Úvod » Eshop » Archiv časopisů » Cykloturistika » Cykloturistika: 4/2006

Cykloturistika: 4/2006

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 13.04.2006 Úvodník: *** Ukázky z časopisu:

Popis

Apulie je další z oblastí Itálie, kterou vám chceme představit podrobněji. Nabízí cyklistický ráj pro rodinnou pohodu strávenou u písčitých plážích spojených s koupáním, kde se vůně nedalekých olivových a piniových hájů mísí s vůní právě se k ránu probouzejícího rybího trhu. Pro nás cykloturisty je kraj mezi Jaderským a Jónským mořem přímo předurčen. Asfaltové nebo polní cesty s mírným provozem se vinou podél olivových hájů a vinic mírně zvlněnou krajinou s výškovými rozdíly maximálně 300 metrů. Co chvíli minete významné historické památky, které ukojí snad všechny touhy člověka, jenž se byť jen trochu zajímá o historii.

Každý z nás se jistě nejednou v životě ocitl v blízkosti opuštěné železnice – zrezivělé výhybky, vybydlené drážní domky a zarostlé koleje, které vedou odnikud nikam. Takové setkání vede k zamyšlení, proč musela spousta hodin lidské práce, umu a peněz, investovaných do její výstavby, přijít vniveč. Člen týmu Nadace Partnerství, která se problematikou využití rušených železnic zabývá v rámci svého programu Zelené stezky Greenways, v minulém roce opuštěným železnicím podíval poněkud blíže “na zoubek”. A výsledek? Ukončením provozu může pro železnici začít zcela jiná a neméně zajímavá etapa existence. Způsobů, jak smysluplně využít opuštěné tratě, se totiž nabízí celá řada – od muzejních železnic, přes velodráhy, až po cyklostezky…

Značná část České Kanady byla za totality prakticky odříznuta od světa, jednalo se o zakázané území, kam směli jen ti vyvolení. Pohraniční stráž vybudovala v těsné blízkosti hranic s Rakouskem asfaltové, případně zpevněné silničky. Ty by po sametové revoluci ztratily na významu, kdyby ovšem nepřišli cyklisté a nezačali je využívat jako ideální stezky pro své jednostopé miláčky. My se vypravíme především za objevováním tzv. řopíků, předválečných pevnůstek, na které můžete v České Kanadě narazit doslova na každém kroku. Česká Kanada ještě nebyla objevena mraky turistů. Tak neváhejte a rozjeďte se tam, dokud zůstává stranou zájmu. Čeká vás mnoho nečekaných zážitků.

V dalším pokračování domácích výšlapů se podíváme ještě kromě pravidelné rubriky pod Tatrami k našim východním sousedům. O tom, že jsme ještě donedávna byli u nich doma, jistě není pochyb, a tak vrch Velká Lúka do šuplíku domácích výšlapů určitě zapadá. Náš výšlap směřuje do míst, jejichž připojením k lénu moravského knížete Mojmíra vznikla Velká Morava. Do hor, které většině z nás za časů reálného socialismu spolehlivě nahrazovaly Alpy a jiné nedostupné západní lahůdky a do kterých se i dnes pořád vracíme, určitě nejen za nostalgií vzpomínek.

Pro českého cykloturistu již neexistují téměř žádné bariéry. Můžeme se toulat skoro každou zemí, kterou chceme, ať je to Rakousko, Holandsko, Chile nebo třeba Nepál. Vždy záleží jen na míře našeho odhodlání vydat se někam do světa a dle svých zvyklostí si zvolit standard ubytování, doprovodu, jídel.
Abyste si cykloputování ozvláštnili, můžete jej kombinovat s dalšími aktivitami. Zvolili jsme kombinaci s plavbou na říčních lodích. Ty mají výhodu, že je můžete řídit sami bez jakýchkoli “řidičských” oprávnění. Co nám tedy Evropa může nabídnout pro tuto jedinečnou kombinovanou dovolenou? Za ráj říčních lodí lze označit hlavně tři země: Holandsko, Francii a Velkou Británii. Další regiony, kde si rovněž můžete tento typ říčních jachet bez problémů pronajmout, jsou v Německu, Irsku, Španělsku a v okolí Benátek v severní Itálii.
My jsme zvolili a zprostředkovali vám některé zážitky a postřehy z Velké Británie a jižní Francie.

