Díky za upřímnost, pane prezidente!

25.1.2018

Rád bych začal nový ročník na cyklisticky pozitivnější téma, ale prostě to nejde. Froomova salbutamolová kauza, jejíž rozuzlení zatím zahálí kdesi v nedohlednu, je samozřejmě průšvihem pro celou cyklistiku, a to přesto, že o vlivu oné inkriminované substance, která ani nefiguruje na seznamu „plnohodnotných“ dopingových látek, na výkon lze úspěšně pochybovat. O to ale v tomto smutném příběhu totiž ani tolik nejde. Alespoň z mého pohledu. Mnohem horší je, že jsme se o něm neměli vůbec dozvědět.

Nebýt investigativní práce novinářů z deníků Le Monde a The Guardian, zřejmě nikdy neměl spatřit světlo světa. Vyšel najevo až tři měsíce po samotném pozitivním nálezu. Mezitím se Froome zúčastnil prezentace 105. ročníku Tour de France a ve svém rozverném video vzkazu oznámil s úsměvem na rtech účast na květnovém Giru.

Kde bral tu jistotu a klid? V prostém přesvědčení, že nedopoval? V síle zázemí svého mocného týmu? Nebo snad dokonce ve vědomí, že není ani v zájmu UCI, aby se kauza týkající se nejúspěšnějšího jezdce etapových závodů současnosti nějak „rozmazávala“?

„Froomovi nedopřáváme žádné zvláštní zacházení, je jen důležité ctít jezdcova práva. A protože salbutamol je v omezeném množství povolenou látkou, není možné dotyčnému okamžitě zakázat činnost, protože by to bylo v rozporu s pravidly. Froome není závodník jako každý jiný. Má spoustu peněz, může najmout více odborníků a shromáždit více argumentů a dokumentů, které budou hovořit v jeho prospěch,“ naznačil prezident mezinárodní federace David Lappartient, který si nemohl přát horší začátek svého mandátu, další vývoj i absentující jasně daný časový rámec této kauzy. Vzkázal tak všem těm, kteří nejsou tak bohatí jako čtyřnásobný šampion Tour, že mají smůlu. Skandální, nicméně upřímné sdělení. Tak to prostě chodí. Inu, žádné zvláštní zacházení.

UCI se jednoduše obává prohraných soudních pří, jichž i mimo zájem médií probíhají desítky ročně a jde v nich o miliony eur. Asi si nemůže dovolit platit tak dobré právníky. Občas z těch soudů proto raději vycouvá (viz kauza Romana Kreuzigera) a dohodne se „mimosoudně“ (jako ve sporu se z Tour neoprávněně vyloučeným Peterem Saganem).

Jediným gentlemanským řešením by bylo, kdyby tým Sky z vlastní vůle svého lídra až do doby vyřešení případu postavil mimo závody. Nezdá se však, že by to hodlal udělat. Chris Froome tak může ztratit víc než jen vítězství na loňské Vueltě.

Kamil Hofman

Foto: Cor Vos

 

Chrisi, to se neutají, věř mi. Já o tom něco vím… Contador a Froome na říjnové prezentaci Tour de France 2018, tedy v době, kdy už Brit věděl o svém pozitivním nález z Vuelty. Clenbuterolová a salbutamolová aféra dvou nejúspěšnějších jezdců Grand Tours uplynulé dekády mají leccos společného. Především snahu zainteresovaných je s posvěcením vrcholné cyklistické organizace zamést pod koberec. A nejspíš i dobu trvání.

 

 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu