Před Giro d’italie – Obvyklé otázky

28.2.2017
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2011-04-28T10:12:04 --><p style="text-align: justify;"><strong>Letošní Giro láká především účastí Romana Kreuzigera a jeho snahou se v tomto závodě prosadit. Proto se očekává zvýšený zájem českých fanoušků. Nejsou sice prázdniny, ale sever Itálie je dostupnější než Francie při Tour a zajímavé etapy se odehrávají především zde. Takže stačí i prodloužený víkend na začátku posledního týdne závodu. Co byste měli před cestou vědět?</strong></p>

Před Giro d'italie

Kdy se zavírá trasa závodu? 

Při Giru nejsou mimořádná omezení, na kole můžete jet po trase ještě několik minut před příjezdem reklamní kolony, ale i po jejím projetí ještě stačíte po trati dojet pár kilometrů (reklamní kolona jede asi hodinu před čelem závodu). Jen v prostoru cíle, kde je ohraničená trať plůtky, vás pořadatelé vyženou ze silnice, musíte pěšky vedle trasy a bývá zde poměrně „husto“. Autem je to samozřejmě složitější, cílová stoupání obsazují fanoušci den před závodem. Na Monte Zoncolan vás ovšem autem nepustí ani den před etapou. 

Kde najít ubytování? 

Většina fanoušků z celé Evropy řeší nejčastěji ubytování v obytných autech, nebo stanech. Ale jak v Rakousku (před páteční etapou na Grossglockner), tak i v okolí Zoncolanu se dá sehnat bydlení „zimmer frei“, nebo italských penzionech. I když pamatujte, že Zoncolan se jede v sobotu a obtížná a zajímavá nedělní etapa bude také v obležení domácích tifosi. 

Smí se stanovat a kempovat u trati? 

Pořadatelé a místní organizátoři respektují kempování podél trati a to jak v obytných autech, tak i stanech, ovšem místo na stan se často hledá obtížně. 

Vyplatí se jet s autem do závěrečného stoupání? Není to lepší na kole z údolí? 

I když jedete s kolem a chcete se v den etapy projet, je lepší stát v kopci, přijet do cílového stoupání den předem a i na trénink vyrazit z tohoto místa. Budete vyrážet sice z kopce, ale v suchém oblečení. A především po zdolání posledního stoupání se vrátíte k autu, kde vás čeká možnost převlečení, jídla a poměrně komfortního čekání na peloton. Když se vydáte z údolí, tak s sebou musíte vézt ruksak se suchým a teplejším oblečením. Pamatujte na to, že je květen a dojezdy horských etap jsou okolo dvou tisíc metrů vysoko. 

Kde mám největší šanci vidět závodníky zblízka? 

Samozřejmě na trati při závodě, ale jen na okamžik. V cíli závodu je šance malá, pokud závodník jde na podium, tak je před tím schovaný v zázemí závodu a mohou k němu jen opatrovatelé a s omezenou možností novináři. Ostatní se během okamžiku ztratí v týmovém autobusu. Pokud je cíl na kopci, hned za ním se závodníci otáčejí a sjíždějí k autobusům, které stojí pod závěrečným stoupáním. Nejlépe se s závodníky potkáte v prostoru startu etapy a tady máte teoretickou možnost ulovit i autogram. 

Kde závodníci bydlí, mohu se podívat za nimi na hotel? 

Týmy jsou rozesety po hotelech v poměrně širokém okolí. Ale pokud je mezi cílem jedné etapy a startem etapy následující přesun, tak do místa startu přejíždí ještě po etapě. Když jste někde v horském středisku, kde byl cíl i bude start následující etapy, máte velkou naději, že najdete podle aut, autobusu a kamiónů místo, kde je váš tým ubytovaný. Nemáte ovšem příliš velkou šanci se setkat se závodníky, ti jsou skryti v hotelu. Ale je zajímavé sledovat i práci mechaniků po etapě. 

