Úvod » Články k časopisu » Ján MIŠKOVSKÝ – OPQS & Janom belgická síla se slovenskou zelenou energií

Ján MIŠKOVSKÝ – OPQS & Janom belgická síla se slovenskou zelenou energií

NA RUKÁVECH JEZDCŮ OMEGA PHARMA-QUICK STEP SE OD LETOŠNÍHO ROKU OBJEVUJE LOGO FIRMY JANOM, JAK SI FANOUŠCI
CYKLISTIKY JISTĚ VŠIMLI. NA TOM BY NEBYLO NIC TAK ZVLÁŠTNÍHO, KDYBY NEMĚLA SÍDLO NA SLOVENSKU.

Janom je energetická společnost věnující se především alternativním zdrojům, konkrétně využití sluneční, vodní a větrné energie. V současnosti rozjíždí program Green Way, což je první funkční systém automobilové dopravy založené na čistě elektrické energii. Partnerům nabízí nejen dodávkové automobily přestavěné na elektrický pohon, ale i systém výměny a dobíjení baterií, který umožní zejména rozvážkovou službu ve velkých městech. Dopravu ekologickou, ale proprovozovatele i ekonomickou.
Duší společnosti, jež se v cyklistice prezentuje pod obchodním názvem Janom, je Ján Miškovský, zapálený cyklista a už dlouhá léta podporovatel cyklistiky.
Jeho první aktivity v této oblasti jsou spojeny s cyklistickým klubem Epic Dohňany. Zde začínal sám s mountainbikingem, založil tým, organizoval závody. V roce 2011 dohňanský klub uspořádal mistrovství Evropy, na kterém získal Jaroslav Kulhavý svůj první velký titul v elitní kategorii.
Cyklistické aktivity Jána Miškovského se ale ubírají i k silnici a je vlastně prvním komerčním partnerem (po automobilce Škoda), který z bývalého Československa
vstoupil do profesionální cyklistiky na nejvyšší úrovni. Společnost Janom předtím podporovala závod Karpatských kurýrů z Polska na Slovensko (UCI závod pro U23) a letos byla i partnerem etap Okolo Slovenska. Také se stala hlavním partnerem a spoluorganizátorem společného mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice v Púchově. A na konci loňského roku vstoupila jako partner i do profesionální formace Omega Pharma-Quick Step, tedy rovnou mezi vybranou společnost Pro Teamů.

Na vyjížďce s bratry Velitsovými a Štybarem při společném
česko-slovenském šampionátu

Jak se podaří slovenské společnosti vstoupit do profesionální cyklistiky?
„Známe se s bratry Velitsovými. Když loni končil tým HTC-Highroad, uvažovalo se o jejich budoucnosti. Protože má Janom obchodní vztahy s investiční bankou Saxo Bank, podporovali jsme jejich přestup do týmu Bjärna Riise. Jenže oni se nakonec dohodli s týmem Zdeňka Bakaly, a tak vznikl i kontakt na jeho vedení. My jsme byli rozhodnuti vstoupit do profesionální cyklistiky jako další krůček naší angažovanosti v tomto sportu. S účastí bratrů Velitsových v OPQS bylo logické zviditelnit Janom zde a tím podpořit i cyklisty ze Slovenska."

Bylo to složité vyjednávání?
„Ani ne, ale my sami jsme začali jednat s panem Lefeverem celkem pozdě, a tak došlo k podpisu smlouvy až na přelomu listopadu a prosince. Dohodli jsme se poměrně rychle."

Patříte po titulárních sponzorech Omega Pharma a Quick Step do kategorie šesti dalších partnerů, jako jsou Specialized, Q8, Peugeot, Vermarc a Innergetic. Jak se dohaduje umístění loga na dresu?
„Dostali jsme nabídku volných ploch a celkem rychle jsme se rozhodli. My nejsme společnost, která propaguje rychloobrátkové zboží, naše koncepce podporycyklistiky je dlouhodobější a není založená na rychlé reklamě – inzerci. Toto partnerství nám pomáhá v obchodních jednáních, profi lujeme se tímto
způsobem, jsme pro obchodní partnery něčím jiným zajímaví. Neděláme si iluze, že nám podpora profesionální cyklistiky otevírá všude dveře a že díky ní
k nám přijdou pro nás důležití partneři. Ale zaprvé nás cyklistika zajímá a baví a zadruhé je určitá angažovanost důležitou součástí kultury obchodní společnosti.
A nakonec jsme s místem na rukávu spokojeni, je čitelné ve spojení s tváří závodníka a to je pro nás bonus. Tím se my můžeme dál prezentovat,
což je v případě našich aktivit a zaměření naší společnosti důležité."

