iVelo.cz Domácí servis kol Seřízení přehazovačky

Seřízení přehazovačky

Seřizování řazení provází cyklisty snad na každém kroku, není výjimkou ani jeho úprava během vyjížďky. Mimo dobrý pocit z toho, že vše funguje jak má, předejde správně nastavený řadící systém poškození materiálu při přeskakování řetězu, pomůže naplno využít životnosti komponentů, jichž se řazení týká. Do časové posloupnosti jednotlivých kroků správného seřízení se dá kdykoliv vstoupit (například při pouhém doladění lanka). Stejně tak z něj lze vypozorovat některou z možných příčin špatné funkčnosti řazení. První dějství dvoudílné inscenace patří přehazovačce.

1. Každému seřízení čehokoliv na kole (přehazovačku nevyjímaje) by mělo prvotně předcházet vyčistění a promazání pohyblivých částí - tedy lanek v bovdenech a čepů přehazovačky.

2. Pro přesný chod řazení je velmi důležité správné nastavení spodního dorazu přehazovačky. Pomocí stavěcího šroubu je potřeba vyladit jej tak, aby řetěz neměl tendenci nabíhat pod nebo nad nejmenší pastorek. Ramínko přehazovačky by mělo být v pomyslné rovině s ním. Ideální je provádět seřízení bez lanka.

3. Uchycení lanka do přehazovačky předchází povolení stavěcích šroubů na řazení i na přehazovačce tak, aby bylo možné pomocí nich dále seřizovat chod řazení. Pozor - šrouby nepovolujte úplně! Často se podaří lanko napnout příliš, měly by tedy umožnit manipulaci jak pro dotažení, tak i povolení lanka. Zkuste přibližně čtvrtinu kroku šroubu pro povolení a tři čtvrtiny pro dotahování.

4. Teprve poté dojde na instalaci lanka.

5. Následuje nastavení horního dorazu přehazovačky tak, aby při řazení řetěz nepadal za největší pastorek, nebo naopak přehazovačka byla schopna řetěz na největší pastorek přehodit - zatím přibližně.

6. Nyní nastává okamžik doladění správné hodnoty napnutí lanka pro dosažení přesných poloh při řazení. K tomuto účelu slouží stavěcí šrouby - na páčkách či otočné rukojeti řazení a na přehazovačce. V dílně využijte spíše šroubu na přehazovačce (pokud je jím vybavena), šroub na řazení ponechte pro případné ladění řazení při jízdě.

7. Jestliže musíte šroub téměř vytočit, abyste dosáhli správného napětí lanka, vraťte se o pár kroků zpět. Povolte šroub upevňující lanko k přehazovačce, lanko znovu napněte a dotáhněte šroubem. Jinak vám nezbude příliš prostoru pro případné doladění řazení během jízdy a podobně, nebo se budete v krátké době (po drobném protažení délky lanka) muset k dílenskému seřizování přehazovačky opět vrátit. Při nadměrném vytočení šroubu hrozí i jeho vylomení.

8. Pokud přehazovačka nepřehazuje dobře směrem vzhůru na větší pastorky, je potřeba lanko dotáhnout, je příliš povolené. To znamená vytáčet šroub ze závitu - otáčet proti směru hodinových ručiček. Inverzní řazení - opačný postup.

9. V opačném případě, kdy přehazovačka dobře řadí nahoru, ale na menší pastorky se řetězu nechce, musí následovat povolení lanka. Tedy zašroubování stavěcího šroubu do závitu - po směru hodinových ručiček. Inverzní řazení - opačný postup.

10. Pokud se vám chod řazení zdá příliš líný, přehazovačka řadí pomalu a ztuha, může být příčina i jinde než v zanesených nebo nepromazaných bovdenech. Pokud je zvolena špatná délka bovdenu, může dojít k jeho zalomení. Nejčastěji v návarce na rámu, kde je také nejhůře patrné. Sníženou průchodnost bovdenu odstraní buď jeho zkrácení, nebo výměna.

11. Pokud se nedaří přehazovačku optimálně doladit, nezbývá, než navštívit odborný servis. Častým důvodem totiž bývá ohnutá patka přehazovačky (často nepatrně). Okem ji mnohdy těžko odhalíte, k její nápravě (a kontrole) je zapotřebí speciální nářadí.

12. Hadr do ruky, sevřít lanko mezi návarky a silou natáhnout. Hadr předejde ohnutí lanka. A smysl „násilí“? Takové natažení lanka rovná se ujetí několika kilometrů. Pokud byl někde prostor pro to, aby si lanko optimálně „sedlo“, tento postup jej odhalí. A vy snížíte riziko nemilého donastavování řazení v terénu.

