Úvod » Články k časopisu » Týden s Bajkovou školkou

Týden s Bajkovou školkou

Odborníci varují před dramaticky se zhoršujícím zdravotním stavem dětí a civilizačními chorobami, které je ohrožují. Rodiče si stěžují, že je stále těžší ratolesti odtrhnout od počítačů a televizí. Učitelé zoufají, že se děti nechtějí hýbat. Problémy se prohlubují, budoucnost není právě nejrůžovější. A tak jsme si řekli, že je čas něco udělat. Čas udělat Bajkovou školku.

Bajková školka je projekt realizovaný Českou mountainbikovou asociací, který si klade za cíl ukázat dětem, že aktivní pohyb je i v dnešní době počítačových her a internetu opravdová zábava. Atraktivním programem vede děti ke zdravému životnímu stylu, podporuje bezpečné a odpovědné užívání jízdního kola v silničním provozu i přírodě, inspiruje rodiče ke společnému trávení volného času s dětmi.
Jednoduše by se dalo říct, že se vezmou dětská kola, postaví se zábavná dráha a na ni se naženou děti. Rozhodně nejsme první, kdo něco podobného vymyslel, ale pokusili jsme se nápad dotáhnout k dokonalosti – konstruujeme speciální, 22 metrů dlouhou dětskou dráhu, kterou je možné rozložit na louce i náměstí; vymýšlíme letáčky pro malé cyklisty naplněné užitečnými radami a osvětou; zajišťujeme kompletní technické zázemí; konzultujeme s odborníky Katedry rekreologie Univerzity Palackého; sháníme dárky pro děti a lámeme si hlavu nad bezpočtem dalších úkolů nutných pro hladký chod ambiciózní akce.
Od podlahy totiž převracíme pravidla hry. Překračujeme stín podobných akcí a místo písečku sportovních akcí startujeme letošní ročník projektu v rámci největšího dětského filmového festivalu pro děti na světě. Tradiční zlínský Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež každoročně navštíví přes 100 000 dětí a jejich rodičů. Těžko byste hledali vhodnější příležitost konání osvětové akce pro děti.

Bajková školka v akci
Vše je připraveno. 31. května začíná festival a s ním i úvodní a hned nejdůležitější akce Bajkové školky v tomto roce. Spousta věcí je úplně nových, sami napjatě čekáme, jak se to povede. Následující týden s doprovodným programem Festivalu míříme do pěti největších měst Zlínského kraje. Začínáme v útulném parku v Otrokovicích, poté navštěvujeme krásná historická centra Kroměříže a Uherského Hradiště, pak zlínské náměstí a končíme ve vsetínské Panské zahradě.
Ať jsme kdekoliv, zájem je obrovský. Do města s naší dodávkou přijíždíme vždy kolem poledne a ačkoliv akce startuje až ve dvě, už při přípravě kol a sestavování dráhy nás obklopují malí zvědavci. Když je akce odstartována, začíná nám pěkná fuška. Od pódia s kulturním programem k nám proudí další a další děti, které povzbuzuje legendární moderátor Magionu Petr Jančařík, a náš pětičlenný tým je v jednom kole – nastavit pro malého cyklistu kolo, nasadit helmu, projít si s ním několikrát dráhu, předat odměnu a osvětový letáček, vrátit rodičům, šup další! Především nová dráha je doslova magnetem a často je zcela obsypána malými zvědavci. Není vůbec jednoduchá, s nejmenšími dětmi ji kvůli bezpečnosti pečlivě procházíme, ale právě náročnost a hravost děti ohromně baví a nutí zkoušet její zvládnutí znovu a znovu. S potěšením sledujeme nadšení a zaujetí dětí pilujících techniku, kterou uplatní při jízdě v přírodě i silničním provozu. Pro mnoho dětí je Bajková školka také jedním z prvních setkání s kolem a my doufáme, že díky zábavné zkušenosti alespoň část z nich si na kolo v budoucnosti opět vzpomene.
Celé naše výjezdní show končí vždy v pět hodin. Moderátor se loučí s dětmi, zní festivalová znělka, ale zatímco ostatní atrakce pomalu balí, naše školka ještě jede dál. Nemáme srdce odmítnout malé zájemce trpělivě stojící řadu u našeho stánku, a tak pravidelně opouštíme náměstí jako poslední. Reakce dětí jsou totiž fantastické. Některé s námi tráví celé odpoledne. Jindy přichází s rodiči i postižené děti, jejichž bezprostřední a nefalšovaná radost je pro nás nabíjející odměnou.

Konec znamená začátek
Festival a s ním první letošní akce Bajkové školky končí. Za pět dnů si v pěti největších městech Zlínského kraje školku vyzkoušel úctyhodný počet 1500 dětí. Věříme, že zábavná zkušenost s kolem, pilování dovedností i nenásilná osvěta vedoucí k ohleduplnosti je přínosem nejen pro cyklistiku, ale i malým příspěvkem pro lepší vyhlídky naší společnosti. Tak a teď hurá do přípravy další akce.

 

box
Šest základních rad pro děti a jejich rodiče
– Jezdíme vždy s helmou
– Se sportovními brýlemi je to bezpečnější
– Musíme být vidět, proto máme odrazky a světla
– Na vyjížďce pravidelně pijeme
– Víme, jak přivolat pomoc
– Necháváme tatínka pravidelně prohlédnout naše kolo

text a foto Petr Slavík