Úvod » Články k časopisu » Ze střechy do sklepa

Ze střechy do sklepa

NENÍ TŘEBA MNOHO PŘEDSTAVIVOSTI, ABY POHLED NA HORSKÉ ŠTÍTY JEDNOMU EVOKOVAL STŘECHU A DŮLNÍ ŠACHTA SKLEP. JE NAOPAK NUTNÁ POŘÁDNÁ PORCE FANTAZIE, ABY NĚKOHO NAPADLO UMÍSTIT DO TĚCHTO KULIS SJEZDOVÝ ZÁVOD. DVĚ VELMI ORIGINÁLNÍ AKCE SE ODEHRÁLY V RŮZNÝCH KOUTECH PLANETY KRÁTCE PO SOBĚ.

Urge Nepal a Solny Downhill

Fenomenální francouzský sjezdař Fabien Barrel stojí za podnikem pojmenovaným Urge Nepal. Název napovídá místo, které samo o sobě není tolik zajímavé jako pojetí závodu. Jezdci musí sebe a své stroje sami dopravit na start, přičemž plánováno bylo jeho umístění ve výšce 5100 m n. m., ale počasí dovolilo dosáhnout „jen" 4350 m. Pouze s jídlem a dalšími potřebnými věcmi pomohli šerpové. Závodníci dupou nahoru po stezkách, jimiž za dva dny poletí dolů. Mohou si tak tedy i nastudovat trasu. Akce má ještě humanitární podtext. Urge Nepal, závod konaný letos v únoru, byl již druhým ročníkem, loni tvořila kulisy Keňa, odtud název Urge Kenya. Stejně jako v roce 2009 i letos startovala pouze hrstka zvaných jezdců, o to zvučnější byla jejich jména.

Na zcela jiném místě (Polsko) ve zcela jiný čas (začátek dubna) a ve zcela jiných kulisách (důlní šachty) proběhl závod Solny Downhill. Pořadatelé neuvádějí, v jaké nadmořské výšce se odehrál, ale to je úplně jedno. Podstatnější je, že se startovalo na povrchu zemském a trasa dlouhá 950 m poté vedla solnými doly blíže nitru planety – cíl byl 250 metrů pod povrchem zemským! Jelo se na dvou trasách, na nichž byly vystavěny umělé překážky, přes omezení výškou chodeb nechyběly skoky, tma dala vyniknout světelným efektům. Atmosféra takřka pekelná.

Rudolf Hronza
Foto: archiv Urge Kenya a Ondra Kinkor