Švýcarsko, nebo Dauphiné?

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2016-06-29T15:25:55 --><p>Ačkoli se švýcarská etapová chlouba koná již od roku 1933 a vznikla tedy ještě o dva roky dříve než španělská Vuelta, její léta budovanou pozicnejvýznamnějšího etapového podniku hned za trojicí Grand Tour zvláště v poslední dekádě po převzetí společností A.S.O. vážně ohrožuje závod Critérium du Dauphiné.</p>

Zatímco francouzský podnik se vyjma vynechaných ročníků 1967-68 od počátku usídlil na začátku června s občasným přesahem do konce května, Tour de Suisse neustále bojovala o vhodný termín. Možná měla kdysi ambice se zařadit i mezi třítýdenní podniky, ale na to už nebyl jednoduše prostor. V předválečné době se dokonce konala až po Tour de France na přelomu srpna a září. A i poté trvalo dlouho, než se termínově ustálila. Stačí výčet prvních poválečných ročníků a jejich začlenění v kalendáři – 1946 (1. Bartali) červenec, 1947 (1. Bartali) srpen, 1948 (1. Kübler) červen, 1949 (1. Weilenmann) červenec/srpen, 1950 (1. Koblet) červen/červenec. Až od roku 1954 se závod ustálil v současném červnovém termínu s vrcholem dva týdny před Tour de France.
Dauphiné se v minulosti konalo na přelomu května a června, což také v roce 1985 umožnilo Philu Andersonovi vyhrát oba závody v jedné sezoně, což už dnes není možné.
Soudě dle letošní startovní listiny prestiž helvetského kříže opět o něco utrpěla. Zatímco z kandidátů pódia na Tour de France se ve Francii na začátku června objevili Froome, Contador, Porte, Aru, Pinot, Bardet, Rolland, Rodriguez, Mollema a D. Martin, Švýcarsku jako poslednímu testu výkonnosti dali přednost jen Th omas, Van Garderen, Talansky, Kelderman, Barguil, Peraud a Frank.
Kromě Nibaliho a Valverdeho, kteří odpočívali po Giru, se pouze jediný etapový jezdec světové špičky oběma červnovým zkouškám před Tour de France vyhnul – Nairo Quintana. Stejně jako loni preferoval menší francouzský závod Route du Sud. A možná právě kolumbijský střízlík bude v červenci nakonec nejspokojenější.
Ovšem vyhrát Tour de Suisse má stále svoji váhu. Proto se také na něj soustředí závodníci, kteří jinak nedostávají příliš příležitosti se pokoušet o vlastní výsledek. Zářným příkladem je letošní vítěz, Kolumbijec Miguel Angel Lopez, jenž se v konkurenci Nibaliho, Arua, Fuglsanga, Scarponiho či donedávna Landy nedostával v Astaně příliš ke slovu. Podobně je na tom loňský premiant Simon Špilak z Kaťuši, bratři Izaguirreové v Movistaru či v minulých letech trojnásobný vítěz závodu Rui Costa.
Co je ale nejpodstatnější, ani jeden z červnových podniků už neslouží jen jako hra na schovávanou před Tour de France, čehož jsme byli v nedávné minulosti často svědky. Ve Francii Contador ovládl kopcovitý prolog, Froome chtěl získat oproti španělskému sokovi psychologickou výhodu, což se mu povedlo, růžky vystrčili i Bardet a Pinot. Ve Švýcarsku zase svojiextratřídu potvrdili Van Garderen a Kelderman, i když v určitých pasážích závodu raději vycouvali, a tak se do listiny vítězů zapsalo další nové jméno – teprve 22letý Kolumbijec Miguel Angel Lopez, o jehož talentu však nikdo nepochybuje nejpozději od jeho předloňského triumfu na Tour de l´Avenir.
„Myslím, že pořád je náš závod velmi důležitý. Samozřejmě o nejlepší závodníky v poslední přípravě před Tour de France se pereme s Dauphiné, ale to není překážkou. Nedomnívám se, že ani pokud by se oba závody termínově nepotkávaly, by to něco zásadního změnilo. Prostě si každý vybere ten, který mu sedí víc," přesvědčuje mě bývalý profesionál a dnes sportovní ředitel Tour de Suisse David Loosli, který má pěkné vzpomínky na Karlovy Vary, kde v roce 2004 v dresu stáje Saeco vyhrál etapu Závodu míru. „Na startu máme spoustu skvělých závodníků, kteří si pochvalují náročnost profi lu, na němž jsme si dali letos opravdu záležet. Jsme vážně hodně spokojení s tím, jak na tom náš závod ve svém postavení mezi podniky World Tour je."
Na srovnání dvou červnových prověrek jsme se během švýcarského podniku ptali pěti adeptů na přední umístění v Tour de France a také dvojice českých jezdců, kteří mají zkušenosti z obou závodů.

