Úvod » Články k časopisu » Televizní toulání: Netolice

Televizní toulání: Netolice

NETOLICE, KAM JE NA MAPĚ ČECH ZAŘADIT? JSOU POMĚRNĚ NEDALEKO OD ČESKÝCH BUDĚJOVIC, TAKŽE O PĚKNOU KRAJINU NA VÝLET JE POSTARÁNO. A NAKONEC, MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE.

Jakoby v Toskánsku Dnes nemají Netolice ani tři tisíce obyvatel, ale bývaly doby, kdy tu česko-německý obchod jel na plné obrátky. Předkové tady zanechali pěkné náměstí s klasickými renesančními arkádami, kterému naprosto nepřehlédnutelně vévodí vskutku impozantní radnice z 19. století. Netušil jsem, že historie Netolic ukrývá jedno z vůbec nejstarších přemyslovských hradišť u nás. Archeopark skýtá cestu více než tisíc let zpátky a taky je z jeho hradeb vynikající pohled na město.

Zásadní ovšem je, že Netolice jsou skutečným cykloměstečkem. Už pět let tu probíhá slet cyklistických nadšenců nazvaný Kolem kolem Netolic. Každý ročník má jinou trasu a vždy z něj vzejde brožura. Minimálně pět různých návrhů na výlet si tedy můžete mimo jiné pořídit v infocentru na náměstí v budově muzea, a pak už je to jen na vás. Půvabná pozvolná jihočeská krajina tu a tam zpestřená modrým okem z bezpočtu místních rybníků a rybníčků, to je základní půdorys výletu na kteroukoli světovou stranu. Já se rozhodl objet jen část z asi 50 kilometrů dlouhého okruhu, který město Netolice zevrubně popisuje na svém webu.

Uvidíte na Public TV vždy v nedělní premiéře ve 20.15 a opakování: v po 5.15, 11.00, út 2.15, 10.00 a 20.30, st 5.45, 13.45, čt 1.30, pá 10.00 a 20.30, so 8.00, ne 1.45, 6.30 12.30.

NNeztratíte se – celá cyklotrasa je lemována označením rožmberskou růží a hned první zastávka vás zavede rovnou do letního rožmberského sídla. Pouhopouhé dva kilometry od Netolic se ocitnete jakoby někde v Toskánsku, vítá vás lovecký zámeček Kratochvíle. Od této národní kulturní památky to není daleko k další pozoruhodné stavbě. Chce to ujet asi šest kilometrů mírným lesním stoupáním a nabídne se vám poutní místo Lomec s pozoruhodným barokním kostelíkem a rozsáhlou hájovnou Schwarzenbergů. Z Lomce to vezměte sjezdem přes Malovice do Mohouše. Tato osada je vesnickou památkovou zónou a další jihočeské selské baroko na sebe nedá dlouho čekat. Najedete jen asi pět kilometrů a hostí vás Zvěřetice, kde by se ihned mohl točit dobový film. Dvacáté století se totiž Zvěřeticím úplně vyhnulo. Na předměstí Netolic míjíte rybník a autokemp Podroužek a centrum se pak následně zrcadlí v hladině rybníka Mnich… Prolog Netolickem máte za sebou. Dalších etap na výběr je skoro neomezeně…

text Michal Jančařík
foto archiv autora

Další díly s trasami Klenčí, Tábor a Srní najdete v aktuálním vydání časopisu
Cykloturistika 10/2010 – v prodeji od 22.9.2010.