iVelo.cz Domácí servis kol Výměna vidlice ahead

Výměna vidlice ahead

Montáž aheadové přední vidlice se na první pohled zdá naprosto jednoduchou záležitostí, ale opomenutí jakéhokoliv detailu může přinést zásadní problém při následném provozu. Víc než jindy platí pravidlo o dvojím měření před řezáním, protože není horší představy než nenávratně zkrácený krk u nové vidlice za několik tisíc.

Poklepáváním demontujeme spodní misku 1. Rozhodně není pravidlem, že s novou vidlicí přijde i nové hlavové složení. Pokud se snažíme demontovat stávající spodní misku ze staré vidlice, postupujeme opatrně. Vidlici opřeme o pevnou podložku a misku poklepáváme po obvodu menšími údery. Jedna velká rána na stejné místo na životnosti nepřidá.

POZOR! Při seřizování se vyhněte přetažení hlavového složení, protože hrozí neopravitelné poškození dráhy pro ložiska, které zhorší ovladatelnost kola.

Očistíme dosedací plochy 2. Před instalací spodní misky hlavového složení na novou vidlici nejprve očistíme dosedací plochy a namažeme je trochou vazelíny. Pro narážení je nejlepší použít narážecí trubku, poslouží ale také miska ze starého hlavového složení a svěrák. Ty rozloží tlak úderů a minimalizují riziko prasknutí misky. Pokud nezbude, než pracovat bez těchto pomůcek, je třeba postupovat velice opatrně a naklepávat misku postupně po obvodu menšími údery.

Přebytečnou část krku vidlice odřízneme 3. Před samotnou montáží musíme dobře zvážit budoucí délku krku vidlice – je nutné počítat nejen s délkou hlavové trubky a hlavovým složením, ale připočítat i počet potřebných vymezovacích podložek a výšku představce. U ahead systémů se přebytečná část krku vidlice odřízne, takže špatné měření rovná se nenávratný problém. Nejlepší radou je v tomto případě sestavit celý mechanizmus hlavy nanečisto, naměřit a vyznačit malou rysku.

Poté vidlici opět demontujeme 4. Poté vidlici opět demontujeme. Odpočítáním několika milimetrů pod rysku docílíme prostor pro budoucí seřizování – navíc některé záslepky hlavového složení přesně kopírují vnitřní průměr představce, takže zkrácení krku pod jeho úroveň (cca o 3 mm) je nutné. Podle představce pak naznačíme linku po obvodu krku – tedy důležitá příprava pro optimální řez.

Řez by měl být co nejrovnější 5. Při řezání postupujeme velice opatrně, soustředíme se, aby řez byl rovný. Křivé uříznutí sice nemusí, ale může značit problém – může se zhoršit kvalita upnutí představce. Pozor – pokud se budete snažit nepřesný řez zarovnat, ohlídejte si minimální potřebnou délku krku. Z touhy po dokonalosti se může stát, že zkrátíte příliš.

Otřepy po řezu odstraníme pilníkem 6. Hrany řezu začistíme pilníkem z vnější i vnitřní strany trubky. Tím se usnadní montáž „ježka“ i představce a také eliminuje riziko zbytečného poranění při manipulaci s vidlicí.

Krk vidlice potřebe slabou vrstvou vazelíny 7. Před montáží vidlice do rámu je vhodné nakonzervovat její krk tenkou vrstvou vazelíny.

Správné umistění ježka do vidlice 8. Důležité je i správné umístění „ježka“ do vidlice. S jeho pomocí se seřizuje optimální chod hlavového složení. Nejlepší je použít speciální narážecí přípravek pro montáž, v domácích podmínkách si můžeme vystačit s obyčejným šroubem namontovaným do závitu v ježku, nebo s úzkou trubičkou. Musíme postupovat opatrně, naražení nakřivo znesnadní seřizování vůle hlavového složení i správné umístění záslepky.

