Úvod » Články k časopisu » Před startem závodu Czech Cycling Tour

Před startem závodu Czech Cycling Tour

LETOŠNÍ ČTVRTÝ ROČNÍK CZECH CYCLING TOUR SLIBUJE NEJEN NEJKVALITNĚJŠÍ STARTOVNÍ POLE V JEHO DOSAVADNÍ KRÁTKÉ HISTORII, ALE TAKÉ SKVĚLOU SPORTOVNÍ PODÍVANOU VYŠPERKOVANOU HORSKOU ETAPOU, ZA NÍŽ BY SE NEMUSELY STYDĚT ANI SLOVUTNÉ GRAND TOURS.

Vzhůru do Jeseníků!

Poslední roky jediný závod mezinárodního kalendáře UCI na našem území (letos v září se k němu přidá nový čtyřdenní podnik rovněž kategorie 2.2 Europe Tour Okolo jižních Čech) se v duchu skladby olympijské sezony přesunul do dřívějšího termínu již na přelomu června a července, opět se začátkem necelý týden po společném mistrovství České a Slovenské republiky, jehož dějištěm bude letos slovenský Púchov. Po tradičním úvodu, který obstará časovka družstev v Uničově, se peloton přesune do centra celého závodu v Olomouci, kde startuje druhé dějství, a odtud povede z rovinaté Hané do kopců Drahanské vrchoviny s cílem v Prostějově. Třetí etapa odehrávající se v Jeseníkách nese zaslouženě přídomek královská a jen při pohledu do itineráře budí respekt – 194 km, devět stoupání a celkem 4560 metrů převýšení! Horská etapa jak má být se pro řadu účastníků promění v peklo. Mezinárodní ambasador závodu, bývalý vítěz Tour de France Carlos Sastre, při své lednové návštěvě České republiky prohlásil, že by tato jesenická etapa slušela i Tour de France nebo Giro d’Italia a pokud by byl ve své obvyklé vrchařské formě, rád by si ji osobně vyzkoušel. Podobnou příležitost ve zkrácené verzi budou mít hobby cyklisté a to ve stejný den, kdy se bude konat královské dějství, tedy v sobotu 30. června se startem v 8.30 h (hlavní závod začíná v 11.30 h) a bude kopírovat posledních 103 km zmíněné horské etapy s převýšením 2013 m. Závodníci Czech Cycling Tour na cestě z Jeseníku do Šternberka překonají stoupání na Rejvíz, Ramzovou, Přemyslov, Červenohorské sedlo, Vydli, Lyru, Hvězdu a v závěru vyzkoušejí dvakrát legendární kopec známý z automobilových závodů do vrchu Ecce Homo u Šternberka. Závěr čtyřdenního závodu pak obstará etapa v okolí Olomouce, o níž se také rozhodně nedá tvrdit, že je rovinatá. 

Veskrze je tedy letošní ročník Czech Cycling Tour určen pro vyložené vrchaře. A jeden z největších letošních vrchařských objevů, britská senzace úvodu sezony Jonathan Tiernan-Locke (rozhovor na dalších stranách) ze skotského celku Endura Racing, který se loni na CCT předvedl vítězstvím v týmovém chronometru, by neměl na startu v Uničově 28. června chybět. Celkem je pozváno 23 sedmičlenných týmů, řadu dalších zájemců museli pořadatelé odmítnout, z domácích formací se nedostalo třeba na Spartu Praha nebo Madetu Fitness. Českou závodní scénu tak budou zastupovat PSK Whirlpool-Author s obhájcem loňského vítězství Stanislavem Kozubkem, Dukla Praha a výběr Olomouckého kraje. Jeden Čech se však objeví i v jiném dresu, a to konkrétně Petr Vakoč, který od letoška působí ve francouzském amatérském klubu CC Etupes a na Moravě svou novou stáj povede jako týmová jednička. 

před startem závodu Czech Cycling Tour

Na startu se představí hned tři UCI kontinentální celky z Norska – Argon 18-Unas Cycling, Team Froy-Trek a Plussbank-BMC, jehož majitelem je nejslavnější norský cyklista současnosti Thor Hushovd (sídlí přímo v jeho rodném městě Grimstad) a vede ho jiný exprofesionál Atle Kvalsvoll, který na počátku devadesátých let působil po boku Lemonda v týmu Z a skončil dvakrát druhý na Dupont Tour v USA. V sestavě Plussbank- -BMC je loni na Czech Cycling Tour šestý Björn Tore Hoem a také Kvalsvollův syn Sebastian.

před startem závodu Czech Cycling Tour

Skandinávii bude zastupovat i švédský národní výběr vedený bývalým profesionálem Glennem Magnussonem (mj. vítěz tří etap na Giru a účastník Závodu míru) a dvě dánské ekipy Team Tre- -For a Concordia Forsirking. Představí se také dva zajímavé východoevropské farmářské výběry Pro Teamů, ruská Itera-Katuša a ukrajinský ISD-Lampre. Itálie vysílá do boje tým z regionu Friuli, Slovinci Radenskou a Nizozemci kontinentální celky Jo Piels a Rucanor Line Cycling Team. K ozdobám budou patřit elitní cyklokrosoví jezdci z belgického týmu Sunweb-Revor vedení exmistrem světa Mario De Clercqem, v sestavě s vítězem letošního Světového poháru Kevinem Pauwelsem. Ten je u nás častým hostem, na podzim zavítal na dva podniky cyklokrosového SP v Plzni a v Táboře a v polovině května se objevil v Novém Městě na Moravě pro změnu v závodě Světového poháru horských kol. O pár týdnů později se tedy vydá na Moravu znovu, tentokrát se silničním kolem na Czech Cycling Tour, kde startoval i v předchozích dvou letech. Z Belgie dorazí také záložní amatérská sestava stáje Omega Pharma-QuickStep nesoucí název Ovyta-Eijssen-Acrog na postu sportovního ředitele s Johanem Verstrepenem, někdejším kolegou Svorady, Padrnose a Kadlece v Lampre. Členy týmu jsou mladíci, bratři Sean a Mike De Bie, synovci bývalého mistra světa v cyklokrosu Dannyho De Bie, přičemž Sean už u nás startoval před třemi lety v Závodě míru juniorů (2. a 3. v etapě). 

před startem závodu Czech Cycling Tour

S polskou formací BDC Marcpol přijede veterán, loňský vítěz etapy Dariusz Baranowski (40), který má na kontě shodně dvanáctá místa z Tour de France (1998) i Giro d’Italia (2003). Polský vrchař bude patřit k velkým favoritům pro královskou jesenickou etapu. Loni vyhrál tu s cílem v Šumperku a celkově obsadil druhé místo. Německo budou zastupovat celky LKT-Team Brandenburg a Eddy Merckx-Indenland. A za volant doprovodného vozu národního výběru Maroka usedne někdejší účastník Závodu míru a mistr světa v časovce družstev Andreas Petermann. Na severomoravských silnicích tak uvidíme řadu cyklisticky zajímavých jmen. 

(kh)
Foto: Jan Brychta