Úvod » Eshop » Archiv časopisů » Cykloturistika » Cykloturistika: 2/2012

Cykloturistika: 2/2012

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

z historie – Kazimierz Nowak
Polská cyklistická legenda

Na kole, pěšky, na lodi i velbloudovi. Polský cestovatel, dobrodruh, žurnalista a fotograf se vydal prozkoumat koloniální Afriku, aby přinesl poznatky odlišné od těch, které se z kolonií v té době nejčastěji šířily. Jeho osobní statečnost je pozoruhodná a celý několikaletý počin dodnes inspirativní.

 

rozhovor
Jak polský týmový duch podruhé dobyl Afriku

Henry Morton Stanley, David Livingstone nebo Emil Holub, to jsou jména, která se vám pravděpodobně vybaví, když se budeme bavit o objevitelích a průzkumnících afrického kontinentu. Existuje však ještě jeden muž velkého jména, který se na objevování černého kontinentu podílel. Je jím Kazimierz Nowak. Protože polský cestovatel navíc většinu ze své několikaleté cesty urazil na kole, stal se celebritou mezi dnešními cestovateli vyznávajícími volné cestování a také cyklocestování. Sousední Polsko dokonce vypravilo velkolepou štafetu, která se po Nowakových stopách do Afriky znovu vydala. O celé akci jsme si povídali s jedním z organizátorů, cestovatelem a novinářem Piotrem Romejkem.

 

cyklotábory 2012
Ahoj, léto, ahoj, prázdniny…

Pomalu se blížící období letních prázdnin je časem, kdy si mohou (a mají) rodiče od dětí (a platí to i naopak) navzájem „odpočinout", a právě cyklistické tábory nabízí dobré řešení. Přinášíme mnoho tipů.

 

 

domácí cyklotrasa Blatensko
Kraj s cyklistickým patronem

S Františkem Šestákem, nadšeným cestovatelem a cyklistou, veteránským závodníkem a autorem tří knih, jsme se podívali do jeho rodného kraje kolem Blatné. Ukázal nám všechny ty krásy, kam jezdí často trénovat na závody a kde se kochá výhledy na vrcholky Šumavy. Navíc jsme okruh uskutečnili týden před dvacátým výročím úmrtí barona Christiana Battaglii, cyklistického patrona blatenského kraje. Uctili jsme tak soukromou jízdou jeho památku.

 

Giro d’Italia 2012
Výlety za růžovým trikotem

aneb To nejlepší z Itálie můžete vidět i vy!
Tentokrát se s vámi podělíme o zajímavé výlety, které souvisejí s etapami cyklistického Gira. Podívat se na samotný závod, projet si část trasy nebo místa v bezprostředním okolí či nějakou kombinaci obojího je možné každý rok. Letos se zdá, že Giro bude ještě o stupeň zajímavější. Trasy etap jsou zpravidla krásné, a tím pádem pro nás cykloturisty inspirující. Silně inspirující!

 

příběh jízdního kola (146)
Chlapecká kola ve westernovém stylu

Připomeňme ještě jednou, že v 50. a 60. letech zůstávala v USA největší skupinou, na niž se cíleně zaměřovali výrobci kol, mládež. Především ta chlapecká, která měla své představy a tužby. Vedle obliby kol v „motocyklovém" designu, již dostatečně podrobně popsaném, to byla také kola inspirovaná romantikou Divokého západu, té drsné doby amerických dějin, kterou pro pozdější generace nesmírně zpopularizovaly hlavně filmové westerny. Kola ve „westernovém" designu přitahovala chlapce ještě v „předteenagerském" věku a také ty z dolní poloviny teenagerského rozpětí 13 až 19 let.

 

Z jiného pohledu
Jak se rodí kolo

Nahlédnout pod pokličku některého ze zákoutí cyklistického světa, které je před námi běžně skryto, je vždy zajímavé. Design a vývoj kol je v každém případě jedním z nich. Fin Joakim, kamarády přezdívaný Jojo, patří mezi lidi, pro které je „malování koleček" nejen zálibou, ale i obživou. Tudíž ten správný člověk pro rozhovor.

 

pasiáns Oberennstal, Rakousko

Údolí pro každého cyklistu
Rakouská řeka Enns, nebo chcete-li po našem Enže, na své cestě k moři spěchá i jedním z nejhlubších evropských údolí – údolím Oberennstal. Vklíněné je mezi impozantní téměř třítisícové masivy Dachsteingebirge na severu a Niedere Tauern na jihu. Bez přehánění lze údolí s jeho okolím hodnotit jako jednu z nejkrásnějších oblastí Rakouska.

 

pod tatrami Bojníce
Slovenský zámok na Loire

Bojnický zámok je turisticky najnavštevovanejším miestom na Slovensku. Svojou krehkou kontúrou sa chce podobať zámkom v údolí Loiry a zjavne sa mu to darí. Pohľad na zámok, no hlavne výhľad z neho, lákajú cykloturistu na jazdu po pohoriach a dolinách, ktorým vládne. Rozhodli sme sa zakrúžiť v kraji okolo Bojníc a z cyklistickej perspektívy si potvrdiť, že vrchol turistickej hitparády sem patrí právom.

 

Kde vás dobře nakrmí? Restaurace Jureček
Prvorepubliková atmosféra v Říčanech

První letošní cyklogurmánská vyjížďka nastavila laťku hodně vysoko. Restaurace Jureček v Říčanech nezklamala a právem patří ve výběru Grand Restaurant mezi sto nejlepších podniků u nás.

 

 

S mapou na cestách 2. díl

Na velikosti záleží
aneb O měřítku map
Měřítko je základním parametrem jakékoliv mapy. Na měřítku závisí velikost zobrazeného území, podle měřítka lze z mapy odečíst vzdálenosti a měřítko také předurčuje, jak podrobně budou v mapě zakresleny detaily, což má rozhodující vliv na její použitelnost. Mapa bez uvedeného měřítka je tedy užitečná jen částečně. Výběru mapy podle měřítka, zvláště pro turistiku, je proto třeba věnovat patřičnou pozornost.

 

Celý měsíc v městském provozu
Bez přehazovačky se spoustou rychlostí

Na první pohled není zřejmé, zda výrobce vybral řazení v náboji Shimano Alfine pro kolo Winora Talparo, nebo zda bylo kolo Talparo postaveno kolem náboje Shimano Alfine. Ať už tak nebo onak, novinka loňského roku, jedenáctirychlostní náboj, je středobodem univerzálního stroje tchajwanského výrobce. Náboj zastiňuje rám i vidlici a obdobně zaujme snad už jenom náboj přední – s dynamem.

 

Světové dědictví UNESCO
Jubilejní rok 2012 pro světové dědictví

Již třetím rokem vás zveme na zajímavá místa světa, jejichž společným jmenovatelem je zápis na Seznamu světového dědictví UNESCO. Oficiální dokument o ochraně světového dědictví z roku 1972 slaví letos významné jubileum a důvod k oslavám mají i další subjekty propojené s UNESCO.

 

malý výlet s dětmi
Východní Krkonoše s několika nej…

Krkonoše jsou skvělou výzvou pro cyklisty všech úrovní a ambicí, ovšem pro rodiny s dětmi nepředstavují zrovna vysněnou lokalitu o pohodovém a odpočinkovém ježdění. Po mnoha rovinatých výletech jsme na vlastní kůži pro vás tentokrát vyzkoušeli kopcovitou trasu, která potěší náročnější a odvážnější z vás čtenářů. Odměnou bude spousta skrytých českých superlativů a nádherné výhledy, kterými se mimo jiné kochal i habsburský císař Josef II.

 

malý výlet s dětmi
Modrava pro nejmenší cyklisty

Modrava je místem, kde soutokem tří potoků vzniká krásná řeka Vydra. Tato původně rybářsko-lovecká osada se stala v průběhu 19. století významným regionálním dřevařským centrem. Rozvoj dřevařství vedl k založení nedaleké osady Březník, k jejímž pozůstatkům na samé česko-rakouské hranici povede další výlet s dětmi.

