Kolem Čertovy skály do Litošického polesí

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2008-08-28T13:24:26 --><p>V tomto čísle Cykloturistiky najdete další dva okruhy z chrudimského regionu.</p><p>Ze Železných hor se přesouváme do rovin Polabí, ale ne na dlouho, kopečků se dočkáme v lesích jižně od starobylého města Přelouče. Horusickým a Litošickým polesím dorazíme do Svojšic, Mekky českých folkových a trampských festivalů.</p>

délka: 47 km
převýšení: 380 m
obtížnost: 3
typ kola: trekking, MTB
mapa SHOCart s sebou: cyklomapa 1 : 60 000 č. 127, Čáslavsko-Přeloučsko

Přelouč je svým původem v 11. století nejstarší město Pardubicka. Za husitů to bylo jedno z prvních táborských měst, v 19. století město opět nabylo na významu především díky rozmachu průmyslu. Památníkem slavné minulosti města je gotický, barokně přestavěný kostel svatého Jakuba Většího ze 14. století, obdivuhodný freskami Josefa Kramolína. Dále zde můžeme obdivovat dvouvěžový hřbitovní kostel Navštívení Panny Marie ze 17. století a stavby významného architekta Rudolfa Kříženeckého – občanskou záložnu a evangelický kostel.
Trasa našeho výletu vede do polí u Jankovic, před kterými odbočíme doprava na Kozašice a Škudly. Stojí za to udělat si krátkou zajížďku k Čertově skále (1), osamocenému křemencovému skalisku asi jeden kilometr západně od obce. Váže se k němu pověst, že jeden zámožný sedlák za slib pohádkového bohatství upsal svoji duši čertu. Sázka byla taková, že čert dopraví půlku Kunětické hory u Pardubic, svázanou do slaměného povřísla, až ke chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře. To měl vykonat, než kohout ráno zakokrhá. Ale právě když byl čert s nákladem v tomto místě, tak kohout zakokrhal, povříslo prasklo a skála se zaryla hluboko do země. Potud legenda, každopádně je odtud moc pěkný výhled do kraje.
Pokračujeme dále na západ. Po pravé straně se tyčí komín a chladicí věže elektrárny Chvaletice, jejíchž 800 MW do elektrické sítě je sice užitečných, ale vzhledu krajiny to pravda nepřidá. A tak radši navštívíme muzeum Českého venkova ve Zdechovicích, kde se můžeme také občerstvit v hospůdce U Zámku (2).
Konečně vjíždíme do terénu. Modrá a posléze zelená turistická značka nás vede Olšovou lečí a Horusickým polesím do lesů u Litošic. V případě příznivého počasí můžeme zkusit naše houbařské štěstí, ale nezapomínejme, kolo nepatří mimo lesní cestu či pěšinu.
Po zelené přijíždíme do Semtěše. Z původní tvrze ze 14. století se zachovala věž, která byla v letech 1997 -1998 upravena na rozhlednu a říká se jí Bašta. Milovníci historie si udělají odbočku k Vlčímu hrádku severně od obce. Jsou zde k vidění zbytky starověkého hradiště (3).
Přes Turkovice a Rašovy přijíždíme do Svojšic. Obec se pyšní nejen nejlépe dochovanou středověkou tvrzí na Pardubicku, ale hlavně velkým přírodním amfiteátrem, kde jsou každoročně pořádány známé festivaly folkových a trampských písní – Svojšický slunovrat a Svojšický letorost.
Poslední zastávkou na cestě jsou Choltice, kde si v místním koupališti můžeme smýt prach z cest a osvěžit se.
Přes Štěpánov se příjemně vysportovaní vracíme do Přelouče.

Menu