MTB tréninkový seriál: Příklad nade vše

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2010-11-25T14:02:47 --><p style="text-align: justify;"><b>Konec roku jako klíč otevírá bránu do nové sezony. Spolu s jeho zasunutím do zámku přinášíme nově pojatý tréninkový seriál. Jeho základem je konkrétní příklad, cyklista, na němž budeme demonstrovat tréninkové zaměření v daném měsíci - podrobili jsme jej laboratorním vyšetřením a na jejich základě jej přesně a veřejně povedeme tak, abyste podle něj mohli trénovat i vy.</b></p>

Aby byl modelový cyklista co nejblíže většině z nás, vybrali jsme takového, který má zaměstnání a rodinu, musí se tedy poprat i s časovými limity, nemůže kolu věnovat tolik času, kolik by chtěl. Jeho malé specifikum spočívá v tom, že před několika lety aktivně závodil, poté musel kolo zcela odložit, aby se k němu nyní opět vrátil a znovu začal měřit své síly s ostatními. To ale nikterak nebrání trénovat podle uvedených rad odborníka ani těm, kdo podobnou závodní minulost neabsolvovali. Dodejme, že nejde o jezdce toužícího po velkých vítězstvích, ale především po dobré fyzické kondici a s ní souvisejícími dobrými výsledky v několika lokálních MTB maratonech v průběhu roku.

Tréninkový seriál

Seznamte se
David Holec je typickým představitelem jedné skupiny cyklistů, v mládí hodně jezdil na kole, trénoval a byl veden v oddíle, závodil až do 23 let. Potom musel dát přednost budování kariéry a rodině. S kolem se na nějaký čas rozloučil úplně, jenže v loňské zimě si uvědomil, že jeho hmotnost se stabilně drží na trojciferném čísle.

Jeho prvotní motivací pro pohyb tak bylo snížení nadváhy. Bylo mu jasné, že se musí omezit v jídle a začít se více pohybovat, a tak začal s pravidelným během. Jenže to mu nevydrželo moc dlouho, protože nadváha a nepřipravenost organizmu zapříčinila problémy s klouby a úpony. Tady se ukázalo, že kolo je pro takovýto případ šetrnější než atletický běh. Nastal návrat ke sportu z mládí.

David si pořídil horské kolo a začal se pravidelně vozit, což postupně přešlo v pravidelný trénink. A protože měl závodnické kořeny, padla otázka, zda si někde trochu nezazávodit, ovšem to nebyl motivační impuls. Tím zůstávalo snížení tělesné hmotnosti.

David Holec
35 let

David Holec

Na kole začal závodit v 11 letech, pravidelně absolvoval silniční závody. S aktivní cyklistikou skončil v roce 1998 v mužské kategorii. Během kariéry najížděl ročně až 20 000 km. Od roku 1998 až do letošního ledna se sportu věnoval velmi málo, jeho hmotnost vylétla až na 103,5 kg (měří 186 cm). To byl impulz znovu začít. Nyní váží 79 kg! Kolo jej opět chytlo natolik, že se zúčastnil několika závodů a na příští sezonu se chce co nejlépe připravit. Jak se mu to povede, můžete sledovat v našem novém seriálu.

To se mu letos opravdu povedlo, před necelým rokem měl váhu 103,5 kg, při vyšetření v laboratoři mu bylo naměřeno 83 kg, aktuální hmotnost je 79 kg. A protože jej kolo opět vzalo za srdce, chce se v dalším roce posunout dál, pravidelně trénovat a občas i závodit v regionálních bikových závodech. Jeho cílem je pravidelnost v tréninku, zlepšení kondice a výkonnosti na slušné amatérské úrovni.

Poté, co si pořídil horské kolo, tak si i několikrát zajel místní závod a k horáku přibylo i silniční kolo – zimák. Takže má možnosti tréninku v terénu i na silnici a nyní s nižší hmotností mu už nevadí ani běh. K tomu může přidat plavání ať regenerační, nebo i v základní vytrvalosti.

Laboratoř hodnotí
Jako výchozí bod pro naši spolupráci bereme zátěžový test, kterým prošel v Praze v laboratoři Jiřího Novotného. Výsledky jsou následující. David má z dlouhodobého hlediska předpoklady k růstu výkonnosti. Tomu přispívají například hodnoty plicních funkcí. Protože v mládí pravidelně trénoval, zůstaly mu plicní parametry v nadprůměrné hodnotě, konkrétně má hodnotu 115 % srovnatelné populace.

Letos se zaměřil na snížení hmotnosti, to se mu výrazně povedlo, přesto mu zůstává rezerva nějakých šest kilogramů, ale to by neměl být problém snížit především v základním aerobním tréninku.

Trochu hůře je na tom s momentální výkonností, ale parametry odpovídají více než desetileté pauze ve sportovní přípravě. Je mu 35 let, přesto lze ještě mnohé vylepšit.

Základní aerobní vytrvalost je průměrná a lze ji také zlepšit, právě zimní a jarní období je pro to nejvhodnější. A právě tímto směrem se tréninkově zaměříme v několika nadcházejících měsících. Stejné je to i s anaerobními parametry, které budou pro kratší bikové závody důležité, ale na jejich zlepšování máme ještě dost času. Sem budou směřovat tréninky především před a na začátku závodní sezony.

Časové možnosti nejsou nepřekonatelná překážka
Protože má David sezonní zaměstnání a bohužel méně času v létě, kdy se lépe jezdí na kole, objemový důraz zaměříme na zimní měsíce. To je z hlediska metodického výhodnější varianta především pro zlepšování aerobní vytrvalosti, ale hůře se naplňuje v českých klimatických podmínkách – prověří tedy odhodlání a motivaci našeho svěřence.

V závodní sezoně bude trénink omezen především regeneračními možnostmi, o něco méně pak časem nutným pro trénink. Ten totiž nemusí být objemově nijak náročný, pokud si David vybuduje dobré aerobní základy přes zimu.

Libor Matějka

Tolik ochutnávka z nového tréninkového seriálu.
V tištěném Velu najdete podrobný rozpis tréninku na prosinec a komentář k němu.

Menu