 16

bezplatná linka: 0800 188 826
f­ax/zázn.: 00421 244 45 88 19
e-mail: predplatne@abom­pkapa.sk
www.mediakapa.sk (predplatiteĺské a mailingové služby – ponúka titulov)

V případě nejasností – telefonicky

Zavolejte do redakce Lenku Blechovou na tel. 604 763 835 nebo mailujte na predplatne@vpress.cz

Právě v prodeji

CO SE DĚJE NA FACEBOOKU

Chris Froome během Vuelty neprošel dopingovou zkouškou a dvojnásobně překročil povolený limit léků na astma. Hrozí mu tak odebrání vítězství na Vueltě a zákaz startů na dalších závodech.

Aktualizace: Dle prohlášení UCI mají oba kontolní vzorky 'A' i 'B' překročen limit na lék Salbutamol.

Lídr elitní stáje Sky v prohlášení uvedl, že si není vědom porušení dopingových pravidel.
„Jak je dobře známo, mám astma a vím přesně, jaká jsou pravidla. Používám inhalátor ke zvládnutí příznaků (vždy v rámci povolených mezí) a vím jistě, že budu testován každý den, pokud budu v dresu lídra,“ uvedl Froome.
„Astma se mi během Vuelty zhoršilo, proto jsem na doporučení lékaře zvýšil dávku salbutamolu. Jako vždy jsem se s nejvyšší péčí ujišťoval, že jsem neužil vyšší než přípustnou dávku,“
... VíceMéně

Chris Froome během Vuelty neprošel dopingovou zkouškou a dvojnásobně překročil povolený limit léků na astma. Hrozí mu tak odebrání vítězství na Vueltě a zákaz startů na dalších závodech.

Aktualizace: Dle prohlášení UCI mají oba kontolní vzorky A i B překročen limit na lék Salbutamol.

Lídr elitní stáje Sky v prohlášení uvedl, že si není vědom porušení dopingových pravidel.
„Jak je dobře známo, mám astma a vím přesně, jaká jsou pravidla. Používám inhalátor ke zvládnutí příznaků (vždy v rámci povolených mezí) a vím jistě, že budu testován každý den, pokud budu v dresu lídra,“ uvedl Froome.
„Astma se mi během Vuelty zhoršilo, proto jsem na doporučení lékaře zvýšil dávku salbutamolu. Jako vždy jsem se s nejvyšší péčí ujišťoval, že jsem neužil vyšší než přípustnou dávku,“

 

Comment on Facebook

Astmatik a alergik by asi vůbec neměl vrcholově sportovat.Bez léků by nebyl schopen podat výkon.Je to jen můj názor,ale profesionální sportovec by měl být člověk zdravý a ne si pomáhat léky a foukátkem.

Jsem tak strašně překvapený...😂. Ten horký vzduch ve Španělsku mu způsobil záchvat astmatu. Já myslel, že to je záležitost zimy a znečištění (smog), ale vidím, že se to prostě nevyhne ani sportovcům, kteří jedou v teple, v horách nebo u moře....kam ten svět spěje, když nelze dýcha bez fetu. Ale určitě mi tady nějaký "věřící" cyklista odpoví ve smyslu, že jenom nevím, o čem ta cyklistika je. 😂

Ja mam astmatika doma a vim co to snim dela bez inhalatoru neudela ani nakup,to co rika Frome a Sky je hovadina na teto urovni by astmatik ty kopce nevyjel po 2km by odpadl a umrel,kdo to nema jenom cinta nesmysly inhalator je posledni lecba latky jsou tam silnejsi nez tablety,a vim co to dela semnou v praci,sportovci to maj kriti dopingumel 2000 nad povolenou normu to jsou 4inhalatory,1 inhalator ma 250microgramu ucinych latek,nema smysl to tady popisovat proste kecaj.

Že by to přehnal s Kenacortem? 😂 Ostatně ve Sky už byl podezříván Bradley Wiggins z úmyslného využití při TdF v letech 2011 a 2012...

Dokud budejezdit silnicni elita etapaky v techto casech tak neverim ze je nekdo z nich cistej! Povolit vsem a je klid,jen jich asi par umre. 😁

No a co jako!?! Nefandil jsem mu nikdy, ale tohle není doping! Keci jenom a snaha držet stáje a jezdce v šachu! Potom stačí už jen rozjet akci -NĚCO za NĚCO ....

A ono se čekalo něco jiného? Tomuto léta i z uší. Na Túr ukázat že to v klidu i zaběhne.

Moje babi má astma skoro nevyjde jedny schody. Více jak polovina profiků jsou astmatici! Byli ,jsou v tom všichni sorry ako 😋

On tam jezdí někdo bez dopingu ?

Sky to za nej vylobuje 😃

Konečně se zase na ty závody bude dát koukat, bez něj, hurá !

verím a fandím mu, dúfam, že nesklame

U takého športovca je astma 🐷. To hoci čím neutlmíš.

😂😂🤘

+ View more comments

7 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

Kdybyste nevěděli, co vám chybí do Sagana, tak tady je malá nápověda... a taky tip pro české mládežnické trenéry...

Peter Sagan
Doing some core training in Palma de Mallorca, Motus style!
... VíceMéně

Peter Sagan

 

Comment on Facebook

Dobrej je ten týpek na konci vzadu. Jakoby říkal..."Hele, hele, kdo ho sem pustil?"

Ne říkal, koukněte se,takhle to má vypadat... 🙂

klobouček!

Peťo 👏👌👍

Provaz jako core training? 😊

+ View more comments

V devadesátkách se děly šílený věci....skoro jak z filmu Oheň, led a dynamit. ... VíceMéně

Snow

 

Comment on Facebook

A pak cyklisté objevili LYŽE, jenže lyže neměly řídítka, tak se zkusili vrátit ke kolům.

tyyjo masakr ... to je pro tebe místo lyží!! 😀 Jiří Korabečný

Load more