Správné uložení obsahu podsedlové brašny

14.10.2022
Cyklisté mnohdy nepřisuzují správnému uložení náhradních věcí a nářadí v brašnách pod sedlem velkou pozornost. Ale nejde jen o lomoz, kterým o sobě hlavně bikeři dávají při jízdě vědět. V případě defektu pak nemusí být některé převážené věci použitelné, zejména duše, takže je to stejné, jako kdybyste je s sebou ani nevezli. I zdánlivá drobnost, jakou je sbalení podsedlové brašny, má v této rubrice své místo. A zvláště v období vánoc, vždyť podobné drobnosti bývají častými náměty na dárky.

Zvolte správný typ brašny

1. Typ podsedlové brašny volíme podle obsahu, který v ní budeme převážet. Je zbytečné mít na silničním kole brašnu velikosti batohu, ve které se zmítá pár drobných věcí. Pokud ale vyrážíme třeba na několikadenní výlet, větší brašna přijde vhod. Podstatou správného uložení věcí je dosažení kompaktnosti obsahu a  zabránění jeho volnému pohybu. Žádný model není 100% nepromokavý, takže se také snažíme o maximální ochranu před vlhkem.

Připravte si nářadí do brašny

2. Připravíme si náhradní duši, multiklíč, montpáky (pokud nejsou součástí klíče), sadu lepení. Pro delší jízdy můžeme použít duše dvě, popřípadě vložíme i malou olejničku, drobné mince, doklady apod.

Lehké modely znamenají snížení celkové hmotnosti

3. Při výběru náhradní duše se nabízí volba z ultralehkých modelů, které zaberou až o polovinu méně místa oproti standardním provedením. Duši používáme raději novou, nelepenou a hlavně překontrolovanou.

Vytlačte vzduch z duše a pečlivě duši sbalte

4. Z duše vytlačíme pokud možno všechen vzduch, tím uspoříme hodně místa. Při jejím balení se snažíme dosáhnout co nejmenšího tvaru. Plastovou čepičku nevyhazujeme, naopak, pevně dotáhneme, aby hrot ventilku neprodřel stěnu duše. Takto sbalenou duši je dobré ještě vložit do malého igelitového sáčku (nebo staré tenké ponožky) a stáhnout gumičkou.

Lepení zabalíme

5. Lepení vložíme také do malého igelitového sáčku (nebo malé plastové krabičky, pokud je v brašničce více místa), stejně tak nářadí, které je náchylné ke korozi. Je však nutné čas od času pytlík i obsah nechat vyschnout. Pro obojí se jako dobré jeví umístění na bocích složené duše a stažení celku dohromady.

Brašnu připevníme pod sedlo

6. Vše poskládáme do brašničky, zapneme ji a pevně připevníme pod sedlo. Výsledkem by měl být kompaktní tvar, kdy výbava je na svém místě a chráněna před otřesy. Pokud brašna sedí přímo na ližinách sedla, bude dobré, aby navrch jejího obsahu byla uložena duše. To opět předejde nepříjemným zvukům.

Tip: I v případě, že se vám daří jezdit bez defektů, kontrolujte obsah brašny raději několikrát za sezonu. Často se totiž stane, že lepidlo vyschne, dojde k poškození záplat a nebo náhradní duše, která je sbalená v brašně již delší dobu, zpuchří. Také proto se vyplatí po jízdě v dešti a v nepříznivých podmínkách nechat brašnu vyschnout.

Místo brašny možnost použít cyklistickou láhev

7. Kdo nerad vozí brašnu pod sedlem, může tuto výbavu vložit do staré cyklistické lahve s uřízlým hrdlem, které následně poslouží jako víko.

Připravil: André Vebr Foto: Velo

oblast dotazu

1 komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

  1. Uni (Chcikecat@***) napsal:

    Je nějak důležité užít explicitně JFK jmenovanou starou pokožku? Nová tak dobře neposlouží? 🤔🤨😆

Menu