Úvod » Eshop » Archiv časopisů » Cykloturistika » Cykloturistika: 9/2006

Cykloturistika: 9/2006

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 16.08.2006 Úvodník: *** Ukázky z časopisu:

Popis

Od 1. července je v platnosti nový silniční zákon, který přinesl změny v dopravních předpisech, v trestech a zavedl bodový systém. Podívali jsme se celému zákonu trochu na zub z pohledu cyklistů. Zodpovíme vám řadu otázek, jaké jsou mezery a nepřesnosti. Např. jestli nám policisté mohou sebrat body, odkdy je povinné nosit přilbu, zda něco zaplatíte, způsobíte-li jako cyklisté nehodu atd.

Po té, co přijel Víťa Dostál z cesty kolem světa, zapadl do dění na své farmě v Hlubočci. Až letos se mu podařilo zabezpečit vše v hospodářství tak, aby mohl odjet na delší cestu. Nebude to sice tří roční výprava, ale i devět měsíců je velmi slibných proto, abychom se mohli vrátit k jeho tak lidsky pojatému cestování a mnoha dobrodružstvím, které ho tentokrát čekají na tzv. Panamericaně, trase, která vede oběma Amerikami, od Aljašky až po Ohňovou zemi. S jeho příhodami a zážitky se budete moci setkávat i na našich stránkách. My jsme ho ale vyzpovídali už teď, těsně před jeho odletem.

Napadne vás součástka kola či doplněk, který výstižněji charakterizuje cykloturistu než velké zadní nosičové brašny? Při průzkumu trhu jsme zjistili, že velké brašny nejsou tak běžným artiklem, jak by se mohlo zdát, a tak vám přinášíme přehled velkých zadních cyklobrašen téměř vyčerpávající. Nové modely, nové značky, technické, variabilní, odepínací, nepromokavé…

Rakousko navštíví ročně mnoho českých turistů s koly. Proto i v tomto pokračování seriálu Webové tipy ještě “zůstaneme” za našimi jižními hranicemi a navštívíme dva weby regionálních cyklotras. Oba jsou věnovány cykloturistice na samém východě území Rakouska – www.bikeburgenland.at a www.auland-carnuntum.at.

Už šestý ročník Bike Adventure se jel tentokrát v okolí Orlického Záhoří. Součástí závodního prostoru BA6 byly kromě hlavního hřebene Orlických hor také Góry Bystrzyckie, navazující za česko-polskou hranicí. Jaký byl? Jaké novinky pořadatel připravil? Bylo obhájeno loňské absolutní vítězství? A kde bude další ročník? Na všechny otázky odpovíme v reportáži.

Afrika je určitě místo, jíž jsme se dlouho v Cykloturistice nevěnovali, přestože je to kraj fotogenický, s divukrásnou přírodou, místo, kde lze ještě vidět obrovská stáda divokých zvířat a poslední kmeny přírodních národů. Proto v Africe ještě zůstaneme. V č. 7-8 jsme opustili Petra Hejtmánka na cestě Afrikou v městečku Tororo, kam dorazil po náročné cestě ze severu Ugandy z Kidepo Valley. Jeho další kilometry směřují na severovýchod, do Keni, okolo Mt. Elgonu přes Cherangani Hills do Great Rift Valley, Velké příkopové propadliny, největší tektonické poruchy na zemském povrchu.

Letošní Tour nepochybně vejde do dějin. Provázelo ji mnoho dramat, skandálů a neočekávaných zvratů jak v průběhu závodu, tak následně po něm. Rok očisty! Tak bude Tour de France 2006 nejspíš historií chápána. Redakce Cykloturistiky nemohla na Tour chybět, a tak přinášíme bezprostřední zážitky.Pokud byste si chtěli přečíst o Tour více, v našem vydavatelství vyšel speciál Tour de France, který je k dostání ve vybraných cyklistických prodejnách, viz adresář časopisu Velo, a samozřejmě kdykoliv si ji můžete objednat na adrese vydavatelství Vpress. Sto třicet stran speciálu, umocněných exkluzivními fotografiemi Markéty Navrátilové, stojí opravdu za to.

Praha není zrovna vzorem v ježdění na kole v Čechách. Ale i tady se někteří lidé snaží posunout věci dál. V Praze existuje již několik let pracovní skupina pro cyklistickou dopravu, jejímž cílem je učinit Prahu pro cyklisty přívětivější. Jedním z výsledků tzv. cykloskupiny je cyklistická mapa Prahy a okolí. Ta vyšla letos v létě a je sice následovnicí map předešlých, nicméně je svým způsobem přelomová. V čem najdete na našich stránkách. Viz také ukázka zde na webu.

Trasa naučných stezek, i když jsou určeny cyklistům, může být někdy strastiplná, co bychom ale neudělali pro naše poznání? Jak se s tímto hledáním a poznáváním vypořádal autor našeho pravidelného seriálu Jirka Juřík na naučných stezkách v okolí Jihlavy, posuďte sami. Tentokrát se vydal na trasy naučných stezek Chaloupky, Hornické NS v Jihlavě a NS Čeřínek.

Protože většina hlavních vrcholů brdského hřebene leží ve vojenském újezdu, a tedy bez povolení zapovězeném území, jediným vrcholem, který je hodný našeho seriálu a leží mimo vojenské uzemí, je prý první sídlo Čechů i Keltů – Třemšín. Historií toto místo jen čiší, a tak bude co poznávat a objevovat. Hned dvě trasy v okolí s výjezdem na Třemšín jako třešničkou na dortu naleznete v domácích výšlapech.

