Tajemné sochy na Žďársku

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2009-04-09T16:39:19 --><h3><strong>Jedete si takhle pěšinou údolím řeky Sázavy kolem starého hamru pod Rozštípenou skalou, když tu se na louce před vámi objeví... MAMUT! Bát se ale nemusíte, je totiž celý z betonu. Kde se tady vzal, kdo ho stvořil?</strong></h3>

Socha mamuta v životní velikosti není jedinou ze skulptur, kterou můžete potkat v lesích a obcích Žďárského regionu. Společného mají svého autora, žďárského rodáka, malíře a sochaře Michala Olšiaka. Jeho sochy byste našli nejen zde, ale také v Německu nebo v Itálii. Od roku 2005 se v okolí jeho rodného města objevilo porůznu několik jeho monumentálních plastik vytvořených z betonu. Nejedná se však o žádná monstra, jak by mohl použitý materiál naznačovat, ale o vkusně zpracovaná a do krajiny dobře zakomponovaná výtvarná díla přitahující zájem turistů svou neobvyklostí a vtipem. Až na jedinou výjimku vznikly všechny výtvory na objednávku. Ke konci roku 2008 bylo takhle vytvořeno již sedm soch a vzhledem k zájmu nejspíš přibudou další. První sochou, kterou Michal Olšiak na Vysočině vytvořil, je Mamlas. Jeho hlava shlíží z kraje lesa u Starého Dvora na město Žďár a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře na protějším kopci. Je jen nedaleko na svahu od cyklostezky, která sem vede ze středu města. U cesty od Mamlase do nedalekých Hamrů nad Sázavou se pod stromem schovává Hamroň, podivné to stvoření, něco mezi hlemýžděm a žábou s lidskými prsty na tlapách. Váže se k němu i místní pověst. Přímo v Hamrech, u hlavní silnice ze Žďáru do Přibyslavi, stylově před Jezdeckým klubem Na Ranči se obří kůň snaží vytáhnout povoz z bažin. Poslední z dosavadních soch u Hamrů – Mamuta u Rozštípené skály – již známe. Na břehu rybníka v Račíně lze potkat Raka, jak jinak. Podle mě je to nejpovedenější ze všech dosavadních soch, ale přiznávám, že toto může být otázkou osobního vkusu. Možná k celkovému dojmu přispívá i jeho skvělé umístění u vodní plochy, na jejíž hladině se skví jeden květ leknínu vedle druhého. Ve Škrdlovicích, obci nedaleko známého letoviska Velkého Dářka, si před nově postaveným hotelem U Hrocha nechali majitelé vytvořit svého maskota hned dvojmo. Vtipná a účinná reklama, že? Poslední z dosud hotových soch se nachází poněkud „utrženě" od ostatních. Docela nesnadno se hledá uprostřed chatové osady Yukon, mezi rybníkem Sykovec a Medlovským rybníkem, nedaleko od Třech Studní. Zvláštní je v tom, že tahle socha je ve skutečnosti udírna! Proslýchá se, že už v roce 2009 má u vodní nádrže Pilská ve Ždáře umístit autor další ze svých děl nazvané Hraniční kámen, doplněný o sochy lva a orlice, symbolizující historickou hranici Čech a Moravy, která tudy v minulosti procházela a dnes je administrativně zcela smazána. Mimochodem, zemskou hranici zde připomíná ještě jedno místo. Ve Šlakhamrech jistě nepřehlédnete u cesty strážní budku a ceduli připomínající, že jste právě přijeli na Konec světa. Otázka je, z které strany… Mohutné sochy Michala Olšiaka jsou v České republice zcela ojedinělé. Doufejme, že se nenajde nějaký vandal, který je poničí, a že zůstanou jako magnet pro turisty, kteří se budou toulat nádhernou krajinou Žďárských vrchů.

 

Za sochami na kole
Sochy na Ždársku jsou výborným námětem na celodenní výlet v krásné přírodě Vysočiny. Ideálním východiskem výletu je Žďár nad Sázavou, kam se lze pohodlně dostat vlakem z Brna i z Čech. Vhodnou dobou pro uskutečnění výletu je pozdní jaro nebo léto, protože většina trasy vede hlubokými lesy Žďárských vrchů, které poskytují skvělý úkryt před sluncem. Také dlouhý den vám umožní absolvovat celou trasu v krátké i prodloužené variantě (s výletem na Devět skal) v pohodě a odpočinout si u některé z četných hospůdek po cestě nebo se vykoupat v rybníce. Doporučený směr absolvování trasy je přesně obrácený, než jsou sochy popsány v textu, tedy nejprve je dobré se vydat k nejvzdálenějšímu objektu, k Výru. Navrhovaná trasa je příjemněji sjízdná na horském kole, ale je možné ji projet bez problémů i na kole krosovém (prověřeno).

 

Přesné umístění sochy v terénu aneb abyste nebloudili

(uvedeno v pořadí na trase výletu v doporučeném směru)

Výr (u Sykovce) 49°36’28.42"N, 16°2’59.88"E

Hroši (u hotelu U Hrocha ve Škrdlovicích) 49°38’4.82"N, 15°55’47.57"E

Rak (u rybníka v Račíně) 49°36’58.09"N, 15°52’1.48"E

Mamut (v údolí pod Rozštípenou skalou) 49°34’3.433"N, 15°52’52.21"E

Kůň (u ranče v Hamrech nad Sázavou) 49°33’44.71"N, 15°54’24.97"E

Hamroň (na louce nad Hamry nad Sázavou) 49°34’1.76"N, 15°54’49.68"E

Mamlas (u Starého Dvora nad Žďárem) 49°34’36.52"N, 15°55’8.60"E

Hraniční kámen (u Pilské nádrže) 49°35’15"N, 15°55’43" (orientační předpoklad)

Menu