Jezdíte na kole a nic vás to nestojí? Bicykl k jízdě sice nepotřebuje benzin, olej ani drahou údržbu, technické prohlídky či pojištění. Ale je tomu skutečně tak? Pořizovací cena nového kola je opravdu několikrát nižší než cena auta a náklady na údržbu a provoz skutečně minimální, ale ne zanedbatelné! Udělali jsme malý exkurs do amortizace dvou kol.

Internetové tipy v Cykloturistice až dosud vedly víceméně na stránky v národní doméně .CZ, avšak inspiraci pro cesty na kole není třeba hledat pouze na domácích webech. Na internetu jsou přece tisíce stránek v nejrůznějších jazycích, na nichž cykloturisté najdou zajímavé informace. Jak se dá předpokládat, nejvíce jich bude pravděpodobně v angličtině. Trochu záměrně jsme však vybrali stránky v jazyce, jenž, jak doufáme, dost možná přečtete i bez slovníku. Vybrali jsme totiž polské stránky www.koloroweru.pl.

Pro toto číslo jsme připravili průřez nabídkou turistických treter na tuzemském trhu. Tenisky jsou už nadobro minulost.

Je to skoro dva roky, co se mi do ruky dostala barevná kopie titulní strany knihy Z cest po světě. Tenkrát jsem přes velké úsilí nesehnala knihu ani jejího autora. Nebylo divu, Josef Kozák byl na své druhé nejdelší cestě kolem světa. Až když letos v září ukončil expedici, získala jsem nejen knihu, ale došlo i na rozhovor.
Josef Kozák projel při své poslední výpravě Polsko, všechny tři pobaltské republiky, celé Rusko, odkud pokračoval do Jižní Korey a na Nový Zéland. Po patnáctidenním pobytu na Tahiti pokračoval do Spojených států, z Bostonu do Londýna letecky a potom už jen přes Francii, Belgii, Lucembursko a Německo domů. Ujel přitom 44 tisíc kilometrů za 494 dnů.

Jak vzniká mapa? Taková otázka napadla nejednoho jejího uživatele. Odpověď jsme hledali u Boba Háje, majitele kartografického vydavatelství SHOCart, které je cyklistům velmi nakloněno a které právě v těchto dnech přichází s novou kolekcí cyklomap.

Cyklistika je často vnímána jako způsob, jak si vylepšit fyzickou kondici nebo pro zdolávání výkonnostních hranic. Je ale stále více jezdců, kteří kolo používají jako ekologický dopravní prostředek, či jen k prostému zkracování vzdáleností, cestě na nákup, nebo jako věrnou “mulu” s úkolem převážet náklad z místa “A” do místa “B”. Kola by se dala přirovnat ke koním. Trekkingová kola v plné výbavě by měla splňovat stejné nároky jako jejich koňská alternativa houževnatých “chlaďasů”, co nezaskočí na “hřbetu” brašna s pár kilogramy navíc, těžký náklad, brzký příchod tmy či nevlídné počasí. Řeč bude o testu kol Author Triumph, Hercules Zandar a Sundance Granada lx.

V jedné staré písničce se zpívá o černém Kladně. O pravdivosti tohoto tvrzení se vyjel osobně přesvědčit kolega Jirka Juřík. Doba se změnila, městem a jeho okolím prošlo několik revolucí, nejdříve průmyslová, potom únorová a naposled “sametová”. Každý z těchto dějinných zvratů se na končinách nějak podepsal. Celkový výsledek je zajímavý, překvapivý, ale především vhodný pro výlet na kole.

Ladovská zima již skončila, ale my jsme se jí nechali inspirovat a zajeli se podívat právě do kraje Josefa Lady, do Hrusic a okolí. Těmito místy prochází několik naučných stezek, ale zaměříme se především na dvě svérázné naučné stezky: delší Cestu kocoura Mikeše a kratší Pohádkové Hrusice. Pokračování pak vede nejen po stopách toulavého kocoura, ale i dalších pohádkových postav.

Na závěr tohoto jarního čísla si můžete vybrat z kalendáře hobby akcí 2006, ty které nejlépe vyhovují vašemu naturelu.