Při mistrovství republiky v Púchově podporoval tým OPQS přímo své závodníky, přiletěl dokonce sportovní ředitel Brian Holm. Na mistrovství světa využívala česká reprezentace zázemí tohoto týmu. Rozvíjejí se společné aktivity i touto cestou?
„Máme dobré vztahy, různí členové vedení týmu včetně Patricka Lefevera u nás byli několikrát. Vyšli nám vstříc i s podporou slovenských a českých závodníků při mistrovství republiky. Dokonce na podzim bude mít OPQS na Slovensku team building, dojde tady k prvnímu setkání týmu ve složení pro rok 2013."

A co budoucnost?
„Smlouvu s Omega Pharma-Quick Step jsme při Tour de France prodloužili i pro příští rok, ale nebude to naše jediná aktivita v cyklistice. Pochopitelně pokračujeme v podpoře našeho domácího týmu Epic Dohňany a také se stáváme velkým partnerem Dukly Trenčín. Máme zájem, aby trenčínská Dukla postoupila kvalitativně výš, aby se účastnila hodnotnějších závodů. Je v našem a doufám, že i v zájmu slovenské cyklistiky posunout tento sport na Slovensku dál. Máme nové vedenícyklistického svazu, máme ve světě výborné profesionály, a tak by se mohla začít cyklistika u nás více rozvíjet."

Podle informací se připravuje středo-východoevropský tým jako farma OPQS, o ten nemáte zájem?
„Ano, jednalo se o tom i nedávno při MS ve Valkenburgu, ale nejsem si jist, v jakém časovém horizontu se tento projekt spustí, a proto zatím zůstáváme u podpory Dukly Trenčín. Pokud by zamýšlený „český" koncept byl smysluplný a dával šanci i slovenským závodníkům při přechodu k profesionálům, tak jej určitě podpoříme. Mohl by to být další stupínek podpory i slovenských cyklistů a mohl by usnadnit přechod do nejlepších týmů. Bude to ovšem potřebovat nějaký čas a jasnou koncepci."

Když je Janom také partnerem cyklistických závodů, tak se nabízí další společné aktivity.
„Zdeněk Bakala se zajímá o Závod míru a jednali jsme v Holandsku i s prezidentem Českého svazu cyklistiky Mariánem Štetinou. My podporujeme polsko-slovenský závod Karpatských kurýrů, který chceme zavést i na Moravu, to je program kategorie U23. V Čechách je ve stádiu úvah obnovení Závodu míru, ale podle mého soudu na tom bude potřeba ještě hodně zapracovat. Český svaz cyklistiky chce v příštím roce uspořádat Závod míru U23, ale s těmito aktivitami my nemáme nic společného, podobný závod už podporujeme."

A přivést nějaký velký podnik na Slovensko?
„Byla zde určitá představa o startu italského Gira, ale já osobně to považuji víc za přání než realitu. Možná se v cyklistice budou dít nějaké změny, jako například koncepce čtyřdenních závodů v různých koutech světa. To by pro nás jako Slovensko a naši společnost Janom otevíralo určité možnosti v zaběhnutém prostředí cyklistiky, na to bychom si troufl i, ale to jsou zatím celkem nejasné vize. Zdeněk Bakala se o to také zajímá, a tak věřím, že budeme u zdroje informací, ale musíme zůstat nohama na zemi a být trpěliví. Cyklistika je rozhodně zajímavý globální sport a možnosti jsou obrovské. Nyní je nutné, aby i slovenští cyklisté byli jeho součástí, máme velkou příležitost díky Saganovi a Velitsům. My slovenskou cyklistiku musíme podpořit především organizačně a dát šanci talentované mládeži."

A váš osobní vztah ke kolu?
„Začínal jsem na horském kole a dlouho odolával silničnímu. Bál jsem se provozu na silnicích. Jenže jednoho dne jsem podlehl a okusil silničku, od té doby dávám silničnímu kolu přednost. Musím se přiznat, že nás cyklistika pohltila dokonale jako rodinu. Na kole jezdí i manželka a závodní cyklistiku provozuje i starší dcera Katarína (ta vyhrála v juniorkách při společném mistrovství jak časovku, tak i silniční závod – pozn. autora)."

Děkuji za rozhovor.
Libor Matějka
Foto : autor a Cor Vos