Nejčastější chyby při výběru elektrokola

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2016-04-05T14:34:07 --><p>Jedním z nejhorších zážitků zákazníka je koupit si nevhodné nebo méně kvalitní elektrokolo, pak proklínat každý ujetý kilometr a nakonec si muset pořídit elektrokolo další - lepší a při troše štěstí již „to pravé". To ale platí skoro u všeho, co kupujeme nové a nemáme s tím velkou zkušenost. Zaměřme se na proces<br />výběru vhodného elektrokola trochu jinak, z druhého konce. Zkusíme upozornit na nejčastější chyby, kterých se zákazníci při výběru nového elektrokola dopouštějí, a zástupce mělnické prodejny Akumo poradí, jak se jim vyvarovat.<br /></p>

Nepřipravenost zákazníka
Základem správné volby je si ujasnit, co od kola vlastně očekáváme, jak často a v jakém terénu jej chceme používat a také kolik za něj chceme utratit peněz. Jinak samozřejmě při výběru uvažuje příležitostný cyklista, jenž se nejčastěji rozhoduje mezi základními kategoriemi kol, a jiné požadavky má jezdec, který si chce s novým elektrokolem posunout své možnosti o krok dál a hledá stroj s konkrétním zaměřením. Než se vydáte k prodejci a začnete koukat po konkrétním elektrokole, je dobré, abyste si uměli odpovědět na několik základních otázek, které jsou při jeho výběru zásadní:

■ Kdo bude na elektrokole jezdit?
■ Kde budete na elektrokole jezdit?
■ Kolik kilometrů ročně najedete?
■ Jaký očekáváte dojezd?
■ Kolik chcete do kola investovat?
■ Mezi „otázky" patří také porada s odborníkem. Ten by vám měl pomoci v otázkách složitějších. Většinou se jedná o typ motoru, umístění baterie, úroveň mechanické výbavy, doporučení nejvhodnějšího modelu atd.

CHYBA č. 1: Největší chybou tedy je tyto otázky si vůbec nepoložit nebo na ně odpovědět mylně.

Nevhodně zvolený typ rámu a velikost rámu
Rám dává kolu charakter. Říká se, že jaký je rám, tak rychlé a především pohodlné je kolo. Ale poznat dobrý rám je věda. Rada odborníka je nad zlato. Záleží nejen na geometrii rámu, ale i na velikosti kol, stavbě těla jezdce, použitých komponentech a na celé řadě dalších faktorů. Jeho správné nastavení vám umožní vyvarovat se mnoha nepříjemností, od posměšných pohledů až po zničená záda a neefektivní šlapání.

Orientační přehled pro získání základní představy velikostí, u různých výrobců se však mohou údaje lišit

NÁŠ TIP: Než prodáte své staré kolo, na kterém se vám dobře sedí, změřte si na něm základní vzdálenosti. Výšku sedla od středové osičky a vzdálenost špičky sedla od řídítek. Uvedené informace vám pomohou při výběru vhodné velikosti u nového kola a ušetříte si práci s nastavováním vhodného posedu.

CHYBA č. 2: Neexistuje univerzální velikost kola. Špatná velikost rámu je snad horší než špatná velikost bot. Přinejmenším jsou pocity i následky velmi podobné.

Zakoupení bez testovací jízdy

Mějte na paměti, že si elektrokolo kupujete na delší časový horizont, proto je dobré se s kolem před zakoupením dobře a podrobně seznámit. Nekupujte zajíce v pytli a kolo si důkladně vyzkoušejte. Taková testovací jízda by měla obsáhnout alespoň pár kilometrů, pouze tak budete mít možnost si kolo dokonale osahat, vyzkoušet posed a jízdní vlastnosti. Bez testovací jízdy nemáte nikdy jistotu, že sebelépe vybrané kolo bude právě pro vás tím „pravým"!

CHYBA č. 3: Zakoupení bez testovací jízdy je opravdu nerozum. Prodavač vám může horem dolem vysvětlovat, jak to funguje, ale když na kolo sednete a motor se zapne, je vše jinak. A jen vy poznáte, co vám sedí.

Rozhodování podle výše prodejní ceny

Velká část zákazníků se snaží orientovat v nabídce elektrokol pouze podle ceny. Pro utvoření základní vstupní selekce tato metoda může fungovat, ale pro detailnější srovnání produktů je to již zavádějící. V prodejně se můžete poměrně často setkat s tím, že velice podobně vybavená elektrokola mají mezi sebou vysoký rozdíl v prodejní ceně – někdy se může jednat i o 5000-20 000 Kč. Pokud prodavač jednotlivé nabídky se zákazníkem zodpovědně projde a porovná, je schopen vybrat kvalitní elektrokolo, které poměr ceny, parametrů a úrovně zpracování kombinuje nejlépe. Ne vždy totiž platí pravidlo, čím vyšší cena, tím vyšší kvalita.

CHYBA č. 4: Čím vyšší cena, tím vyšší kvalita? Ne vždy to musí být přímá úměra.

Nákup elektrokola u nespecializovaného prodejce
Tento problém je asi nejcitlivějším tématem při výběru elektrokola. Pokud již máte vybraný konkrétní typ, je logické, že si chcete ověřit, za jakých podmínek a v jakých cenách je možné produkt získat. Každý prodejce se v rámci boje o zákazníka snaží nabídnout co nejvíce argumentů, proč zakoupit kolo právě u něho. Obvykle se jedná o kombinaci různých dárků, bonusů a slev. Mějte však vždy na paměti, že elektrokolo není rychlovarná konvice nebo žehlička, kterou v případě poruchy pošlete na opravu nebo rovnou vyhodíte a koupíte novou. Jedná se o dopravní prostředek, který vyžaduje určitou odbornou péči. A to nejen v rámci předprodejního servisu a přípravy kola, ale samozřejmě také v rámci servisu záručního a pozáručního. Vždy je tedy důležité, jakou úroveň servisních služeb prodejce dokáže nabídnout a jakou výbavou a zkušenostmi v oboru disponuje. Elektrokola umožňují celou řadu nastavení, úprav, diagnostik, zrychlení, ale pouze specializovaný servis dokáže všechny tyto úkony kvalifi kovaně provést. V neposlední řadě se jedná také o kvalitní péči o baterii a její případnou repasi, abyste nemuseli v případě potřeby kupovat ihned novou.

CHYBA č. 5: Elektrokolo není varná konvice nebo žehlička. Počtem proměnných a sofistikovaností servisních zásahů a nastavení se blíží spíše automobilu. Koupí mimo specializovanou prodejnu je zaděláno na problém.

Přestavba starého kola na elektropohon za každou cenu
Spousta zákazníků řeší dilema, zda koupit nové elektrokolo, nebo se pustit do přestavby jejich stávajícího kola, které je v rozumném technickém stavu. Pokud se podíváme na jízdní vlastnosti a design, je zcela jasné, že zde přestavba pokulhává a vítězí nové elektrokolo. Co se týče finanční roviny, zde není odpověď zcela jednoznačná. Mějte na paměti, že přestavba vám nemůže nikdy poskytnout tak komfortní jízdní projev jako nové elektrokolo. Smysl přestavby je možné vidět v případě, kdy vlastníte nějaké atypické či speciálně upravené kolo, kterého se nechcete nebo nemůžete vzdát nebo k němu máte opravdu mimořádnou
emociální vazbu.

CHYBA č. 6: Přestavba z klasického kola je řešení. Nikdy ale není srovnatelné se správně vybraným elektrokolem. Situací, kdy lze přestavbu skutečně obhájit, není mnoho.

Při nákupu více kol zakoupení různých systémů a technologií
V případě, že kupujete do rodiny, okruhu přátel či fi rmy více elektrokol, doporučuje se při výběru zohlednit použitou technologii pohonu. Pokud to situace umožňuje, získáváte velkou výhodu, když si mezi jednotlivými koly můžete zaměňovat baterie, stačí vám jeden typ nabíječky a kola disponují stejným výkonem, úrovní asistence a ovládáním. Tuto skutečnost oceníte zejména v tu chvíli, kdy si v rámci výletu můžete baterie vyměnit či půjčit podle potřeby (může se např. stát, že jeden ve dvojici je lehčí a má delší dojezd než ten druhý, apod.). Nebo si můžete vypůjčit baterii od někoho, kdo zůstane doma, a zdvojnásobíte si tím dojezd. Tento faktor není při výběru rozhodující, ale je škoda, pokud si např. manželé koupí jedno kolo se středovým pohonem Bosch a druhé se středovým pohonem Yamaha a přijdou o výhodu této kompatibility.

CHYBA č. 7: Dvě a více kol v rodině s různými systémy? To je vyloženě neefektivní rozhodnutí.

Nevhodné porovnání produktů
V rámci porovnání jednotlivých elektrokol, jejich hodnot a parametrů dochází mnohdy k chybám, které celé porovnání zkreslují ve prospěch či neprospěch jednotlivých produktů. Jedním z často řešených parametrů je např. dojezd elektrokola. Pro získání korektního srovnání je důležité zohlednit nejenom kapacitu baterie ve Wh či Ah, ale také samozřejmě spotřebu daného typu motoru. V praxi běžně zjistíte, že elektrokola se stejnou kapacitou baterie mají různé dojezdové hodnoty, mnohdy o desítky kilometrů. Je to způsobené rozlišným nastavením řídicí jednotky, typem motoru a jeho reálnou spotřebou. Vždy je důležité, abyste porovnávali porovnatelné.

CHYBA č. 8: Srovnávat hrušky s jablky je vždycky nesmysl – v zelenině i v prodejně elektrokol.

Ovlivnění při výběru nepodstatným faktorem
Při výběru elektrokola se koncentrujte především na důležitá a stěžejní kritéria. Nenechte se zbytečně rozptýlit věcmi, které je možné snadno upravit či vyměnit. Velmi často lidé podřizují výběr nového kola zdánlivě banálním věcem, jako je typ sedadla, typ řídítek, zda má kolo blatníky, nosič, světla apod. Zde je důležité si uvědomit, že tyto komponenty je vždy možné v rámci objednávky vyměnit, upravit či doplnit. Někdy také mají zákazníci tendenci lpět na tom, čemu rozumějí, nebo na tom, co někde slyšeli. A o tom podstatném nemají páru. Vyberte si tedy vhodný typ kola a v druhém kroku si ho nechte upravit dle své představy a potřeby.

CHYBA č. 9: Pokud pro detail nevidím celek, pokud lpím na nepodstatném a opomíjím to stěžejní, je to vždy chyba.

Unáhlený nákup zboží „v akci"
Zná to každý z nás. Někdy narazíte na nabídku, které se prostě nedá odolat. Taková situace či nabídka vás může potkat i při výběru elektrokola. Vzhledem k tomu, že elektrokolo kupujete na delší časový horizont a v ideálním případě na něm budete trávit velké množství volného času, je důležité kolo koupit opravdu zodpovědně. Před nákupem tedy vždy! důkladně zvažte podstatné parametry a řiďte se výše uvedenými informacemi. Téměř každý den řešíme dotazy nešťastných zákazníků, kteří nákup elektrokola uspěchali a se zakoupeným produktem nejsou spokojení. Většinou jim nezbývá nic jiného než takové kolo s poměrně velkou ztrátou prodat a koupit nové, které bude vyhovovat jejich potřebám. Není nutné vysvětlovat, že z prvotní finanční úspory se stává rázem celkem velký prodělek a navíc spousta starostí a ztraceného času.

CHYBA č. 10: Pokud neodolatelná nabídka přinejmenším nevzbudí podezření, je to vždy špatně. Nezapomeňte, že téměř pokaždé platí okřídlené „Nechci slevu zadarmo".

Jak naplnit vaše očekávání
Při výběru kola doporučujeme nehledět pouze na cenu, ale i na to, na jaký typ využití kolo pořizujete. Jen tak se vyhnete zklamání z koupě nového produktu, který nesplní vaše očekávání či potřeby.

Akumo.cz Mělník – specializovaný prodejce elektrokol radí
V této rubrice vám v každém čísle budeme přinášet důležité informace, které jsou spojené se správným výběrem, nákupem, ale i provozem a údržbou elektrokola. A kdo jiný by nám měl podat kompetentnější informace než jeden z největších specializovaných prodejců elektrokol, kterým je AKUMO.cz. Kamennou prodejnu tohoto prodejce naleznete v Mělníku, kde působí již od roku 2006 a k dnešnímu dni zde naleznete více než 300 skladových elektrokol. Kromě prodejny je v Mělníku také test centrum s více než 80 testovacími elektrokoly většiny předních výrobců.
V případě dotazů či podnětů pro další téma poradny nás kontaktujte na obchod@akumo.cz.

Menu