Jak si zajistit předplatné

Nejsnadnější způsob – web

V našem e-shopu vyberte požadované tituly, vyplňte základní osobní údaje a odešlete objednávku. Obratem Vám budou vygenerovány údaje pro bezhotovostní platbu, kterou provedete Vám obvyklým způsobem.

Přejít na výběr předplatných

Na Slovensku

Sjednání předplatného na Slovensko je možné pouze přes agenturu Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. (sjednání přes web ani poštovní složenkou nebude akceptováno). Kontaktujte prosím:

Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. oddelenie inej formy predaja
P. O. Box 183
Vajnorská 137 830 00 Bratislava 3
tel.: 00421 244 458 821, 16

bezplatná linka: 0800 188 826
f­ax/zázn.: 00421 244 45 88 19
e-mail: predplatne@abom­pkapa.sk
www.mediakapa.sk (predplatiteĺské a mailingové služby – ponúka titulov)

V případě nejasností – telefonicky

Zavolejte do redakce Lenku Blechovou na tel. 604 763 835 nebo mailujte na predplatne@vpress.cz

Právě v prodeji

CO SE DĚJE NA FACEBOOKU

11 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

O finálovém závodě letošního cyklokrosového poháru jsme vás informovali již dříve, zde přidáváme ještě pár pohyblivých obrázků...

CYKLOŠVEC
Velká cena města Kolína v cyklokrosu 1. David Van der Poel, 2. Diether Sweeck /oba na Stevens Bikes/, 3. Tomáš Paprstka, 5. Jan Nesvadba, 7. Emil Hekele /Stevens Bikes CZ - Emilio sport/
Ženy: 1. Nikola Nosková na Stevens
... VíceMéně

CYKLOŠVEC

16 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

Nastává doba bikesharingová. A s ní rostoucí počet bikeidiotů. Ano, ta kola jsou fakt těžká a ten schod byl fakt vysoký...

Cycling Porn
He had it coming.

Cyclorise
... VíceMéně

Cycling Porn

 

Comment on Facebook

Působí to na mě dojmem, že to snad takle chtěl... ? Protože nevim co by dělal, kdyby to nedej bože odjel. Na koupání totiž moc oblečenej není. 😀

Vsimli jste si ze to sharingove kolo se ani neponicilo a nic se s nim nestalo? 😀 Husty. 😀

Já vím člověk se nemá smát cizímu neštěstí, ale někdy se to prostě nedá vydržet😀

rozhodně mu ale nechyběla odvaha 🙂

ani nešlo o váhu jako o to, že se odrazil pozdě.

A helma mu sjela pri "nadzvednuti"..

To je tak kdyz přeskočíš fazy, kdy se ucis padat.

A co nejakej pud sebezachovy?ruce pred sebe ne??☺☺☺☺

Školácká chybka🙄

...a ta technika sjezdu fakt špatná 😀

Ale kolo, držák!! 😂

Alex Dichtl

Pavlo Duro uuuu

+ View more comments

17 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

A co si letos udělat hlad na kapra pořádnou slunovratovou vyjížďkou?

BJKZL Slunovrat Ride Volume IXProsinec 23, 2017, 5:00amBajkazylTentokrat je nutny jit rovnou k veci.
Dalsi slunovratova jizda po konci sveta.
Tunely, parky, mosty, nabrezi, centrum i blizka periferie.
Praha jak ji moc neznas v hodine, kdy zpravidla nejses venku.
Sejdeme se jako obvykle na schodech u Rudolfina,
tentokrat dva dny po nejdelsi noci v roce.
Sobota 23.12.
5,30 (rano)

Vychod slunce je hlasen na 7:59, casu mame tak akorat.
Pravidla jako obvykle - kazdej za sebe a vzdycky spolu.

START: RUDOLFINUM
CIL: ZIZKOV
Kampa, Petrin, Prikopy, Staromak, Karluv most,
Stromovka, Letna, Blanka, Troja, Karlin...
Trasa bude upresnena tady nebo na miste..
V cili BK_JS - azyl se vsim vsudy.
... VíceMéně

BJKZL Slunovrat Ride Volume IX
Load more