Zkompletujeme hlavové složení 9. Nezbývá než zkompletovat hlavové složení, doplnit vymezovací kroužky a nasadit představec. Horní seřizovací záslepku jemně dotáhneme a můžeme začít se seřizováním. O postupu jsme psali ve Velu 7-8/02.

Připravil: André Vebr
Foto: Velo

Komentáře k „Výměna vidlice ahead“

 • Kubiik Kubiik
  10.08.2011 10:50 | trvalý odkaz

  Zdravím, chci se zeptat jestli délku krky můžu vzít stejnou jako na starý vidlici. .. Měli by to být stejné ne ? díky :)

  • Císi Císi
   11.08.2011 18:35 | trvalý odkaz

   Jaký je problém si to změřit? Stačí u té práce trochu přemýšlet..

 • Martin Martin
  12.08.2011 10:04 | trvalý odkaz

  Dobrý den, lze přestavět závitové hlavové složení na AHEAD ? ?

  • TOM TOM
   26.08.2011 22:19 | trvalý odkaz

   Ano je to možné, ovšem nedoporučuju to. Je nutné si uvědomit, že závitová vidlice je na svém konci oslabena ( závitem) a právě o tuto část se budou opírat šrouby představce. Je zde velké riziko destrukce či možného povolení celého kompletu, následky mohou být naprosto fatální... Další věc je otázka zdali je průměr závitové vidlice totožný s vnitřním na představci ahead, mám pocit ,že býval o něco menší ...

 • Michal Michal
  20.03.2012 19:03 | trvalý odkaz

  Dobry den ,chtel jsem se zeptat,chci si poridit novou vidlici,ale nevim jak ji dostanu na predni naboj,protoze moje stara vidlice ma klasicky vyrez a na naboji mam rychlo upinak a ta nova ma pevnou osu bud 15mm nebo 20mm ,budu muset vymenit i predni naboj?dekuji za radu

 • Juro Juro
  21.03.2012 23:24 | trvalý odkaz

  Nazdra, chcem sa spytat.. Kupil som novy ram a v predstavci mam od vrchu medzeru medzi koncom sloupku a vrchom cca 1 cm, vy tu pisete ze by to mali byt 3mm, myslite ze by to mohlo byt nebespecne?? je to cca po vrch horneho srobu.

  diki

 • Wrecko Wrecko
  31.05.2012 09:26 | trvalý odkaz

  Zdarec lidi, chtěl jsem se zeptat jak se dá sundat vidlice z rámu ? nikdy jsem to nedělal tak nevím jak na to dík:)

 • buro28 buro28
  27.08.2012 19:11 | trvalý odkaz

  dobrý den, keď mám starú vidle so zdvihom 80mm je možné namontovať na bike vidlu o zdvihu 100 mm bez zmeny geometrie alebo nejakých iných problémov.. ?

 • Standa Standa
  11.09.2012 15:28 | trvalý odkaz

  Dobrý den,
  chci se zeptat, při montáži nové vidlice musím vždy použít nového ježka, nebo stačí ten ze staré vidlice?

  Děkuji za odpověď.

  • petr stuka petr stuka
   11.09.2012 20:10 | trvalý odkaz

   Vzhledem k faktu, že většina krků se zužuje směrem ke korunce, nebude vytažený ježek v nové držet. Rovnání ježka je riskantní a jeho následné znovupoužití pochybné. Vždyť stojí pár korun, to už se do rozpočtu nové vidlice snad schová, což?

 • Milan Milan
  03.04.2014 21:06 | trvalý odkaz

  Můžu se zeptat, jaký má vliv ježek na hlavové složení resp. jeho špatné nasazení? vždyt do ježka jen šroubuju krytku na představci... děkuju

  • michal H michal H
   05.04.2014 10:34 | trvalý odkaz

   jakmile není ježek dobře a rovně hrozí, že se bude pod zátěží vysouvat a taky nebude správně dosedlá zátka..

Nový komentář: