Obrušování skrytých drahokamů

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2016-03-07T12:19:56 --><p><strong><span class="second_color">Michal Schlegel sní o Tour de France</span></strong></p><p><strong><span class="second_color">Watty nejsou všechno</span></strong></p>

Všichni básní o úžasných číslech jeho funkčního testu během tréninkového kempu. Jeho výsledek v přepočtu na tělesnou hmotnost dokonce předčil všechny borce Etixxu. Michal Schlegel, teprve dvacetiletá opora farmy Klein Constantia, však zůstává oběma nohama na zemi. „Musím ty watty promítnout i do výsledků v závodech," uvědomuje si.

V médiích se objevila poněkud zkreslená informace, že během testu jel hodinu a dvacet minut na 500 wattech. Takový superman ale zase není, jinak by mohl rovnou překonat Wigginsův rekord v hodinovce. Tým používá na zátěžový test standardní osmiminutový protokol, podle nějž se každých osm minut přidává 40 wattů zátěže. Začíná se na sto wattech a Schlegel ukončil test vyčerpáním po přesně hodině, devatenácti minutách a sedm advaceti vteřinách. Půl minuta mu tedy chyběla, než by se zátěž zvýšila na oněch pět set wattů. „Jel jsem sedm a půl minuty na 460 wattech a pak už jsem nemohl pokračovat," upřesňuje cyklista z podhůří Orlických hor, který se cyklisticky vyučil ve známé lanškrounské líhni.

„Není pro mě důležité srovnání s ostatními, ale spíš jak se posouvám já sám. Poslední test je pro mě potvrzením, že dobře pracuju, že moje příprava postupuje správným směrem a že má výkonnost má neustále stoupající tendenci. V prosinci jsem test ukončil po necelých dvou minutách na 460 wattech, teď jsem dokázal jet o pět minut déle a to mě příjemně překvapilo. A že jsou moje testy v porovnání s ostatními tak vysoko, považuju spíš za bonus. Motivuje mě to do další práce a hlavně závodů, než abych se z toho stresoval. Watty jsou pro mě jen orientační parametr, větší váhu přisuzuju pocitům a hlavně závodům. A hodně mi také pomohla spolupráce s fyzioterapeutem Pavlem Bryndou. Za svůj vzestup vděčím i jemu. Pro cyklistu je důležitá symetrie těla, plná funkčnost svalů a jejich uvolnění po náročném tréninku. Soustředí se na problematické partie – boční břišní svaly, zádové svalstvo, které trpí strnulou jízdou v sedle. Stabilizační cviky mám také upravené na míru."

Sedmý muž loňského mistrovství světa do 23 let vidí svou hlavní parketu v etapových závodech. K jeho vrcholům bude patřit na jaře Circuit des Ardennes, etapy Kolem Bretaně či Tour de l´Isard ve Francii, nejlepší však bývá uprostřed sezony, takže těšit se na jeho výkony můžeme během červnového Závodu míru v Jeseníkách nebo srpnové Czech Cycling Tour, kde bude chtít vylepšit loňské šesté místo. Už dnes také myslí na červencový Valle d´Aosta v Itálii, s nímž má po loňském nepříjemném pádu a desátém místě celkového pořadí nevyřízené účty.

„Myslím, že na podium na Aostě určitě mám," předpovídá. I tam si možná pomůže k vytoužené profesionální smlouvě. „O mé budoucnosti bych chtěl mít jasno už v létě, ale do té doby musím něco předvést a přesvědčit o tom, že můžu být pro World Tour tým platným jezdcem."

Svému snu o Tour de France podřizuje vše, před sezonou dokonce odmítl zajímavé nabídky z kategorie Pro Continental od polských týmů CCC a Verva ActiveJet a také od španělského Caja Rural. „Kdybych podepsal do druhé divize, nějaký čas bych se tam musel prosazovat a cesta k Tour de France by se mi na nějakou dobu uzavřela. Přes Etixx to může být přímočařejší," uvažuje.

Reference má vynikající. Jeho imponující wattové parametry nezůstaly v belgické stáji bez odezvy. „V přepočtu na jeho tělesnou hmotnost je to jeden z vůbec nejlepších testů, jaký jsem kdy měl možnost vidět," prozrazuje trenér Remko Meeusen. „Není mnoho závodníků, kteří se dostanou až téměř na 500 wattů a on je ještě o nějaký ten kilogram lehčí než třeba Tom Boonen nebo Tony Martin. A když to srovnám s Michalovým loňským testem, který byl už tehdy velmi dobrý, tak jeho progres neustále pokračuje, což je velmi důležité. V Bakala Academy sledujeme takových zajímavých testů v osmiminutovém protokolu víc, v závodech pak ale rozhoduje schopnost se pohybovat nad anaerobním prahem, tedy jak dlouho a jak často dokáže jet na maximálním výkonu, což je schopnost, která závodníka udrží ve skupině při nástupech, nebo mu naopak umožní ujet. A to je další parametr náročný nejen fyzicky, ale i psychicky. Michal má v každém případě skvělý motor, s kterým se dá pracovat. Je to mimořádný talent. Konzultoval jsem výsledek jeho testu i s trenérským kolegou z Etixxu Koenem Pelgrimem, který tím byl rovněž zaskočen, a hodně se o něj zajímal i generální manažer Patrick Lefevere, protože on je blázen do čísel. Michala sleduje a já bych mu ho neváhal doporučit." Když už hlavní boss Etixxu ví, jaký drahokam se v jeho záložní sestavě skrývá, zbývá jen, aby mu urychleně nabídl profesionální smlouvu. Informace o Schlegelových dispozicích jistě v malém světě dvou kol nezůstanou dlouho pod pokličkou, zájem mohou mít i jiní. Vše záleží na úsudku zkušeného belgického mága a pochopitelně hlavně na Michalově schopnosti úžasné hodnoty wattů promítnout do výsledků v závodech.

Text a foto: Kamil Hofman

Menu