Úvod » Eshop » Archiv časopisů » Cykloturistika » Cykloturistika: 9/2005

Cykloturistika: 9/2005

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 18.08.2005 Ukázka z časopisu: Alpské průsmyky – Col de Vars 2 109 metrů

Popis

Ameland – to je jeden z ostrovů nedaleko Holandska, o kterém jste možná ani neslyšeli. Je však snadno dostupný a plný pohodového ježdění. Klid a bezpečí ostrova vám představí Jiří a Irena Páleníčkovi v pravidelné rubrice zahraniční cyklotrasa.

Na samém východě Českomoravské vrchoviny, mezi Svratkou a Svitavou, v místech, kde oběma řekám zbývá ještě přes dvě desítky kilometrů do Brna, se rozkládá malebný kraj zvaný Hornosvratecká vrchovina. Kopcovitý terén nabízí nepřeberné množství cest pro cykloturistiku v terénu i na silničkách s minimálním provozem. Z holých vršků, oddělených od sebe hlubokými údolími, se otevírají daleké výhledy. To vše v domácí cyklotrase.

Chcete se vydat za poklady? Máte možnost, jen v v České republice je jich uloženo na 600 a další přibývají. Odstraněním uměle vkládané chyby v družicovém navigačním systému GPS se systém zpřesnil natolik, že umožňuje nalézt dané souřadnice i s jednoduchými přístroji GPS s odchylkou jen několika metrů. Pár dnů po tomto zpřesnění byl poblíž Portlandu v Oregonu na počest zrušení této chyby uložen poklad s odměnou a zápisníkem návštěv. Nápad s touto hrou se osvědčil a dokumentace ukrytých a nalezených pokladů – cache – se přenesla na internet. Vznikly tak oficiální stránky www.geocaching.com, na kterých se registrují uložené poklady a zápisy o jejich úspěšném nalezení nebo nenalezení. Další info naleznete na stránkách časopisu.

V minulém čísle jsme psali o tom, na jakých kolech to objeli svět Lucka s Michalem. Dalšími věcmi, bez kterých by se neobešli, jsou nosiče a na nich připevněné brašny. Zvláštnosti upevnění nosičů, brašen, způsob balení, specifika přepravy věcí a další otázky, které ještě zůstaly nezodpovězeny.

Ve Francii byste našli hodně cyklistů a taky hodně dvoutisícových průsmyků. Všechny významné byly již v seriálu popsány. Tedy až na jeden, jenž je velmi důležitý, neboť tvoří jakousi spojku mezi severem a jihem neboli mezi Savojskými a Přímořskými Alpami. Pokud jedete od Galibieru, Lautaretu, Granonu, Izoardu nebo Agnelu na jih a nemáte rádi hlavní silnice, musíte zdolat Col de Vars, který je dalším z průsmyků seriálu Jak se jezdí do nebe.

Cykloturistika jako venkovní sport je závislá hodně na počasí. Počasí je fenomén, na který je třeba brát zřetel už při plánování výletu, a tak následující díl seriálu o webových stránkách s užitečnými tipy pro cykloturisty nebude opět věnován přímo kolům, ale právě webům s předpovědí počasí.

Benešovsko, jako tip na víkendové ježdění, je kraj vzdálený od Prahy jen pár minut jízdy autem. Dalo by se říct takřka předměstí Prahy, ale ono je to trochu jinak. Naštěstí. Doposud jde o svéráznou končinu, kterou dějiny nejen kráčely, ale také ji poznamenaly. Končinu, která zažila a přežila plenění a vypalování vojsky vedenými Žižkou, drancování Švédů, velké povstání poddaných proti konopišťské vrchnosti a nakonec vystěhování, vznik koncentráků a střelnice vojsk SS. Je to kraj, který si vytvořil a stále zachovává svůj zvláštní kolorit a hlavně zdravý odstup od nedaleké metropole.

Lance Armstrong se stal posedmé vítězem největšího cyklistického závodu, třetího nejsledovanějšího sportovního podniku světa. 24. 7. dojel do cíle na pařížských elysejských polích ve žlutém trikotu vedoucího jezdce s dostatečným rozdílem a zcela neohrožován, čímž ukončil svou hvězdnou kariéru. Byl to jeden z nejrychlejších ročníků a také jedno z nejsnazších Armstrongových vítězství. Jak vidí jeho osobu editor Martin Raufer se dočtete na čtyřech stranách, věnovaných právě jemu a stoletému podniku.

V polovině června letošního roku se pár kilometrů od východočeských Semil uskutečnil první ročník neformálního setkání vyznavačů turistické jízdy na kole. Malým zrekapitulováním 1. Celostátního srazu Cykloturistika bychom vás rádi pozvali i do tohoto kraje.