Tour de Suisse
80. ročník (první 1933)
šampioni Tour de France mezi vítězi
Gino Bartali, Ferdi Kübler, Hugo Koblet, Eddy Merckx, Jan Ullrich

Critérium du Dauphiné
(dříve Dauphiné Libéré)
68. ročník (první 1947)
šampioni Tour de France mezi vítězi
Louison Bobet, Jacques Anquetil, Raymond Poulidor, Eddy Merckx, Luis Ocaña, Bernard Thevenet, Bernard Hinault, Greg Lemond, Miguel Indurain, Bradley Wiggins, Chris Froome

vítězové obou závodů> Eddy Merckx (Bel.) 1971 CdD, 1974 TdS, Urs Zimmermann (Švýc.) 1984 TdS, 1986 CdD, Phil Anderson (Austr.) 1985 CdD & TdS, Lance Armstrong (USA) 2001 TdS, 2002-3 CdD, Alexander Vinokurov (Kaz.) 1999 CdD, 2003 TdS, Levi Leipheimer (USA) 2006 CdD, 2011 TdS

 

ANDREW TALANSKY
(USA, Cannondale)
DAUPHINÉ
3 STARTY (2014 vítěz, 2015 10.)
TOUR DE SUISSE
2 STARTY (2016 5.)


„Předloni se mi sice podařilo vyhrát Dauphiné, ale letošní start na Švýcarsku jsem plánoval. Důvod? Prostě zpestření, změna. Souviselo to s tím, že jsem se letos zase chtěl po delší době ukázat na Kolem Kalifornie, kde jsem doma. Když kopírujete každou sezonu stejný závodní program, dostanete se do stereotypu, z něhož jsem se chtěl vymanit. Nové výzvy, nová trať, nový závod. Když jsme se rozhodovali o letošním programu, oslovila mě taky náročná trať a jsem rád, že jsem tady. Z hlediska prestiže je asi Dauphiné dnes už výš, když se podíváte na obsazení v čele s Froomem, Contadorem, Portem. Ale i tady je konkurence výborná, navíc devět dní znamená velmi náročné, tvrdé podmínky. Nedá se říct, že by Švýcarsko ztrácelo, nebo že je to horší závod."

 

WILCO KELDERMAN
(Niz., LottoNL-Jumbo)
DAUPHINÉ3 STARTY
(2012 8., 2014 4.)
TOUR DE SUISSE
2 STARTY (2016 8., držení trikotu lídra)


„Já se držím tradice, pro mne je Švýcarsko stále tím nejdůležitějším závodem hned za třemi Grand Tours. Poslední dva roky jsem jel Dauphiné, ale letos jsem si vybral Kolem Švýcarska, protože je blíž Tour de France, a to mi vyhovuje. Když jedete Dauphiné, do startu Tour zbývají ještě tři týdny a je potřeba znovu odjet na vysokohorské soustředění, kdežto po Švýcarsku mi sedí už jen trochu odpočívat, kvalitně potrénovat a naskočit na Tour. Takto mi to vyhovuje víc."

 

TEJAY VAN GARDEREN
(USA, BMC)
DAUPHINÉ
4 STARTY (2010 3., 2015 2.)
TOUR DE SUISSE
3 STARTY (2013 7., 2016 6., vítězná královská etapa)


„Poslední dva roky jsem jel Dauphiné a říkal jsem si, že by to už chtělo změnu, ale Švýcarsko jsem absolvoval i v minulosti a líbilo se mi. Někdy prostě můžete těžit z toho, že uděláte změnu, abyste se udrželi čerství, a navíc BMC je ze Švýcarska a to taky hrálo roli, a je krásné tady reprezentovat značku. Tour de Suisse je těsně před Tour de France, a tak slouží k vytříbení závodní formy, pak už se před Tour jen odpočívá. Myslím, že oba závody jsou velmi prestižní, i když je pravda, že víc jezdců pro celkové pořadí Tour de France se poslední roky objevuje na Dauphiné, ale to neznamená, že by Švýcarsko v úrovni nějak výrazně ztrácelo."