(lm)
Foto: Cor Vos 

Tipy na cyklistický trénink 

V případě námi doporučovaného programu jsou trasy vhodné pro cyklistickou vyjížďku celkem jasně dány místem. V pátek na Grossglockneru budete stát autem buď v závěrečném stoupání nad Heiligenblutem, nebo v údolí pod tímto městečkem, případně podle toho, jak bude rakouská policie regulovat dopravu. Pokud přijedete od Zell am See, tak na příjezdové silnici od Hochtoru. Lze se jet podívat na Hochtor, případně až na další vrchol této alpské silnice na Fuschetörl, nebo na Edelweisspitze. Když byste měli opravdu času hodně a jste zdatnými cyklisty, můžete sjet až na druhou stranu k Brucku a zdolat si Glockner klasickou cestou od severu. Taky se můžete vydat v protisměru závodu do údolí pod Heiligenblutem a zkusit, kudy pojedou cyklisté do cíle. V případě dostatku času si vyšlápněte nad cíl k ledovci Františka Josefa. 

V sobotu při etapě na Monte Zoncolan se nabízí smyčka, kterou jedou závodníci v závěru etapy z Ovara, přes Monte Crostis zpátky do Ovara a potom Zoncolan. Jestli se bojíte samotného stoupání na Zoncolan, můžete vyjet do prostoru cíle od Sutria, na této smyčce budou tisíce cyklistů. Vřele doporučujeme, bude to opravdu skvělý zážitek a poznáte, co závodníky v závěru etapy čeká. Nejen Zoncolan, ale i Monte Crostis budou cyklistickými lahůdkami. 

Náš tip pro návštěvu Gira 

Nechcete si nechat ujít atmosféru letošního Gira, ale přeci jen nemáte tolik času? Doporučujeme prodloužený víkend v začátku posledního týdne. Giro zavítá do Rakouska, a tak se maximálně přiblíží našim hranicím. Dojezd páteční 13. etapy (20. 5.) je v Rakousku ve stoupání na Grossglockner, z Prahy je to 478 km a z Brna podobně daleko a to vesměs po dálnici. Pokud si chcete dopřát i cyklistický trénink, vyjeďte časněji, zaparkujte v závěrečném stoupání a podle času se můžete vydat na kolo. 

Hned po etapě doporučuji sednout do auta, přesunout se do cíle sobotní etapy a zkusit se dostat ještě autem někam do lesa ve stoupání na Monte Zoncolan. Ale je dost pravděpodobné, že se to už nepovede. Jeďte raději rovnou na druhou stranu masivu, dostanete se k zázemí závodu, kam přijíždějí týmové autobusy a kam se budou vracet závodníci. Nahoru do cíle se dostanete celkem snadno pěšky, na kole, nebo pohodlněji lanovkou. 

I v neděli se jede hodně těžká etapa, pokud se ještě tento den chcete vrátit domu, byla by ideální návštěva startu závodu, i ta je zážitkem. Tady máte větší šanci potkat závodníky, většinou jsou v místě startu tak hodinu a půl před odmávnutím etapy. Bohužel se nejdříve skrývají v týmovém autobusu, nebo po podpisu a prezentaci na tribuně jsou ve vesničce, kam je vstup omezený. 

Mezi cílem sobotní etapy a startem etapy nedělní je celkem velký přesun a vy se o nějakou tu desítku kilometrů posunete dál od českých hranic. Druhou variantou je přesun z Monte Zoncolan do některého kopce na trati nedělní etapy. Třeba na Passo Giau, což je letos nejvyšší bod Gira – Cima Coppi 2235 m n. m. Ze Zoncolanu je to poměrně blízko a poté to máte blíž k domovu. 

Když se nechcete věnovat cyklistice aktivně a nepůjdete v cílovém prostoru na kolo, máte šanci shlédnout start sobotní etapy v rakouském Lienzi a během etapy se přesunout do cíle na Monte Zoncolan. V tomto případě se vyhněte trase závodu a do místa cíle směřujte rovnou ze severovýchodu od Sutria. 

Menu