Připravil: Rudolf Hronza
Foto: Velo

Komentáře k „Seřízení přehazovačky“

 • mirisko mirisko
  30.03.2012 20:38 | trvalý odkaz

  Celkom dobry postup...ale na prehadzovacke je este jeden stelovaci prvok- srobik...to ste vobec nespomenuli, a nie je mi celkom jasny jeho vyznam...
  Skusite to doplnit?

 • Alex Alex
  03.05.2012 10:38 | trvalý odkaz

  Taky by me to zajimalo ale predpokladam ze to vymezuje hranice, aby se napr. nedostala do dratu.

 • Eda Eda
  03.05.2012 13:01 | trvalý odkaz

  Pokud máte nastaveny oba dorazy (bod 2. a 5.) je vymezen pracovní prostor přehazovačky. Ten třetí šroubek u horního čepu slouží k vymezení dorazu u tohoto čepu. Seřizuje se jím vzdálenost kladek od pastorků.

  • Slávek Slávek
   05.07.2012 21:29 | trvalý odkaz

   Napsal jsi to jednoduše a úplně přesně, není ktomu třeba nic dodat.

 • mirisko mirisko
  08.05.2012 22:30 | trvalý odkaz

  A aka ma byt ta vzdialenost pastorkov o kladky? cim blizsie tym lepsie?
  ci ako to je?

 • Honza Honza
  26.05.2012 23:21 | trvalý odkaz

  Vzdálenost pstorků od kladky. Znamená to aby kladka přehazovačky nebyla natlačena na největší pastorek kazety.

 • ALEx ALEx
  07.07.2012 21:56 | trvalý odkaz

  chtěl bych se zeptat co mám dělat s tím když se řetěz tře o přesmykač když mám přehazovačku nastavenou na 4 a víš

  • won won
   09.08.2012 21:27 | trvalý odkaz

   Zapojit mozek a když to nepomůže, tak řešení je: přehoď na menší převodník (to jsou ta ozubená kolečka u šlapátek).

 • Jirka Jirka
  23.08.2013 10:36 | trvalý odkaz

  Rád bych se podělil o jednu nepříjemnou zkušenost. Při výměně bowdenu a lanka přehazovačky jsem byl (asi dost nevhodně) zvědav na konstrukci šroubků pro seřizování délky bowdenu, proto jsem jeden (na řidítkách) zcela vyšrouboval nevědouc o pružince uvnitř. Při úplném vytočení šroub díky této pružince krásně "vystřelí". Pokud máte štěstí všechny 3 díly (pružina, šroub, pouzdro) najdete. Jinak je průšvih a máte co shánět. Tedy při úplném vyšroubování pozor, opatrně šroub přidržovat!

 • Habásko Habásko
  06.04.2014 00:36 | trvalý odkaz

  CHtěl bych ještě napsat takovou maličkost pro úplné laiky, jak si přesně seřídit indeksované řazení. Pokud jste měnily bovdeny a lanko, potom seřizovací šroubek na měniči na řidítkách úplně zašroubujte a povolte zpět asi o1,5 otáčky. Seřizovací šroubek na přehazovačce( ten do kterého se zasune bovden) zašroubujte na doraz a potom povolte o dvě otáčky. Potom nasuňte lanko, mírně napněte a dotáhněte.Řetěz je přitom na nejmenším převodníku ( to jsou ty ozubené kola u šlapek) a nejmenším pastorku ( to jsou ty ozubené kola na zadním kole).Než to lanko utáhnete, podívejte se, jestly máte na měniči na řidítkách nastavenou páčku na najmenší kolečko! Teď už to bude hračka. Přehoďte páčkou na řidítkách na větší kolečko o jeden stupeň. A teď pomalu vyšroubováváte štelovací šroubek na přehazovačce. ( ten do kterého vede bovden) a pomalu točite pedálama. Točíte tak dlouho, až se řetěz přehodí na druhé největší kolečko. Točte ještě dál, až řetěz začne zachytávat za třetí kolečko. Teď šroubek o kousek zašroubujte zpět až uslyšíte hladký chod přehazovačky. při celé této činnosti pořád točíme pedálama. Vyzkoušíme přehodit na všechny pastorky nahoru, potom dolů. Když tak ještě jemně doladíme. Mělo by to perfektně fungovat. Snad jsem někomu poradil s tou přehazovačkou.

  • Jiris Jiris
   08.05.2014 08:22 | trvalý odkaz

   Habásko, super!
   Už jsem to někde četl, ale teď jsem si to díky Vám oživil! Funguje to perfektně!!!

 • Jirka Jirka
  09.05.2014 20:30 | trvalý odkaz

  Habásko dobrý, ale ta čeština :-)))
  indeksované = indexované, ozubené kola = ozubená kola (2x), jestly = jestli, točite = točíte.

Nový komentář: