Údržba řetězu, pastorků a převodníků

14.12.2022
K často opomíjené a hlavně nesprávně prováděné činnosti při očistě kola patří postup údržby řetězu. Bohužel poměrně často se lze setkat s přemazaným ústrojím plným mastné „brusné“ směsi z oleje a prachu na jedné straně, nebo naopak se zrezlým a pískajícím řetězem na straně druhé. Snad každý ví, že řetěz patří k nejnamáhanějším a ne zrovna levným součástkám na kole. Zvýšenou pozorností tak můžeme výrazně zlepšit průběh řazení, ztišit a zlehčit chod řetězu, a především zvýšit jeho životnost. K tomu budeme potřebovat pračku řetězu, misku, štětec (kartáček), hadr, čistidlo (speciální na cyklistické řetězy) a mazivo. Moderní maziva, aby naplno odvedla svou práci, potřebují zachování požadovaného postupu při aplikaci.

Aplikujeme čistidlo na řetěz

1. Mytí řetězu na kole Pokud není řetěz vybaven rychlospojkou a nechceme ho pomocí nýtovače neustále rozpojovat, musíme se spokojit s jeho očistou na kole. Tu velice usnadní pračka řetězu. Ještě před jejím naplněním aplikujeme trochu čistidla na řetěz, převodníky a pastorky (štětcem, rozprašovačem) a necháme několik minut působit. Čistidlo se tak lépe dostane do špatně přístupných míst a naruší vrstvy dlouhodobějších nečistot.

Pomocí pračky na řetěz ho vyčistíme

2. Po naplnění čistidlem nasadíme pračku podle návodu výrobce na řetěz a uzavřeme. Poté pomalu otáčíme klikami, dokud nebude řetěz zbaven nečistot.

Štětcem důkladně očistíme převodníky

3. Štětcem nebo kartáčkem důkladně očistíme převodníky a pastorky, poté vše důkladně opláchneme vodou, nejlépe teplou.

Tip: Po umytí řetězu je ideální čas zkontrolovat míru jeho opotřebení pomocí měrky nebo posuvného měřítka (šupléry). Viz Velo č. 5/2003.

Vyčistíme také kladky přehazovačky

4. Nikdy nezapomínáme ani na kladky přehazovačky, na kterých se snadno usazuje směs oleje s prachem, zvláště pak na jejich zadní části.

Pomocí speciálního kartáče odstraňte nejodolnější nečistoty

5. V případě, že nečistoty stále ulpívají na převodnících či pastorcích, použijeme k jejich odstranění speciální kartáč. Pomoci si ovšem také můžeme např. starým kartáčkem na zuby. Po umytí otřeme řetěz, převodníky a pastorky suchým hadrem a necháme vyschnout.

Řetěz rozpojíme a začneme čistit

6. Mytí řetězu po jeho demontáži Řetěz demontujeme pomocí rychlospojky (nebo roznýtováním) a vložíme do připravené misky s čistidlem. Opět je lepší chvíli počkat, než začne čistidlo působit. Poté štětcem nebo kartáčkem důkladně vyčistíme jednotlivé články řetězu (a také převodníky a pastorky) a opláchneme teplou vodou.

Pozor: Čas od času zkontrolujte dotažení šroubů převodníků, občas mají tendenci povolovat se (především u nových klik). Imbusové šrouby dotahujeme v pořadí „křížem“, tedy vždy pokračujeme protilehlým k právě dotaženému. Pokud se šroub protáčí, je zapotřebí použít speciální klíč. Interval čištění a mazání nelze přesně určit, záleží na provozních podmínkách a použití maziva. Může se jednat o 50 – 200 km.

Po vyschnutí řetěz opět namažeme

7. Mazání Mazání řetězu provádíme zásadně po jeho důkladném vyschnutí a řídíme se pravidlem, že méně je někdy více. Moderní maziva jsou často určena pro různé provozní podmínky. Pro silniční kola používáme spíše maziva do méně náročného prostředí, naopak pro kola horská jsou vhodná ta s označením extrém (pokud zrovna nepanuje dlouhodobé sucho). Při mazání aplikujeme olej především do jednotlivých čepů řetězu. K tomu dobře poslouží olejnička s kapátkem. Práce se sprejem sice není tak zdlouhavá, ale hrozí potřísnění okolních komponentů (rám, ráfek) a tedy současně olejem zbytečně plýtváme. Navíc se část oleje dostane tam, kde ho uvítáme spíš v menším množství (z vnitřních částí článků nejde přebytečné množství setřít).

Po zaschnutí maziva řetěz otřehe suchým hadrem

8. Po částečném zaschnutí maziva řetěz otřeme suchým a čistým hadrem. Prakticky každý výrobce popisuje na obalu správný postup, který se vyplatí dodržovat. Například u emulzí na voskové bázi se tento proces minimálně ještě jednou opakuje. Následuje montáž řetězu na kolo.

Tip: Mějte na paměti, že neustálé roznýtovávání řetězu (pokud není vybaven rychlospojkou) výrazně zvyšuje riziko jeho rozpojení za jízdy a také snižuje jeho životnost.

Připravil: André Vebr Foto: Velo

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu