Štybar v SP v Nommay: rozhodla šíře galusky?

9.11.2009
<!-- Generated by XStandard version 2.0.0.0 on 2009-11-09T19:56:32 --> <p>Podruhé během posledních dvou víkendů našel cyklokrosař Zdeněk Štybar (Telenet-Fidea) přemožitele pouze v úřadujícím mistru světa Nielsu Albertovi (BKCP Powerplus). Minulou neděli to bylo v Hoogstratenu ve druhém dílu Superprestige, včera ve francouzském Nommay ve třetím závodě Světového poháru, kdy se Štybar potřetí prosadil na stupně vítězů a stejně jako v úvodním dějství v Trevisu skončil druhý za belgickým fenoménem. Totožná příčka mu patří i v průběžném pořadí SP.</p>

Tentokrát však prohrál český reprezentant až ve spurtu, když v posledním kole získal na Belgičana mírný náskok, ale na pásce byl o pár centimetrů později. „Každý víkend jsem vítězství nad Nielsem blíž,” zaháněl Zdeněk chmury z těsné porážky. „Do spurtu jsem si na něj věřil, protože není moc rychlý, ale překvapil mě nečekaným nástupem prakticky z nulové rychlosti. Já navíc přece jen cítil těžké nohy po náročném tréninku na Mallorce. Kdybych takový náskok, jako jsem měl v Nommay v závěrečném kole, získal před týdnem v Hoogstratenu, už bych ho udržel. Škoda.”

Niels Albert musel přiznat, že Štybar byl tentokrát přinejmenším vyrovnaným soupeřem. V jednom z prudkých výjezdů Belgičan opakovaně chyboval, když mu podklouzlo zadní kolo. Podle jeho slov za to mohla skutečnost, že použil širší 34mm galusky, zatímco jeho český sok 32mm. Zdá se to nelogické vysvětlení, ale Štybar tuto teorii potvrzuje. „Na bahně se širší podhuštěná galuska rozplácne a proklouzne, zatímco ta užší se spíš do terénu zakousne, takže má lepší záběr.” S užší pneumatikou mohl mít Štybar relativní výhodu ve spurtu na silnici, ale to už podle Zdeňka nerozhodlo. „Měl jsem galusky nahuštěné jen na půldruhé atmosféry a to se spurtuje špatně s jakýmkoliv rozměrem.”

Zdeněk Štybar

Z dalších českých jezdců dal o sobě vědět výborným sedmým místem Martin Zlámalík (Volvo Auto Hase Prodoli, celkově po 3 závodech desátý), dvě příčky za ním dojel Radomír Šimůnek (BKCP Powerplus). Světový pohár pokračuje dalším podnikem 28. 11. v belgickém Koksijde. Více o Zdeňku Štybarovi a jeho snaze o pokoření Nielse Alberta na cestě k lednovému MS v Táboře v prosincovém vydání časopisu Velo (vychází již 18. listopadu).