Vítěz soutěže OCA

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2010-11-19T15:02:02 --><p><strong><span class="large-x">Z Písku přes poušť k moři aneb To je dost, že si nás taky vyvez, táto!</span></strong></p><p>VYMYSLET NÁMĚT PRO CESTOVATELSKOU SOUTĚŽ JE VÝZVOU PRO ODVÁŽNÉ. NÁS NAPADLO ZABÍT DVĚ MOUCHY JEDNOU RANOU A POJMOUT PROJEKT JAKO DRSNÉ PUTOVÁNÍ ZHÝČKANÉ SMEČKY LIDÍ ZA NETRADIČNÍ RODINNOU DOVOLENOU. MAMKA TOUŽÍ PO MOŘI A TAŤKU LÁKAJÍ EXTRÉMY? DÍTĚ JE S KYBLÍČKEM V JEDNÉ RUCE A SE ŠTĚNĚTEM V DRUHÉ PŘIPRAVENO NA VŠECHNO? ÚKOL ZNÍ JASNĚ! DOJET NA NEJBLIŽŠÍ POUŠŤ A ODTUD SE DOSTAT K NEJBLIŽŠÍMU MOŘI. NA KOLECH A BĚHEM TÝDNE. POSÁDKU TVOŘÍ: TÁTA MILOŠ - KAPITÁN A NAVIGÁTOR SE SKLONY KE KONTROLOVANÉMU BLOUDĚNÍ, TECHNIK A KUCHAŘ VÝPRAVY. MAMKA MARTINA - KORMIDELNICE, ZDRAVOTNICE, VÝSTROJNÍ NÁČELNICE A REPORTÉRKA. DCERA NELINKA - ČTYŘLETÝ PLAVČÍK S PRÁVEM PORADNÍHO HLASU (V TÉ DOBĚ S OBČASNÝMI ZÁCHVATY PREPUBERTY). FANYNKA - MALÁ KNÍRAČKA S VADAMI EXTERIÉRU A S HYPERAKTIVNÍM PROJEVEM.</p>

Mottem naší expedice bylo „Dobrodružství číhá za rohem”. Ale zrovna tak se to mohlo jmenovat třeba „Dlouhotrvající deště zvýšily hladiny řek”. A jako mají Eskymáci třicet názvů pro sníh, my jsme obohatili českou slovní zásobu o třicet nových výrazů pro déšť, z nichž většina jako by pocházela z příručního slovníku moderního dlaždiče. Moc se za to stydíme!

OCA

Měsíčku na nebi hlubokém… Tato slavná operní árie zazní až večer. Je pondělí ráno a nám není do zpěvu, protože směr jízdy je chvílemi určován tíhou a škodolibostí plně naložených cyklistických brašen.

Z dálky nevýrazný hřeben Píseckých hor leckoho zblízka zaskočí, a tak i my v prvním pořádném kopci získáváme první klíčovou zkušenost. Kola, hlavně to s vozíkem, nelze do kopce tlačit. Musíte prostě jet, jinak se vám začne kolo chovat jako jankovitý kůň. (Pak nezbývá než zarýt podrážky do země, držet brzdy a volat o pomoc.)

Další cesta vede přes Albrechtice a Týn nad Vltavou do Hněvkovic na pravém břehu Vltavy. Tento směrový údaj je velice důležitý, protože splést si levý břeh s pravým, tak letos vůbec nedostaneme šanci seznámit se s nějakou rusalkou. Stejně se totiž jmenuje kemp, kde máme v plánu přenocovat. O pohádkových bytostech jsme se nic nedozvěděli, zato se nám zjevil majitel kempu, který u nás zastavil odvážným smykem své čtyřkolky a poradil, kde postavit stan, abychom se ráno neprobudili v louži.

Večer vyšel měsíc, a rusalky nikde. Zazpívali jsme si tedy aspoň tklivou Rusalčinu píseň, abychom utěšili nespokojenou dceru. I když je jasné, že oříšková čokoláda a neškolený rodičovský hlas vám vodní vílu dlouhodobě nenahradí.

Je libo cyklistické menu? Dlouhým stoupáním, kterému se v našem domácím cyklistickém žargonu přezdívá zkratkou TS (slušně řečeno: táhlá „samice od prasete”) přes Modrou Hůrku a zvukomalebné Bzí sjedeme do Dolního Bukovska. Už bychom rádi poobědvali, ale jak se dozvídáme od místních, nikdo tady není na hladové pocestné zvědavý. Vysílením ztrácíme orientaci a asi dvě hodiny bloudíme. Nakonec se neznámo jak ocitáme u cedule CHKO Třeboňsko. Hurá, budou rybníky! Hned je nám do zpěvu. Znáte tu o dvou pannách, jak hrály na mostku v kostku? Ano, vjíždíme do Bošilce a hned hledáme onen slavný monument.

OCA

O co se hrálo?

2x navigace Garmin Dakota 20 Sport v hodnotě 18 000 Kč

Garmin Dakota 20 Sport je přenosná navigace s dotykovým displejem, která dokáže skloubit všestrannost turistických navigací s fitness funkcemi specializovaných GPS sporttesterů. Dakota používá k napájení dvě tužkové baterie, na které vydrží běžet až 20 hodin provozu! Dakota 20 Sport obsahuje integrovaný barovýškoměr, stojánek na kolo, bezdrátový snímač tepové frekvence a podrobnou turistickou mapu České republiky v měřítku 1:25 000. www.garmin.cz

kompletní sada brašen Ortlieb v hodnotě 15 000 Kč

Vodotěsné brašny všech velikostí a typů od Ortliebu jsou naprostou klasikou mezi dálkovými cyklisty. Profíci z oboru si cení především funkčního a odolného systému zavěšení brašen, a protože na dlouhých cestách je důležitá úspora každého gramu, vyzdvihují také nízkou hmotnost. Vůbec nezáleží na tom, jestli se jedete projet po šumavských hvozdech, nebo se chcete pustit do brazilských deštných pralesů. Odolný materiál v kombinaci s 3D svařováním spojů zaručuje obrovskou odolnost, která byla potvrzena nejen v laboratořích, ale především stovkami tisíc ujetých kilometrů na světových silnicích i mimo ně. Hermetický rolovací systém zaručuje 100% ochranu před vodou a přitom je tak jednoduchý na otevření, že všechno je rychle po ruce. www.azub.cz

cyklistické oblečení Craft v hodnotě 10 000 Kč

Celorozepínatelný cyklistický dres CRAFT Performance Tour Jersey (1590 Kč)s krátkým rukávem z pružného materiálu a anatomického střihu, navíc s meshovými panely v místech zvýšené potivosti (v podpaží a na zádech) zajišťuje maximální pohodlí a komfort při jízdě na kole. Ukončení spodního dílu do silikonového pásku bránící vyhrnování. Čtyřdílná zadní kapsa s jednou kapsičkou na zip. Krátké cyklo kalhoty se šlemi Performance (2100 Kč) se zcela novou vložkou redukující vibrace svalů při vysokém sportovním výkonu. Silikonové ukončení spodního dílu nohavic bránící nežádoucímu pohybu nohavic. Výherci získají také jen 100 g vážící bundu Craft Performance Light (1590 Kč), spodní prádlo CRAFT Cool Mesh (750 Kč), ponožky a rukavice. www.vavrys.cz

Náležitě zkulturněni opouštíme civilizaci a vrháme se vstříc Vlkovu, poušti, pískomilné vegetaci a cizokrajné fauně. Také bychom rádi zjistili, jestli zde žije fenek berberský (vulpes zerda), a porovnali jeho podobu s naším nestandardním kníračem, jehož obrovité uši napovídají cosi o příbuznosti s touto psovitou pouštní šelmičkou. Tropickou faunu jsme nezahlédli, musíme se spokojit s flórou a blízkým jezírkem. Teplota vzduchu je asi šestnáct stupňů a fouká svěží bríza, tak to snad bude trochu extrémní…

Prochladlí a cyanotičtí se uchylujeme do Vlkovské hospody – Cyklisté vítáni (a po její návštěvě litujeme, že jsme nezůstali v ledové tříšti). Na jídelním lístku se nachází unikátní speciální cyklistické menu: smažená jitrnice se zelím.

Objednané jídlo (které se platí předem) je nevalné chuti, brambory páchnou hnilobou a vepřové maso vyvolává pocit posmrtné křeče. Kola máme i v lijáku venku pod jedním z miniaturních slunečníků, takže blahořečíme svým voděvzdorným brašnám. Personál o nás nejeví přílišný zájem, protože na velkoplošné obrazovce s napětím sleduje americký politický thriller. Odjíždíme za zvuku výstřelů.

Úspěšný den zakončujeme v blízkém tábořišti Měruše, které je tvořeno kusem podmáčené louky u řeky, v nabídce pikador, langoše a dvojjazyčné upozornění, že do kempu smějí jen psi nebojových plemen. Dobrou!

Tma útočí Budím se spartánsky o půl páté, ale místo rozcvičky pracuji na kultivaci svých emocí (jak v podobných situacích doporučují psychologové). Kapitán výpravy mi totiž chrápe do ucha a první plavčík se opakovaně snaží použít moji hlavu místo polštáře. Ach jo! V půl šesté se připlazí druhý plavčík a poblinká mi nohy. Jistě chápete, že na to už obyčejné „ach jo” nestačí.

Dnes nás přivítají jihočeské rybníky se zajímavými, a také často kuriózními názvy: Pěšák, Baštýř, Překvapil, Láska, Víra, Dobrá vůle. Zrovna když jsme míjeli Naději, tak se to stalo. Rána, skřípění brzd a tiché, leč důrazné zaklení. Milošovi praskl přední nosič a s melodickým křupnutím se odporoučel k zemi. Nevíme, jestli Ortlieb testuje své brašny pro případ náhlého přejetí, ale asi jo. Ke slovu přicházejí drátek, gumička do vlasů, bužírka, gumicuk… Nakonec pokračujeme v cestě moudřejší o jedno pravidlo – s modrým provázkem se ve světě neztratíte!

Dostiženi zlověstnými mraky kumuly podnikáme cestu do Třeboně, kolem Světa a již jako Světoběžníci (nebo spíš Světokolníci) víceméně náhodně skončíme v bývalé pískovně uprostřed pastvin, vedle poněkud zapáchajícího rybníčku. Při pozdější obhlídce nacházíme ještě černou skládku a kupu zahnívající siláže. Odtud nás určitě nikdo vyhánět nebude.

Pozdě v noci si už ve spacáku uvědomuji, že jsem zapomněla pověsit psí granule na větev stromu (kvůli rosomákům), takže chtíc nechtíc musím do tmy. Uklízím krmení a vtom se blízko mě něco pohne. V hororovém příběhu bych napsala, že se mi u nohou náhle zhmotnila tma. Ale tady se přece nacházíme v romantické lokalitě opuštěné pískovny… Náhle stín poskočil k mojí noze, otevřel tlamu a zasyčel. Znělo to trochu jako naštvaná kočka, ale byl to ježek a tímto vystoupením popřel všechny dostupné informace týkající se neškodných hmyzožravců. Žádné podupávání za humny, zvídavá očka a roztomilý čumáček, nýbrž útočné sklony a krvežíznivá povaha!

K ránu se pak stáváme svědky rozhořčeného dialogu mezi liškou obecnou a psem domácím. Liška: „Co tu chcete?! Koukejte vypadnout!” Fanda: „Táhni, nebo vzbudím samce alfa!” Atd. Atd.

Krize a med Po návštěvě Parku exotických zvířat ve Dvorci u Borovan máme v hospodě U Čáhů v Trhových Svinech konečně možnost potlačit abstinenční příznaky (třas rukou, nadměrné slinění…) z nedostatku českých omáček. Posilněni koprovkou a rajskou nastupujeme do bouřky a do vrcholových partií Soběnovska. (Taky máte kamarády, kteří projeli Lago di Garda a Slickrock Trail, ale při zmínce o Soběnovské vrchovině pozdvihují tázavě obočí?)

OCA

Jsme nuceni kapitulovat před zesilujícími srážkami a poprvé nasazujeme pláštěnky. S čvachtáním objíždíme horu Velký kámen, na jejíž ztečení nemáme dostatek sil, protože i tak musíme dělat přestávky na vyrovnání kyslíkového dluhu. Konečně jsme nahoře a po cyklostezce Pamětí Slepičích hor se už rozhlížíme po místu vhodném na noční bivak v dešti. Následující kopec nám bere zbytky sil i dechu, ale vesnice nahoře se jmenuje Bída, tím se to vysvětluje. Cyklotrasa Řemeslo na řece je nám už srdečně ukradená, jsme mokří, hladoví a sotva pleteme nohama. První odbočkou se dáváme nazdařbůh do lesa, protože už je skoro tma a už je nám všechno jedno. Konečně se dostáváme k jídlu a chleba s máslem a medem chutná líp než kdy jindy. Stávající situace je vyhodnocena jako stav nouze, ale stále si říkáme: dokud jsou spacáky suché, nic nás nezastaví!

Celý článek najdete v aktuálním vydání časopisu Cykloturistika 12/2010!

text a foto Martina a Miloš Poživilovi

Menu