Ján MIŠKOVSKÝ – OPQS & Janom belgická síla se slovenskou zelenou energií

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2012-10-15T15:49:25 --><p><strong>NA RUKÁVECH JEZDCŮ OMEGA PHARMA-QUICK STEP SE OD LETOŠNÍHO ROKU OBJEVUJE LOGO FIRMY JANOM, JAK SI FANOUŠCI<br />CYKLISTIKY JISTĚ VŠIMLI. NA TOM BY NEBYLO NIC TAK ZVLÁŠTNÍHO, KDYBY NEMĚLA SÍDLO NA SLOVENSKU.</strong></p>

Janom je energetická společnost věnující se především alternativním zdrojům, konkrétně využití sluneční, vodní a větrné energie. V současnosti rozjíždí program Green Way, což je první funkční systém automobilové dopravy založené na čistě elektrické energii. Partnerům nabízí nejen dodávkové automobily přestavěné na elektrický pohon, ale i systém výměny a dobíjení baterií, který umožní zejména rozvážkovou službu ve velkých městech. Dopravu ekologickou, ale proprovozovatele i ekonomickou.
Duší společnosti, jež se v cyklistice prezentuje pod obchodním názvem Janom, je Ján Miškovský, zapálený cyklista a už dlouhá léta podporovatel cyklistiky.
Jeho první aktivity v této oblasti jsou spojeny s cyklistickým klubem Epic Dohňany. Zde začínal sám s mountainbikingem, založil tým, organizoval závody. V roce 2011 dohňanský klub uspořádal mistrovství Evropy, na kterém získal Jaroslav Kulhavý svůj první velký titul v elitní kategorii.
Cyklistické aktivity Jána Miškovského se ale ubírají i k silnici a je vlastně prvním komerčním partnerem (po automobilce Škoda), který z bývalého Československa
vstoupil do profesionální cyklistiky na nejvyšší úrovni. Společnost Janom předtím podporovala závod Karpatských kurýrů z Polska na Slovensko (UCI závod pro U23) a letos byla i partnerem etap Okolo Slovenska. Také se stala hlavním partnerem a spoluorganizátorem společného mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice v Púchově. A na konci loňského roku vstoupila jako partner i do profesionální formace Omega Pharma-Quick Step, tedy rovnou mezi vybranou společnost Pro Teamů.

Na vyjížďce s bratry Velitsovými a Štybarem při společném
česko-slovenském šampionátu

Jak se podaří slovenské společnosti vstoupit do profesionální cyklistiky?
„Známe se s bratry Velitsovými. Když loni končil tým HTC-Highroad, uvažovalo se o jejich budoucnosti. Protože má Janom obchodní vztahy s investiční bankou Saxo Bank, podporovali jsme jejich přestup do týmu Bjärna Riise. Jenže oni se nakonec dohodli s týmem Zdeňka Bakaly, a tak vznikl i kontakt na jeho vedení. My jsme byli rozhodnuti vstoupit do profesionální cyklistiky jako další krůček naší angažovanosti v tomto sportu. S účastí bratrů Velitsových v OPQS bylo logické zviditelnit Janom zde a tím podpořit i cyklisty ze Slovenska."

Bylo to složité vyjednávání?
„Ani ne, ale my sami jsme začali jednat s panem Lefeverem celkem pozdě, a tak došlo k podpisu smlouvy až na přelomu listopadu a prosince. Dohodli jsme se poměrně rychle."

Patříte po titulárních sponzorech Omega Pharma a Quick Step do kategorie šesti dalších partnerů, jako jsou Specialized, Q8, Peugeot, Vermarc a Innergetic. Jak se dohaduje umístění loga na dresu?
„Dostali jsme nabídku volných ploch a celkem rychle jsme se rozhodli. My nejsme společnost, která propaguje rychloobrátkové zboží, naše koncepce podporycyklistiky je dlouhodobější a není založená na rychlé reklamě – inzerci. Toto partnerství nám pomáhá v obchodních jednáních, profi lujeme se tímto
způsobem, jsme pro obchodní partnery něčím jiným zajímaví. Neděláme si iluze, že nám podpora profesionální cyklistiky otevírá všude dveře a že díky ní
k nám přijdou pro nás důležití partneři. Ale zaprvé nás cyklistika zajímá a baví a zadruhé je určitá angažovanost důležitou součástí kultury obchodní společnosti.
A nakonec jsme s místem na rukávu spokojeni, je čitelné ve spojení s tváří závodníka a to je pro nás bonus. Tím se my můžeme dál prezentovat,
což je v případě našich aktivit a zaměření naší společnosti důležité."

Při mistrovství republiky v Púchově podporoval tým OPQS přímo své závodníky, přiletěl dokonce sportovní ředitel Brian Holm. Na mistrovství světa využívala česká reprezentace zázemí tohoto týmu. Rozvíjejí se společné aktivity i touto cestou?
„Máme dobré vztahy, různí členové vedení týmu včetně Patricka Lefevera u nás byli několikrát. Vyšli nám vstříc i s podporou slovenských a českých závodníků při mistrovství republiky. Dokonce na podzim bude mít OPQS na Slovensku team building, dojde tady k prvnímu setkání týmu ve složení pro rok 2013."

A co budoucnost?
„Smlouvu s Omega Pharma-Quick Step jsme při Tour de France prodloužili i pro příští rok, ale nebude to naše jediná aktivita v cyklistice. Pochopitelně pokračujeme v podpoře našeho domácího týmu Epic Dohňany a také se stáváme velkým partnerem Dukly Trenčín. Máme zájem, aby trenčínská Dukla postoupila kvalitativně výš, aby se účastnila hodnotnějších závodů. Je v našem a doufám, že i v zájmu slovenské cyklistiky posunout tento sport na Slovensku dál. Máme nové vedenícyklistického svazu, máme ve světě výborné profesionály, a tak by se mohla začít cyklistika u nás více rozvíjet."

Podle informací se připravuje středo-východoevropský tým jako farma OPQS, o ten nemáte zájem?
„Ano, jednalo se o tom i nedávno při MS ve Valkenburgu, ale nejsem si jist, v jakém časovém horizontu se tento projekt spustí, a proto zatím zůstáváme u podpory Dukly Trenčín. Pokud by zamýšlený „český" koncept byl smysluplný a dával šanci i slovenským závodníkům při přechodu k profesionálům, tak jej určitě podpoříme. Mohl by to být další stupínek podpory i slovenských cyklistů a mohl by usnadnit přechod do nejlepších týmů. Bude to ovšem potřebovat nějaký čas a jasnou koncepci."

Když je Janom také partnerem cyklistických závodů, tak se nabízí další společné aktivity.
„Zdeněk Bakala se zajímá o Závod míru a jednali jsme v Holandsku i s prezidentem Českého svazu cyklistiky Mariánem Štetinou. My podporujeme polsko-slovenský závod Karpatských kurýrů, který chceme zavést i na Moravu, to je program kategorie U23. V Čechách je ve stádiu úvah obnovení Závodu míru, ale podle mého soudu na tom bude potřeba ještě hodně zapracovat. Český svaz cyklistiky chce v příštím roce uspořádat Závod míru U23, ale s těmito aktivitami my nemáme nic společného, podobný závod už podporujeme."

A přivést nějaký velký podnik na Slovensko?
„Byla zde určitá představa o startu italského Gira, ale já osobně to považuji víc za přání než realitu. Možná se v cyklistice budou dít nějaké změny, jako například koncepce čtyřdenních závodů v různých koutech světa. To by pro nás jako Slovensko a naši společnost Janom otevíralo určité možnosti v zaběhnutém prostředí cyklistiky, na to bychom si troufl i, ale to jsou zatím celkem nejasné vize. Zdeněk Bakala se o to také zajímá, a tak věřím, že budeme u zdroje informací, ale musíme zůstat nohama na zemi a být trpěliví. Cyklistika je rozhodně zajímavý globální sport a možnosti jsou obrovské. Nyní je nutné, aby i slovenští cyklisté byli jeho součástí, máme velkou příležitost díky Saganovi a Velitsům. My slovenskou cyklistiku musíme podpořit především organizačně a dát šanci talentované mládeži."

A váš osobní vztah ke kolu?
„Začínal jsem na horském kole a dlouho odolával silničnímu. Bál jsem se provozu na silnicích. Jenže jednoho dne jsem podlehl a okusil silničku, od té doby dávám silničnímu kolu přednost. Musím se přiznat, že nás cyklistika pohltila dokonale jako rodinu. Na kole jezdí i manželka a závodní cyklistiku provozuje i starší dcera Katarína (ta vyhrála v juniorkách při společném mistrovství jak časovku, tak i silniční závod – pozn. autora)."

Děkuji za rozhovor.
Libor Matějka
Foto : autor a Cor Vos

Menu