 

 

 

 

 

 

Jak si zajistit předplatné

Nejsnadnější způsob – web

V našem e-shopu vyberte požadované tituly, vyplňte základní osobní údaje a odešlete objednávku. Obratem Vám budou vygenerovány údaje pro bezhotovostní platbu, kterou provedete Vám obvyklým způsobem.

Přejít na výběr předplatných

Na Slovensku

Sjednání předplatného na Slovensko je možné pouze přes agenturu Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. (sjednání přes web ani poštovní složenkou nebude akceptováno). Kontaktujte prosím:

Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. oddelenie inej formy predaja
P. O. Box 183
Vajnorská 137 830 00 Bratislava 3
tel.: 00421 244 458 821, 16

bezplatná linka: 0800 188 826
f­ax/zázn.: 00421 244 45 88 19
e-mail: predplatne@abom­pkapa.sk
www.mediakapa.sk (predplatiteĺské a mailingové služby – ponúka titulov)

V případě nejasností – telefonicky

Zavolejte do redakce Lenku Blechovou na tel. 604 763 835 nebo mailujte na predplatne@vpress.cz

Právě v prodeji

CO SE DĚJE NA FACEBOOKU

17 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

O finálovém závodě letošního cyklokrosového poháru jsme vás informovali již dříve, zde přidáváme ještě pár pohyblivých obrázků...

CYKLOŠVEC
Velká cena města Kolína v cyklokrosu 1. David Van der Poel, 2. Diether Sweeck /oba na Stevens Bikes/, 3. Tomáš Paprstka, 5. Jan Nesvadba, 7. Emil Hekele /Stevens Bikes CZ - Emilio sport/
Ženy: 1. Nikola Nosková na Stevens
... VíceMéně

CYKLOŠVEC

22 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

Nastává doba bikesharingová. A s ní rostoucí počet bikeidiotů. Ano, ta kola jsou fakt těžká a ten schod byl fakt vysoký...

Cycling Porn
He had it coming.

Cyclorise
... VíceMéně

Cycling Porn

 

Comment on Facebook

Působí to na mě dojmem, že to snad takle chtěl... ? Protože nevim co by dělal, kdyby to nedej bože odjel. Na koupání totiž moc oblečenej není. 😀

Vsimli jste si ze to sharingove kolo se ani neponicilo a nic se s nim nestalo? 😀 Husty. 😀

Já vím člověk se nemá smát cizímu neštěstí, ale někdy se to prostě nedá vydržet😀

rozhodně mu ale nechyběla odvaha 🙂

ani nešlo o váhu jako o to, že se odrazil pozdě.

A helma mu sjela pri "nadzvednuti"..

To je tak kdyz přeskočíš fazy, kdy se ucis padat.

A co nejakej pud sebezachovy?ruce pred sebe ne??☺☺☺☺

Školácká chybka🙄

...a ta technika sjezdu fakt špatná 😀

Ale kolo, držák!! 😂

Alex Dichtl

Pavlo Duro uuuu

+ View more comments

23 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

A co si letos udělat hlad na kapra pořádnou slunovratovou vyjížďkou?

BJKZL Slunovrat Ride Volume IXProsinec 23, 2017, 5:00amBajkazylTentokrat je nutny jit rovnou k veci.
Dalsi slunovratova jizda po konci sveta.
Tunely, parky, mosty, nabrezi, centrum i blizka periferie.
Praha jak ji moc neznas v hodine, kdy zpravidla nejses venku.
Sejdeme se jako obvykle na schodech u Rudolfina,
tentokrat dva dny po nejdelsi noci v roce.
Sobota 23.12.
5,30 (rano)

Vychod slunce je hlasen na 7:59, casu mame tak akorat.
Pravidla jako obvykle - kazdej za sebe a vzdycky spolu.

START: RUDOLFINUM
CIL: ZIZKOV
Kampa, Petrin, Prikopy, Staromak, Karluv most,
Stromovka, Letna, Blanka, Troja, Karlin...
Trasa bude upresnena tady nebo na miste..
V cili BK_JS - azyl se vsim vsudy.
... VíceMéně

BJKZL Slunovrat Ride Volume IX
Load more