 

WARREN BARGUIL
(Fr., Giant-Alpecin)
DAUPHINÉ
1 START (2013 18.)
TOUR DE SUISSE
3 STARTY (2015 12., 2016 3., držení trikotu lídra)


„Mrzí mě, že jsem nejel Dauphiné, a to letos už potřetí v řadě. I naše média se už nad tím pozastavují, že jeden z nejlepších etapových jezdců z Francie chybí v pro nás tak prestižním závodě. Ale mně Švýcarsko perfektně zapadá do závodní skladby před Tour de France. I loni mi to tak vyhovovalo. Vůbec si nemyslím, že by Tour de Suisse v prestiži za Dauphiné pokulhávala. Vyhovuje mi, že je tady zařazen horský dojezd ve výšce nad dva tisíce metrů, a to je skvělý test. Takový jsem třeba letos na Dauphiné postrádal."

 

GERAINT THOMAS
(Brit., Sky)
DAUPHINÉ
4 STARTY (2013 15.)
TOUR DE SUISSE
2 STARTY (2015 2., 2016 17.)


„Oba závody jsou velmi těžké, víc času je po Dauphiné, ale oba mi sedí, prostě si jen stačí vybrat, nemám ani s jedním žádný problém. U nás v týmu je to také otázka podělit se o roli lídra v obou závodech. Chris Froome dává přednost Dauphiné, tak vedení usoudilo v posledních dvou letech, že já pojedu na celkové pořadí tady ve Švýcarsku. Je to pro mě šance usilovat o vlastní výsledek a také se učit vést tým a nakládat s tlakem, který s tím souvisí. Účast většiny závodníků, co chtějí vyhrát Tour de France, dodává větší punc Dauphiné, ale i Kolem Švýcarska má výborné obsazení a letos opravdu hodně těžkou trať. Je to devět dní těžkého závodění, což v tomto období těsně před Tour je vlastně zcela výjimečná příležitost."

 

LEO KÖNIG
(ČR, Sky)
DAUPHINÉ
2 STARTY (2014 11.)
TOUR DE SUISSE
2 STARTY (2016 nedokončil)


„Debut na Švýcarsku v roce 2011 byl mým vstupem do velké cyklistiky, takže mám na něj hezké vzpomínky. Dauphiné je ale dnes významnější, hlavně díky tomu, že ho pořádá společnost ASO a sjíždí se tam tak více favoritů Tour de France. Momentálně jsem docela kritický k organizátorům Kolem Švýcarska. Chybí dostatečně velké parkovací prostory pro týmové autobusy, každý den řešíme na startu problém s místem, také ubytování je dost chabé. Je patrné, že organizátoři maximalizují zisk a trochu míň se ohlížejí na samotné závodníky, a tím ztrácejí body. Myslím, že pokud by si chtěli uhájit pověst čtvrtého největšího etapáku, muselo by to vypadat jinak."

 

ZDENĚK ŠTYBAR
(ČR, Etixx-Quick Step)
TOUR DE SUISSE
4 STARTY (2016 81.)
DAUPHINÉ
1 START (2014 84.)


„Před pěti lety jsem si na Kolem Švýcarska odbyl premiéru ve World Tour, a tak se sem vždycky rád vracím. Ale mám výtky k úrovni ubytování a stravy. Mám pocit, že nás dávají do nejhorších hotelů, co se dají ve Švýcarsku najít. Neřeknu, kdyby to bylo někde v Rumunsku, ale tady je to opravdu hodně ubohé. Letos jsem z toho už dost rozladěný. Na menších závodech se pořadatelé snaží víc, protože si lepších týmů na startu váží. Tady se spoléhají na to, že sem World Tour stáje musejí. Ze sportovního hlediska je Tour de Suisse pořád top závod s vynikající atmosférou, tvrdou tratí a aktivním závoděním, i když velká jména pro Tour de France se objevují hlavně na Dauphiné. Je zajímavé, že jsme se tu ve Švýcarsku potkali se spoustou klasikářů – Gilbert, Sagan, Hayman, Roelandts, Benoot, Boom, Cancellara, Breschel, Matthews. Asi je to spíš náhoda. Záleží, jak závod zapadá do programu týmu, a vzhledem k tomu, že jezdci pro celkové pořadí jsou hlavně na Dauphiné, dostane se tady víc na ostatní. Já jsem ale měl Švýcarsko v plánu už od počátku sezony, navíc jsem namísto Kolem Belgie jel Kalifornii, takže Dauphiné by bylo nejspíš příliš brzy. Z tréninkového hlediska bylo pro mě Švýcarsko perfektní směrem k Tour de France, v níž jsem doufal. Na druhou stranu, někomu vyhovuje víc, když má ještě po Dauphiné více času zregenerovat a potrénovat."

Menu