Autoři seriálu pod Tatrami se tentokrát nechali inspirovat podobností mlýnských a cyklistických kol. Zaujala je malebnost kraje kolem Malého Dunaje, kde se mlynářství dříve velmi rozvíjelo a kde vodní mlýny zdobí jeho mrtvá ramena. Nenáročný terén, zajímavé objekty a množství míst pro rekreaci jsou zárukou příjemné cykloturistiky.

Vybroušený kraj, kde se opravdu brousilo, foukalo a zpracovávalo sklo, a kde se na každém kilometru setkáte s jeho odkazem, ale i dalšími zajímavostmi kulturními i přírodními, najdete na severu Čech, v Zákupské pahorkatině, kousek od Nového Boru.

Při vyslovení MTB, kros nebo silnice je každému jasné, pro jaký účel je konkrétní bicykl konstruován. Ale u Fitness kol může být někdo z vás na pochybách. K čemu se používají, do jakých terénů a pro koho jsou tato vývojově mladá kola určena, jaká je volba komponentů a test tří jejich zástupců: Merida Speeder T5, Ravo Alpine, Schwinn Super Sport GS, to vše na stránkách Cykloturistiky.

Jak si zajistit předplatné

Nejsnadnější způsob – web

V našem e-shopu vyberte požadované tituly, vyplňte základní osobní údaje a odešlete objednávku. Obratem Vám budou vygenerovány údaje pro bezhotovostní platbu, kterou provedete Vám obvyklým způsobem.

Přejít na výběr předplatných

Na Slovensku

Sjednání předplatného na Slovensko je možné pouze přes agenturu Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. (sjednání přes web ani poštovní složenkou nebude akceptováno). Kontaktujte prosím:

Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. oddelenie inej formy predaja
P. O. Box 183
Vajnorská 137 830 00 Bratislava 3
tel.: 00421 244 458 821, 16

bezplatná linka: 0800 188 826
f­ax/zázn.: 00421 244 45 88 19
e-mail: predplatne@abom­pkapa.sk
www.mediakapa.sk (predplatiteĺské a mailingové služby – ponúka titulov)

V případě nejasností – telefonicky

Zavolejte do redakce Lenku Blechovou na tel. 604 763 835 nebo mailujte na predplatne@vpress.cz

Právě v prodeji

CO SE DĚJE NA FACEBOOKU

17 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

O finálovém závodě letošního cyklokrosového poháru jsme vás informovali již dříve, zde přidáváme ještě pár pohyblivých obrázků...

CYKLOŠVEC
Velká cena města Kolína v cyklokrosu 1. David Van der Poel, 2. Diether Sweeck /oba na Stevens Bikes/, 3. Tomáš Paprstka, 5. Jan Nesvadba, 7. Emil Hekele /Stevens Bikes CZ - Emilio sport/
Ženy: 1. Nikola Nosková na Stevens
... VíceMéně

CYKLOŠVEC

22 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

Nastává doba bikesharingová. A s ní rostoucí počet bikeidiotů. Ano, ta kola jsou fakt těžká a ten schod byl fakt vysoký...

Cycling Porn
He had it coming.

Cyclorise
... VíceMéně

Cycling Porn

 

Comment on Facebook

Působí to na mě dojmem, že to snad takle chtěl... ? Protože nevim co by dělal, kdyby to nedej bože odjel. Na koupání totiž moc oblečenej není. 😀

Vsimli jste si ze to sharingove kolo se ani neponicilo a nic se s nim nestalo? 😀 Husty. 😀

Já vím člověk se nemá smát cizímu neštěstí, ale někdy se to prostě nedá vydržet😀

rozhodně mu ale nechyběla odvaha 🙂

ani nešlo o váhu jako o to, že se odrazil pozdě.

A helma mu sjela pri "nadzvednuti"..

To je tak kdyz přeskočíš fazy, kdy se ucis padat.

A co nejakej pud sebezachovy?ruce pred sebe ne??☺☺☺☺

Školácká chybka🙄

...a ta technika sjezdu fakt špatná 😀

Ale kolo, držák!! 😂

Alex Dichtl

Pavlo Duro uuuu

+ View more comments

23 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

A co si letos udělat hlad na kapra pořádnou slunovratovou vyjížďkou?

BJKZL Slunovrat Ride Volume IXProsinec 23, 2017, 5:00amBajkazylTentokrat je nutny jit rovnou k veci.
Dalsi slunovratova jizda po konci sveta.
Tunely, parky, mosty, nabrezi, centrum i blizka periferie.
Praha jak ji moc neznas v hodine, kdy zpravidla nejses venku.
Sejdeme se jako obvykle na schodech u Rudolfina,
tentokrat dva dny po nejdelsi noci v roce.
Sobota 23.12.
5,30 (rano)

Vychod slunce je hlasen na 7:59, casu mame tak akorat.
Pravidla jako obvykle - kazdej za sebe a vzdycky spolu.

START: RUDOLFINUM
CIL: ZIZKOV
Kampa, Petrin, Prikopy, Staromak, Karluv most,
Stromovka, Letna, Blanka, Troja, Karlin...
Trasa bude upresnena tady nebo na miste..
V cili BK_JS - azyl se vsim vsudy.
... VíceMéně

BJKZL Slunovrat Ride Volume IX
Load more