***

28.2.2017

Musím se přiznat, že jsem nikdy nebyl vášnivým čtenářem cestopisů ani knih se sportovní tématikou. Úplně mi pro uspokojení této potřeby vyhovoval formát časopisu – kondenzované, emotivní, autentické sdělení s praktickými radami a tipy na závěr, to celé okořeněné pár zajímavostmi a zasazené do nějakého celkového rámce a kontextu s necestovatelským a nesportovním světem; samozřejmě s náležitými geografickými a přírodovědnými detaily. Takový je, alespoň doufám, i náš časopis. Mými knižními hrdiny z dětství byli kat Mydlář, mistr Jesenius, egyptský lékař Sinuhet, řada Jiráskových postav, Tom Sawyer a podobní. V poslední době dávám přednost literatuře, přinášející nějaké zamyšlení nad světem a životem vůbec, kupříkladu slovy mexického indiána Dona Juana. To se ale letošním veletrhem Sport Life radikálně změnilo. Pozvali jsme do Brna našeho spolupracovníka, kreslíře a cykloturistu Ivana Křemečka, s nímž jsme strávili ve stánku Cykloturistiky nezapomenutelných pět dnů. Přestože naše spolupráce trvá roky, moc jsme se doposud neznali. Ivan zde maloval návštěvníkům po tělech a podepisoval svou úplně novou knihu, již si sám napsal, sám ilustroval a následně i sám vydal. Každému do ní vepsal a vmaloval originální věnování. Na svou stranu si musel získat každého kolemjdoucího, který se u jeho vyřezávaného hradu zastavil, o tom není pochyb. Musím říci, že jsem už dlouho z něčeho neměl tak velkou radost, jako z věnování, které mi do jedné knihy napsal. A to musím podotknout, že si na podobné „formality“ moc nepotrpím. Část Ivanových „Toulek“ jsem okamžitě přelouskal a obratem jsem objednal balík knih pro své blízké. Lepší vánoční dárek prostě nevymyslím, už se těším, až jej pod stromečkem začnou rozbalovat a postavičky, které znají ze seriálu v časopisu na ně promluví se svým typickým důvtipem. Nakonec – vždycky jsem říkal, že pod žádným vánočním stromečkem by neměla chybět kniha…
To ale není vše. V týchž dnech vyšla kniha také našemu kamarádovi Jéňovi Kopkovi, který prožíval cyklistické dobrodružství na těch nejneuvěřitelnějších místech a dokáže o tom fantasticky poutavě a vtipně vyprávět. Teď už vím, že o tom dokáže i neméně zajímavě psát, jeho „peklo“ jsem zhltl za pár dnů. Je to něco úplně jiného, není to úplně pravá cykloturistika, je to šílené až neuvěřitelné, je to odvážné. Když se přenesete přes spornou formální stránku knihy, najdete zde tři mimořádné příběhy.
A aby toho nebylo málo, do týdne jsem se sešel s Františkem Šestákem, kterého už jen hodiny dělily od okamžiku, kdy měla tiskárnu opustit jeho první kniha. Snad pamatujete na jeho dvojdílný cestopis o cestě do Santiaga de Compostella. Z povídání s ním mi utkvěla, a stále se mi vrací, jedna věta: „Rád dělám věci, které mají nějaký smysl, význam, logiku…“ Ta mi stačí k tomu, abych se skutečně a upřímně těšil na chvíli, kdy se ponořím do jím psaných stránek. Smysl – to je to, co všichni neustále hledáme, no ne?!
Tyto tři intenzivní a krásné zážitky mě inspirovaly k tomuto úvodníku a také k tomu umístit informace o námi doporučených knihách na naše webové stránky. Tam najdete kontakty na autory i možnost knihy si objednat.
Nabídku doplníme o nějaké staré tituly a také o náš vlastní počin, vycházející těsně před koncem roku – Historii horského kola. Třicátému výročí vzniku horského kola se nikdo systematicky nevěnoval, proto ctíme rčení: „Když jsi jediný, kdo to může udělat, tak to udělat musíš.“ Ale to už by mohlo zavánět reklamou, věřte, že tento ´knižní úvodník´ vznikl z čirého nadšení a že si mezi tak rozdílnými čtyřmi knihami, jak jen mohou knihy s cyklistickou tématikou být, určitě vyberete to, co nejvíc potěší vás i vaše blízké. Krásné dny přeji. Věřím, že s knihami a časopisy, při jejichž čtení vám bude příjemně poškubávat v nohách, si protáhnete cykloturistickou sezonu a přivoláte rychlejší příchod té další.
Martin Raufer

Menu