Je to závod? Není to závod? … Je to cykloturistika? A není to nakonec jedno? Je to Nova Author Cup. A je to už jeho desátý ročník. Už po desáté se sejdou milovníci horských kol v Jizerských horách, aby tu změřili síly, setkali se, prožili příjemný víkend. Pozvání platí pro všechny milovníky takovýchto setkání.

Na šesti stranách přinášíme reportáž ze závodu Poděbradka Bike Adventure 2005. Rozhovory s účastníky, článek o přípravě trati, komentáře k projeté trase pěti dvojic mužů, kteří absolvovali PBA s přístrojem FRWD, záznamy dat z přístroje, mapa se zakreslenými kontrolami, body a trasami pěti dvojic můžu.

Jak si zajistit předplatné

Nejsnadnější způsob – web

V našem e-shopu vyberte požadované tituly, vyplňte základní osobní údaje a odešlete objednávku. Obratem Vám budou vygenerovány údaje pro bezhotovostní platbu, kterou provedete Vám obvyklým způsobem.

Přejít na výběr předplatných

Na Slovensku

Sjednání předplatného na Slovensko je možné pouze přes agenturu Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. (sjednání přes web ani poštovní složenkou nebude akceptováno). Kontaktujte prosím:

Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. oddelenie inej formy predaja
P. O. Box 183
Vajnorská 137 830 00 Bratislava 3
tel.: 00421 244 458 821, 16

bezplatná linka: 0800 188 826
f­ax/zázn.: 00421 244 45 88 19
e-mail: predplatne@abom­pkapa.sk
www.mediakapa.sk (predplatiteĺské a mailingové služby – ponúka titulov)

V případě nejasností – telefonicky

Zavolejte do redakce Lenku Blechovou na tel. 604 763 835 nebo mailujte na predplatne@vpress.cz

Právě v prodeji

CO SE DĚJE NA FACEBOOKU

17 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

O finálovém závodě letošního cyklokrosového poháru jsme vás informovali již dříve, zde přidáváme ještě pár pohyblivých obrázků...

CYKLOŠVEC
Velká cena města Kolína v cyklokrosu 1. David Van der Poel, 2. Diether Sweeck /oba na Stevens Bikes/, 3. Tomáš Paprstka, 5. Jan Nesvadba, 7. Emil Hekele /Stevens Bikes CZ - Emilio sport/
Ženy: 1. Nikola Nosková na Stevens
... VíceMéně

CYKLOŠVEC

22 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

Nastává doba bikesharingová. A s ní rostoucí počet bikeidiotů. Ano, ta kola jsou fakt těžká a ten schod byl fakt vysoký...

Cycling Porn
He had it coming.

Cyclorise
... VíceMéně

Cycling Porn

 

Comment on Facebook

Působí to na mě dojmem, že to snad takle chtěl... ? Protože nevim co by dělal, kdyby to nedej bože odjel. Na koupání totiž moc oblečenej není. 😀

Vsimli jste si ze to sharingove kolo se ani neponicilo a nic se s nim nestalo? 😀 Husty. 😀

Já vím člověk se nemá smát cizímu neštěstí, ale někdy se to prostě nedá vydržet😀

rozhodně mu ale nechyběla odvaha 🙂

ani nešlo o váhu jako o to, že se odrazil pozdě.

A helma mu sjela pri "nadzvednuti"..

To je tak kdyz přeskočíš fazy, kdy se ucis padat.

A co nejakej pud sebezachovy?ruce pred sebe ne??☺☺☺☺

Školácká chybka🙄

...a ta technika sjezdu fakt špatná 😀

Ale kolo, držák!! 😂

Alex Dichtl

Pavlo Duro uuuu

+ View more comments

23 hodinami

Časopis VELO & iVelo.cz

A co si letos udělat hlad na kapra pořádnou slunovratovou vyjížďkou?

BJKZL Slunovrat Ride Volume IXProsinec 23, 2017, 5:00amBajkazylTentokrat je nutny jit rovnou k veci.
Dalsi slunovratova jizda po konci sveta.
Tunely, parky, mosty, nabrezi, centrum i blizka periferie.
Praha jak ji moc neznas v hodine, kdy zpravidla nejses venku.
Sejdeme se jako obvykle na schodech u Rudolfina,
tentokrat dva dny po nejdelsi noci v roce.
Sobota 23.12.
5,30 (rano)

Vychod slunce je hlasen na 7:59, casu mame tak akorat.
Pravidla jako obvykle - kazdej za sebe a vzdycky spolu.

START: RUDOLFINUM
CIL: ZIZKOV
Kampa, Petrin, Prikopy, Staromak, Karluv most,
Stromovka, Letna, Blanka, Troja, Karlin...
Trasa bude upresnena tady nebo na miste..
V cili BK_JS - azyl se vsim vsudy.
... VíceMéně

BJKZL Slunovrat Ride Volume IX
Load more