Napříč šesti údolími: Dolomiti di Brenta Bike

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2010-06-07T15:30:05 --><p style="text-align: justify;"><strong>O TOM, ŽE KOMISE SVĚTOVÉHO DĚDICTVÍ NA SVÉM POSLEDNÍM ZASEDÁNÍ PŘIŘADILA ČÁST DOLOMIT NA PRESTIŽNÍ SEZNAM UNESCO, JSME SE ZMÍNILI V MINULÉM ČÍSLE CYKLOTURISTIKY. NEUŠLO NÁM ANI, ŽE PŘED DVĚMA LETY ZAČAL BÝT REALIZOVÁN PROJEKT DOLOMITI DI BRENTA BIKE A VLONI JEHO PĚŠÍ BRATŘÍČEK DOLOMITI DI BRENTA TREK. ŽE VÁM PRVNÍ Z NICH ALE BUDEME MOCI PŘEDSTAVIT V CELÉ SVÉ KRÁSE A ŠÍŘI, O TOM JSME NEMĚLI JEŠTĚ PŘED ČTRNÁCTI DNY ANI TUŠENÍ.</strong></p>

DOLOMITI DI BRENTA BIKE

Tvůrci ho totiž, než jej začali prezentovat veřejnosti, dva roky ladili do nejmenších detailů, aby vše bylo připraveno pro příjezd všech, kteří by si chtěli objet na kole horskou skupinu Dolomiti di Brenta v italské provincii Trentino a vychutnat si ze všech stran gotickou architekturu masivu, majestátně shlížejícího dolů na své „poddané“. Upravili stávající cesty, podpořili je mnoha novými částmi – spojkami (singletracky) s pevným neasfaltovým povrchem, často i s hrazením. Vytvořili mapy, které se stále zdokonalují. V terénu vyznačili trasu a její varianty směrovými šipkami. Připravili turistické balíčky a prospekty. Jednali s hotely, penziony a kempy a dali vzniknout řetězci, který je připraven přijmout právě cyklisty a nabídnout služby, které si žádají. Součástí projektu je i doprava zavazadel a slevy na regionální dopravu vlakem i autobusem. 

Bikování přímo v parku 

Přírodní park Adamello-Brenta (620 km2) se nachází v Réckých Alpách v nadmořských výškách od 470 do 3560 metrů. Největší chráněná plocha provincie Trentino je v jednom výjimečná – zahrnuje dvě geologicky a geomorfologicky odlišné horské skupiny – Adamello-Presanella a Brenta, které od sebe dělí řeka Sarca. Zatímco Adamello má původ v tektonické činnosti (především tmavá žula) a zahrnuje jeden z největších ledovců Evropy, Brenta je poskládaná ze sedimentárně ukládaných hornin (především světlého vápence), přičemž nejsevernější část Sasso Rosso a Mt. Peller je výjimečná svým červeným zabarvením. 

Rozdíly jsou patrné v klimatických podmínkách, ve vegetaci i v zástupcích živočišné říše od orla po medvěda hnědého. Právě ten se stal i součástí loga parku pro svou výjimečnost v těchto vyšších polohách. Medvěd hnědý tu žil, byl vyhuben, ale znovu vysazen díky nevšednímu projektu Life Ursus. V tuto chvíli se zde vyskytuje zhruba 40 kusů. Pokud se budete pohybovat po vyznačených cestách, ostatně jinde to díky statusu parku ani není možné, medvěda byste potkat neměli. Nicméně ostražitosti není nikdy dost a místní nám vyprávěli, že na borůvky už chodí raději ve skupině a někdy si medvěd umane a sedí na silnici a všichni musí počkat, až se „méďa“ pohne zpátky do lesa…. Pokud byste se s medvědem chtěli setkat, ale být při tom v bezpečí, můžete si zajít do návštěvního centra ve Spormaggiore (v paláci Corte Franca), a zúčastnit se zajímavého pořadu s názvem „Medvěd, pán lesů“. Také každé léto jsou na programu výpravy s průvodcem po stopách medvěda.

text Slávka Chrpová a Eda Pinkava foto autoři a Ronny Kiahulen

Celý článek najdete ve vydání Cykloturistiky 6/2010, která je v prodeji od 2.6.2010!
V souvislosti Dolomiti di Brenta Bike jsme pro vás připravili soutěž o pobyt v této oblasti.

Menu